آموزش

اطلاعات جامع بازاریابی

اطلاعات جامع بازاریابی

اطلاعات جامع بازاریابی

اطلاعات جامع بازاریابی

 

برای این که بازاریاب باشید، باید ماهیت بازاریابی، چگونگی کارکرد آن، افرادی که بازاریابی را انجام می دهند و مواردی که هدف بازاریابی می باشند را درک نمایید. با شرکت تبلیغاتی فانوس برای درک بهتر همراه باشید.

بازاریابی چیست؟

بازاریابی در مورد شناسایی نیازهای انسانی و اجتماعی و برآورده نمودن آنها می باشد. یکی از کوتاه ترین و مناسب ترین تعاریف ارائه شده برای بازاریابی این گونه است: «برآورده نمودن سودآور نیازها». وقتی گوگل نیاز مردم برای دسترسی موثرتر و کارآمدتر به اطلاعات از طریق اینترنت را تشخیص داد، موتور جستجوی قدرتمندی را ایجاد نمود که جستجوها را سازماندهی کرده و اولویت بندی می نماید. وقتی شرکت ایکیا متوجه این قضیه شد که مردم مبلمان با کیفیت در قیمت های پایین تر می خواهند، مبلمان چند تکه را ابداع نمود. این دو شرکت، تیزهوشی بازاریابی از خود نشان داده و نیازهای خصوصی یا اجتماعی را تبدیل به فرصت تجاری سودآوری نموده اند.

انجمن بازاریایی آمریکا، تعریف رسمی زیر را ارائه می نماید: «بازاریابی عبارت است از فعالیت مجموعه ای از نهادها و فرآیندی برای ایجاد، معرفی، تحویل و تبادل پیشنهاداتی که برای مشتریان، مصرف کنندگان، شرکا و جامعه در مقیاس بزرگتر، ایجاد ارزش می کند». مدیریت بازاریابی به عنوان هنر و علم انتخاب بازارهای هدف و بدست آوردن، حفظ و افزایش مشتریان از طریق ایجاد تحویل و فراهم نمودن ارزش والاتر برای مشتری در نظر گرفته می شود. ارزش آفرینی مشترک در میان مشتریان و با کسب و کارها و اهمیت ارزش آفرینی و به اشتراک گذاری به یکی از مضامین مهم در توسعه اندیشه بازاریابی مدرن تبدیل شده است.

توجه داشته باشید که فروش مهم ترین بخش بازاریابی نیست. پیتر دراکر، یکی از نظریه پردازهای معروف در زمینه مدیریت می گوید: «هدف از بازاریابی شناخت و درک مشتری تا اندازه ای است که محصول و خدمت با وی و خود فروش تناسب فوق العاده ای داشته باشد. در حالت ایده آل، بازاریابی باید منجر به خرید مشتری شود. در این مرحله، تنها کاری که باید انجام داد، ارائه محصول یا خدمات مورد نظر مشتری می باشد». وقتی اپل کامپیوتر تبلت آیپد خود را معرفی کرده و زمانی که شرکت تویوتا خودروی هیبریدی پریوس خود را عرضه نمود، این تولید کنندگان با حجم عظیمی از سفارش ها روبرو شدند، چرا که توانسته بودند محصول مناسب و درست را براساس بازاریابی دقیق طراحی نمایند.

اطلاعات جامع بازاریابی

چه چیزهایی بازاریابی می شوند؟

بازاریاب ها، بازاریابی روی ۱۰ آیتم اصلی از موجودیت ها را انجام می دهند: کالا، خدمات، رویدادهای تجارب، اشخاص، مکان های دارایی ها، سازمان ها، اطلاعات و ایده ها.

کالا : کالاهای فیزیکی شامل بخش عمده ای از تلاش های تولیدی و بازاریابی بیشتر کشورها است. همه ساله، شرکت های آمریکایی میلیاردها محصول تازه، کنسرو شده، بسته بندی شده و یخ زده غذایی و سایر آیتم های ملموس را بازاریابی می نمایند.

خدمات : با پیشرفت علم اقتصاد، بخش رو به رشدی از فعالیت های این حوزه معطوف تولید خدمات می شود. امروزه اقتصاد آمریکا ترکیبی از خدمات و محصولات به نیت دو سوم به یک سوم را تولید می کند. خدمات شامل کار خطوط هوایی، هتل ها، شرکت های کرایه اتومبیل، آرایشگاه های زنان و پیرایشگاه ها، حسابیدارها، تعمیر کارهای بانکداران، وکلا، مهندسان، پزشکان، برنامه نویسی های نرم افزار و مشاوران مدیریت می باشد. بسیاری از شرکت ها، آمیخته ای از محصولات و خدمات مانند وعده های غذایی فست فود را ارائه می نمایند.

رویدادها : بازاریاب ها کار تبلیغات برای رویدادهای مبتنی بر زمان، مانند نمایشگاه های تجاری، اجراهای هنری و جشن های سالیانه شرکت را انجام می دهند. رویدادهای ورزشی جهانی مانند بازی های المپیک یا جام جهانی به طور چشمگیری برای شرکت ها و طرفداران تبلیغ می شوند.

تجارب : با سازماندهی کالاها و خدمات متعدد، شرکت می تواند تجارب را ایجاد نموده، به نمایش درآورده و آنها را به فروش برساند. پادشاهی جادویی دنیای والت دیزنی، به مشتریان اجازه می دهد تا از پادشاهی افسانه ای، کشتی دزدان دریایی با خانه تسخیر شده دیدن کنند. تجارب سفارشی سازی شده می تواند به طور مثال شامل یک هفته کمپ بیسبال با بزرگان بازنشسته بیسبال باشد.

اشخاص : هنرمندان موسیقی دان ها، مدیران عامل، پزشکان، سرمایه داران معروف و سایر افراد حرفه ای از بازاریاب ها کمک می گیرند. تام پیترز، مشاور مدیریت، در زمینه برندسازی شخصی استاد مسلم بوده و به هر کس توصیه می کند تا برای خود یک برند باشد.

مکان ها: شهرها، ایالت ها، مناطق و کل کشورها در حال رقابت برای جذب گردشگران، ساکنان کارخانه ها و دفاتر اصلی شرکت ها می باشد. بازاریاب هایی متخصص در زمینه مکان شامل متخصصان توسعه اقتصادی، آژانس معاملات املاک، بانک های تجاری، انجمن های تجاری محلی و نمایندگان تبلیغات و روابط عمومی می باشند.

دارایی ها : دارایی ها، حقوق ناملموس مالکیت برای دارایی واقعی (املاک) یا دارایی مالی (سهام ها و اوراق قرضه) می باشد. امکان خرید و فروش این دارایی ها وجود دارد؛ بنابراین به بازاریابی از طریق تلاش های آژانس معاملات املاک، شرکت های سرمایه گذاری و بانک ها نیاز دارد.

سازمان ها : موزه ها، سازمان های هنری، شرکت ها و نهادهای غیرانتفاعی از بازاریابی برای تقویت وجهه عمومی و رقابت برای جذب مخاطبین و کمک های مالی استفاده می نمایند. برخی دانشگاه ها، موقعیت شغلی مدیریت ارشد بازاریابی را برای مدیریت بهتر هویت و تصویر دانشگاه در ساختار خود ایجاد نموده اند؛ تهیه بروشور و استفاده از توئیتر و استراتژی های برندسازی جزو فعالیت هایی است که در این رابطه انجام می پذیرد.

اطلاعات : اطلاعات اساسا شامل مواردی است که کتاب ها، مدارس و دانشگاه ها تولید نموده، بازاریابی کرده و با قیمت مشخص برای والدین، دانشجویان با جوامع توزیع می نمایند.

ایده ها: هر پیشنهاد بازار، شامل یک ایده اصلی است. چارلز روسون از شرکت رولون چنین بیان می کند: «در کارخانه ها لوازم آرایشی تولید می کنیم و در داروخانه ها امید می فروشیم». محصولات و خدمات پلت فرم هایی برای تحویل ایده با مزیت می باشند. بازاریاب های اجتماعی، ایده هایی مانند دوست خوب به شما اجازه رانندگی در حالت مستی نمی دهد» و «تلف کردن ذهن، کار وحشتناکی است» را ترویج می کنند.

اطلاعات جامع بازاریابی اطلاعات جامع بازاریابی

چه کسی بازاریابی می کند؟

بازاریاب کسی است که به دنبال پاسخ (مانند توجه کردن، یک خرید، یک رای، اهدا کردن از طرف مقابل خود می باشد که مشتری بالقوه نام دارد. اگر هر دو طرف به دنبال فروش چیزی به هم باشند، هر دوی آنها بازاریاب نامیده می شوند. به طور فزاینده ای، بازاریابی دیگر توسط دپارتمان بازاریابی انجام نمی شود. امروزه بازاریاب ها باید به درستی تمامی نقاط تماس (جایی که مشتری به صورت مستقیم یا غیرمستقیم با شرکت تعامل دارد) شامل چیدمان های فروشگاه، طراحی بسته محصول، کارکردهای محصول، آموزش کارکنان و حمل و نقل و تدارکات را مدیریت نمایند. برای ایجاد سازمان بازاریابی قدرتمند، بازاریاب ها باید مانند مدیران اجرایی در سایر دپارتمان ها فکر کرده و مدیران اجرایی سایر دپارتمان ها نیز باید اندیشه ای نزدیک به بازاریاب ها داشته باشند. کار تیمی درون دپارتمانی که شامل بازاریاب ها است، برای مدیریت فرآیندهای کلیدی مانند نوآوری تولید، توسعه کسب و کار جدید، جذب و حفظ مشتری و تحقق سفارش موردنیاز است. 

نوشته ها مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید