آموزش

ارتقای نقش بازاریابی شرکت

ارتقای نقش بازاریابی در ستاد شرکت

ارتقای نقش بازاریابی در ستاد شرکت

 

اگر بخش بازاریابی با مدیران آن بخواهند که نقش مهمی را در سازمانها ایفا کنند، باید خود را از چارچوب تفکرات سنتی رها کرده و به مدیران ارشد پیرامون استراتژی شرکت برای ارتقای نقش بازاریابی در ستاد شرکت کمک کنند؛ این کمکها لازم است پیرامون موضوعاتی باشد که در صفحه ذیل شرکت تبلیغاتی فانوس بیان می کند:

1. انتخاب کسب وکارها (پرتفولیوی کسب وکار)

شرکت در چه کسب و کارهایی باید فعالیت کند؟ آیا می توان با استفاده از ماتریس مشاوره بوستون یا جنرال الکتریک کسب وکارهای مطلوب را انتخاب کرد؟ آیا باید مجموعه ای متوازن از کسب و کارهای مختلف را انتخاب کرد یا بر حوزه های خاصی تمرکز کرد؟ چه واحدهایی را باید حذف کرد؟ برای ارتقای بازاریابی شرکت چگونه برنامه ریزی باید کرد؟

پاسخ به این گروه از سؤالات، باید در دستور کار مدیران بازاریابی قرار گرفته باشد.

2. روابط میان کسب وکارها

انتخاب کسب وکارهای متعدد با چه منطقی انجام می شود؟ آیا این انتخابها بر تولیدکننده هم افزایی مثبت هستند؟ شرکت دیزنی با انتخاب کسب وکارهای متنوع مانند سینما، موسیقی، ویدئوها و نرم افزارها به دنبال ایجاد روابطی در میان آنها است که قادر به خلق هم افزایی مثبت باشد. مدیران ارشد شرکت در اینگونه تصمیمات هم برای افزایش سرعت پیشرفت نیازمند کمک هستند.

3. مهارتهای شرکت مادر

منطق انتخاب کسب وکارهای متعدد این است که هر کسب وکاری اگر به صورت مستقل یا تحت ستاد دیگری فعالیت کند، دارای بازده کمتری خواهد بود تا با این مجموعه بتواند کار کند. از این رو ضرورت دارد که ستاد، منافعی برای هر کسب و کار تولید کرده و در نظر بگیرد که فراتر از توان کسب آن به وسیله خود واحد باشد.

بنابراین، شرکت مادر باید دارای مهارتها و تخصصهایی باشد که واحدهای استراتژیک کسب وکار بتوانند با استفاده از آنها ارزش بیشتری نسبت به زمانی که خودشان به صورت انفرادی کار می کنند، تولید کنند. به عنوان مثال، در بازارهایی که انجام عملیات نیازمند گرفتن مجوز از دولت است، ممکن است این ادغامها و تشکیل شرکتهای بزرگ با کسب وکارهای متعدد برای اخذ مجوز از دولت کارساز باشد، در حالی که اگر شرکتها به صورت مستقل و کوچک فعالیت کنند، قادر به کسب چنین مجوزهایی نباشند. بنابراین مدیران بازاریابی و فعالان این حوزه باید به مدیران ارشد در مواجهه با این سه چالش بزرگ کمک کنند و با استفاده از ابزارهای بازاریابی و اطلاعات حاصل از این حوزه بینشهای تازه ای در زمینه انتخاب کسب وکارها و توسعه یکپارچگی در میان آنها برای مدیریت به ارمغان آورند و نقش استراتژیک خود را در اینگونه تصمیمات مهم بخوبی ایفا کنند.

 

در این مجله فانوس با عنوان ارتقای نقش بازاریابی در ستاد شرکت، سعی در راهنمایی شما مخاطبان عزیز شده تا با داشتن دانش کافی در مسیر خود سرعت پیشرفت را حس کنید.

اگر علاقمند به مجلات مرتبط با حوزه شرکت تبلیغاتی و دیجیتال مارکتینگ و بازاریابی و دیگر عناوین جذاب هستید حتما سری به مجله آنلاین فانوس بزنید.

دیدگاهتان را بنویسید