آموزش

اقدامات بازاریابی تجارت الکترونیک 

اقدامات بازاریابی تجارت الکترونیک 

اقدامات بازاریابی تجارت الکترونیک 

اقدامات بازاریابی تجارت الکترونیک 

 

همانطور که قبلا نیز در مجالات فانوس اشاره کردیم، انقلاب کانال های دیجیتال، استراتژی های توزیع را تحت تاثير قرار داده است. در تجارت الکترونیک، از یک وب سایت برای انتقال یا تسهیل فروش محصولات و خدمات به صورت آنلاین استفاده می‌شود، تجارت موبایلی فروش را از طریق تلفن های هوشمند یا تبلت ها انجام می‌دهد. پیش بینی می‌شود خرده فروش های آنلاین بتوانند تجربیات آسان، آگاهانه و شخصی سازی شده‌ای را برای انواع بسیار مختلفی از مشتریان و کسب و کارها فراهم نمایند. بازاریاب های تجارت الکترونیکی با صرفه جویی در هزینه‌های مربوط به فضای طبقه خرده فروشی، پرسنل و موجودی انبار، می‌توانند به طور سودآوری محصولات با حجم کم را به بازارهای جاویژه بفروشند. در حالی که مصرف کنندگان اغلب برای پیدا کردن قیمت های پایین به جستجوی آنلاین رو می‌آورند، اما در واقع خرده فروشان آنلاین در سه جنبه از مبادله در حال رقابت می‌باشند:

  1. تعامل مشتری با وب سایت،
  2. ارائه
  3. توانایی برای رسیدگی به مشکلات در صورت بروز آنها

شرکت های «کلیک محض» بدون وجود فیزیکی قبلی به عنوان یک شرکت، وب سایتی را راه‌اندازی می‌کنند، در حالی که شرکت های سنتی به صورت فیزیکی حضور داشته و سایت آنلاینی را برای اطلاع رسانی با تجارت الکترونیک ایجاد نموده‌اند.

شرکت های کلیک محض

 انواع مختلفی از شرکت های کلیک محض وجود دارند. موتورهای جستجو، تامین کنندگان خدمات اینترنتی سایت های تجارت، سایت های مبادلات، سایت های محتوا و سایت های توانمندساز. خدمات مشتریان برای شرکت های کلیک محض حیاتی بوده و وب سایت های این شرکت ها باید سریع، ساده و براحتی قابل استفاده باشند. چیزهایی مثل یک تصویر بزرگ از محصول روی صفحه نمایش می‌تواند زمان مطالعه و مقدار خرید مشتریان را افزایش دهد. برخی از شرکت های بزرگ تجارت الکترونیکی مانند ای بی و آمازون تحویل در همان روز را در بازارهای اصلی پیشنهاد می‌کنند. سیاست عودت مناسب نیز به شدت حائز اهمیت است. تضمین امنیت و حریم خصوصی آنلاین نیز همچنین دارای اهمیت می‌باشد. مشتریان باید مطمئن شوند که سایت قابل اعتماد است. 

سایت های بین بنگاهی با ایجاد دسترسی آسان خریداران به حجم قابل توجهی از اطلاعات از طریق عوامل زیر باعث افزایش اثربخشی بازارها می‌شوند:

  1. وب سایت های تامین کننده
  2. خبرنامه ها (شخص سوم هایی که از طریق جمع آوری اطلاعات در مورد جایگزین ها، ارزش افزایی می‌کنند)؛
  3. بازار سازها (شخص سوم هایی که خریداران و فروشندگان را به هم ارتباط می‌دهند)؛ 
  4. جوامع مشتری (جایی که خریداران می‌توانند داستان هایی را در مورد محصولات و خدمات مطالعه نمایند)،

شرکت ها از سایت های مزایده بین بنگاهی، بازارهای ارائه نقدی، کاتالوگ های آنلاین محصولات سایت های تهاتر و سایر منابع آنلاین برای دستیابی به قیمت های بهتر استفاده می‌نمایند که نتیجه کار شفاف تر شدن قیمت ها است.

اقدامات بازاریابی تجارت الکترونیک 

شرکت های خشت و کلیک

 گرچه زمانی شرکت های خشت و کلیک برای باز کردن کانال تجارت الکترونیکی خود از ترس تضاد با شرکای کانال مردد بودند، اما امروزه بیشتر این شرکت ها پس از مشاهده حجم کسب و کار آنلاین ایجاد شده، اینترنت را به کانال های خود اضافه نموده‌اند. حتی پروکتراند گمبل نیز برخی از برندهای بزرگ خود مانند تاید را از طریق فروشگاه های الکترونیکی پی اندجی به فروش می‌رساند تا به صورت دیسی عادات خرید را از نزدیک مورد ارزیابی قرار دهد.

 بنابراین مدیریت کانال های آنلاین و آفلاین به یک اولویت برای بسیاری از شرکت ها تبدیل شده است. برای دستیابی به پذیرش از ناحيه واسطه ها، بازاریاب ها:

  1. برندها و محصولات مختلفی را به صورت آنلاین و آفلاین ارائه می‌نمایند؛
  2. کمیسیون های بیشتری را برای شرکای آفلاین پیشنهاد می‌کنند تا تاثیر منفی روی فروش را پوشش دهند؛ 
  3. سفارش ها را به صورت آنلاین دریافت می‌کنند اما ارائه و جمع آوری پرداختی ها توسط خرده فروش ها انجام می‌شود.

از این که شرکت تبلیغاتی فانوس را در این مجله با عنوان اقدامات بازاریابی تجارت الکترونیک همراهی کردید سپاسگذار بوده و در مجلات دیگر با مطالب مفید و کاربردی در حوزه دیجیتال مارکتینگ در خدمتتان هستیم.

نوشته ها مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید