آموزش

آشفتگی در بازاریابی

آشفتگی در بازاریابی

آشفتگی در بازاریابی

آشفتگی در بازاریابی

 

بازاریابان در آینده پیش بینی شدنی با آشفتگی مستمر موجود در محیط با چالش های جدید زیادی روبرو خواهند شد. طی نوسانات قبلی اقتصاد، درست مثل دوران بحران اقتصادی شدید، بازاریابان باتجربه ياد گرفتند که چگونه کسب و کارهایشان را در مسیر پیشرفت نگه دارند. در سراسر بحران اقتصادی گذشته، بازاریابان به برنامه های «بازاریابی مترقی» بازگشتند؛ با این تضمین که، در صورتی که به سلامت از بحران اقتصادی بگذرند، پیش از رکود اقتصادی بعدی حداقل شش یا هفت سال خوب خواهند داشت، و نه چیز دیگر.

آشفتگی در بازاریابی

نیاز است که در برنامه های بازاریابی در عصر آشفتگی حرکتی سریع و تطبیق پذیر نمایش داده شود. یکی از بزرگترین چالش های پیش روی بازاریابان در اختیار داشتن راهبردهای کاهش دهنده ی هزینه است تا حداقل بودجه های پیش از بحران اقتصادی را حفظ کنند، یا حتی بهتر این که، افزایش بدهند. فشار روی بازاریابان برای توجیه مخارج بازاریابی ممکن است احتمالا تا سطحی افزایش بیابد که بیش از این هرگز تجربه نشده است بازاریابان باید به دو علت از احتمال رشد تنزل قيمتها آگاه باشند:

اول، نیازی به درگیر شدن در تعهدات بلندمدت برای زمان و فضای تبلیغات نیست، چرا که وقتی شرایط سخت می‌شود، نرخ تبليغ جزو اولین مقاصد تحقیقات است. افزودن تنزل قیمتها (در برابر تورم) به نرخ های ترکیبی و رسانه/تبليغ احتمالا باعث کاهش بسیاری خواهد شد.

دوم، راهبردهای بازاریابی باید جاذبه ی اساسی داشته باشند تا هر چه بیشتر بخش عمده ی مشتریان (یا هرکس دیگری) را جذب کنند که عجله ای برای خرید محصولاتتان ندارند، در حالی که ممکن است قیمت های ماه آینده از این ماه پایین تر باشد.

نشانه های آشفتگی همه جا وجود دارند و به این زودی هم از بین نخواهند رفت، درحقیقت، بازاریابان نیازمند پرورش چارچوب ذهنی جدیدی هستند که همواره در حالت آماده باش کامل برای فعال کردن برنامه های خودکار بازاریابی در زمانی باشند که آشفتگی ضربه هایی وارد می‌آورد و هرج و مرج حکم فرما می‌شود.

بدین منظور، بازاریابان باید هشت عامل زیر را به ذهن بسپارند که شرکت تبلیغاتی فانوس نوشته و در عین حال برای خود راهبردهای بازاریابی در بی نظمی خلق کنند:

1.سهم بازارتان را از مشتری های اصلیتان تأمین کنید. اکنون زمان حريص بودن نیست، پس اطمینان بیابید که اولین اولویت تان به دست آوردن مشتری های اصلی است و آماده دفاع از خود در برابر حملات رقبایی هستید که در تلاشند سودآورترین و وفادارترین مشتریان تان را از شما بربایند.

2.حمله کنید تا سهم بیشتر بازار را از رقبایی که قصد تصرف مشتری های اصلیتان دارند کسب کنید. همه ی شرکت ها برای کسب سهم بیشتر بازار مبارزه می‌کنند، اما در شرایط آشفتگی او هرج و مرج بسیاری شان سست می‌شوند. کاهش شدید بودجه های بازاریابی و مخارج سفرهای تجاری نشانهای قطعی از این موضوع است که رقیب تحت فشار است. برای افزودن به مشتری های اصلیتان با هزینه ی رقبای ضعیف شده تان حمله کنید.

3. درباره ی مشتریان بیشتر از قبل تحقیق کنید، چرا که خواسته ها و نیازهایشان دستخوش تغییرات پی در پی است. همه تحت فشارهای دوران آشفتگی و هرج و مرج قرار می گیرند، بدین معنی که عادات همهی مشتریان تغییر می کند، حتى مشتریان اصلی تان که آنها را خوب میشناسید. رابطه ی نزدیکتان را با آنها حفظ کنید. درباره شان بیشتر از همیشه تحقیق کنید. حتما نمی‌خواهید بر پیامهای بازاریابی قدیمی « آزموده و صحيح» متکی بمانید که اکنون دیگر کارآمد نیستند.

4. به دنبال افزایش، یا حداقل حفظ بودجه ی بازاریابی خود باشید. با نوسانات نامنظم بازار بر اثر آشفتگی و اینکه مشتریانتان تحت تأثیرش قرار می‌گیرند (و عرضه ی تهاجمی رقبایتان به بازار)، اکنون بدترین زمان است که حتی به این موضوع فکر کنید که در بودجه ی بازاریابی تان هر چیزی را که مشتریان اصلی تان را هدف گرفته، کاهش بدهید. در حقیقت، ناچار به افزایش این بودجه یا حداقل حفظ جریان نقدینگی خود از آن حملاتی هستید که برنامه ریزی کرده بودید تا بعد از دستیابی به مشتری های جدید اجرایی کنید. اکنون وقت آن است که جبهه تان را حفظ کنید.

5. روی هرچه ایمن تر است متمرکز بشوید و بر ارزش های اصلی تان تأکید کنید. وقتی آشفتگی در بازار بر همه آثار مخربی باقی می‌گذارد، بیشتر مشتریان به امنیت حمله می‌برند. اکنون زمانی است که مشتریان نیازمند احساس امنیت و اطمینان به شرکت، محصولات و خدماتتان هستند. تا جای ممکن به دنبال برقراری ارتباطاتی باشید که آنها را از کسب و کار ایمن با شما آسوده خاطر کند. به مشتریان محصولات و خدماتی عرضه کنید که احساس امنیت را در آنها تقویت کند و هر آن چه بدین منظور لازم است، صرف کنید.

6. برنامه هایی را که برایتان درست کار نمی‌کنند سریع رها کنید. معمولا، بودجه ی بازاریابی تان را به دقت بررسی می‌کنید، هم در شرایط مساعد و هم در شرایط نامساعد. هر برنامه ی ناکارآمدی را قبل از این که دیگری توجهتان را به آن جلب کند کنار بگذارید. اگر مواظب مخارج و هزینه هایتان نباشید، دیگران به این امر خواهند پرداخت، از جمله همه ی همتایانتان که قادر به محافظت از بودجه هایشان نیستند.

آشفتگی در بازاریابی

7. برای بهترین نام و نشان های تجاری خود تخفیف در نظر نگیرید. همه می‌گویند برای آن چه بنا نهاده اید و برای موفق ترین نام های تجاری خود به هیچ علتی تخفیف اعلام نکنید. با اعلام تخفیف برای این اقلام، فورا یک چیز را به بازار اعلام می‌کنید: قیمت هایتان قبل از اعلام تخفیف خیلی بالا بودند و تا وقتی تخفیف ادامه دارد، ارزش قیمت تعيين شده ی قبل را ندارند. اگر خواهان جذب نیازها و خواسته های مشتریان مقتصدتر هستید، پس باید یک محصول یا خدمت مجزا، متمایز و جدید را با نام تجاری جدید و قیمت های پایین تر ابداع کنید. این امر به مشتریانی که به قيمت حساسند توانایی می‌دهد ارتباطشان را با شما حفظ کنند، در عین حال آنهایی را نیز از دست نداده اید که هنوز مایلند در ازای دریافت نام تجاری شرکتتان با قیمت بالاتر هزینه ی بیشتری بپردازند. به محض این که آشفتگی فروکش کند و آسمان صاف و آرام را ببینید، ممکن است تصمیم بگیرید خط محصول ارزشمندی را که با نام تجاری جدید معرفی شده، متوقف کنید. به خاطر داشته باشید که برایتان بهتر است که به جای رقبا خودتان به اصلاح محصولاتتان اقدام کنید؛ حداقل توانایی دارید بیشترشان را به مشتریان بفروشید، اگر هنوز مشتری شما باقی مانده باشند.

8. نقاط قوت تان را حفظ کنید و نقاط ضعفتان را مرتفع کنید. در بازارهای آشفته باید قدرتمندترین نام و نشان های تجاری تان را و حتی نام و نشان های تجاری قوی تری بسازید. زمان و پول اضافی ندارید که بر سر نام و نشان های تجاری حاشیه ای یا محصولات آسیب پذیری از دست بدهید که با پیشنهادهای ارزشی پرقدرت و پایگاه محکم دسترسی حمایت نمی‌شوند. نیاز به ایجاد امنیت و ارزش برای حفظ نامهای تجاری قدرتمند موجود و عرضه ی محصولات یا خدمات پرقدرت را حفظ کنید. به خاطر داشته باشید هرگز ممکن نیست نام و نشان تجاری تان به قدر کافی قوی باشد، خصوصا در برابر امواج قدرتمند اقتصاد آشفته وقتی مدیران بازاریابی ببینند اقتصاد با صنعتشان در دورهای دشوار قرار گرفته که معمولا هر بار چند ماه یا حتی چند سال طول خواهد کشید، اکنون می‌توانند به فهرست راهنمای مختصری از رفتارهای راهبردی تدوین شده برای بازاریابی بنگرند.

در این مورد از نظر فانوس اقدامات ضروری که باید انجام شوند عبارتند از قطع/به تأخیر انداختن، برون سپاری، و افزایش/شتاب بخشیدن.

نوشته ها مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید