آموزش

الگوریتم مرغ مگس خوار 

الگوریتم مرغ مگس خوار

الگوریتم مرغ مگس خوار

الگوریتم مرغ مگس خوار

 

وظیفه اصلی الگوریتم مرغ مگس خوار بررسی عبارت جستجو شده و درک مفهوم آن است. علاوه براین با استفاده از گراف دانش گوگل تلاش میکند تا نتایج مرتبط با مفهوم جستجو شده توسط کاربر را در اختیار او قرار دهد. هدف این الگوریتم ایجاد حس خوب جستجو در کاربر است. برای درک بیشتر با شرکت تبلیغاتی فانوس همراه باشید.

الگوریتم مرغ مگس خوار و تأثیر آن بر سئو

فرض کنید یکی از دوستانتان سوالی در مورد بهترین رستورآن‌های تهران از شما می‌پرسد. با اینکه تا به حال به چندین رستوران خوب رفته‌اید اما اطلاعات کافی در این مورد ندارید. اولین کاری که می‌کنید چیست؟  این که دیگر جای سوال ندارد! عبارت مورد نظر خود را در گوگل تایپ می کنید و با کلیک بر روی دکمه جستجو، لیست بهترین رستوران‌ها به همراه عکس، آدرس و نظرات مشتریان در اختیار شماست.

هدف اصلی الگوریتم مرغ مگس خوار، درک مفهوم و معنای عبارت جستجو شده است.

آیا جستجوی گوگل همیشه اینقدر در درک معنا خوب بوده؟

اگر به یاد داشته باشید، در سال‌هایی نه چندان دور که الگوریتم‌های گوگل هنوز تا این حد هوشمند نبودند، رسیدن به پاسخ سوال شما اصلاً به این سادگی نبود. به عنوان نمونه، ممکن بود که عبارت یا سوال خود را در گوگل جستجو کنید، اما اولین نتایجی که به شما نشان داده می‌شدند صفحات اسپم و نامرتبط بودند.

این سایت‌ها با استفاده از تکنیک‌های سئو کلاه سیاه قصد گول زدن گوگل و کاربران را داشتند. وقتی اولین نتیجه گوگل را باز می‌کردید ده‌ها یا حتی صدها پاپ‌آپ تبلیغاتی آزاردهنده با روان شما بازی می‌کردند.

اما گوگل دست روی دست نگذاشت و با روشن کردن کارخانه‌های الگوریتم سازی خود، سایت‌های اسپمری که در رتبه‌های برتر صفحات نتایج قرار داشتند را به کلی نیست و نابود کرد. اما چه الگوریتمی توانست به خوبی این حرکت پسندیده را از خود نشان دهد و تنها نتایجی را نشان دهد که کاربر واقعاً به آن نیاز دارد؟

مرغ مگس خوار گوگل راهی برای شناسایی مفهوم عبارات

ورود الگوریتم مرغ مگس خوار به باغ وحش گوگل

فرض کنید که دو سال پیش می‌خواستید یک مقاله در مورد الگوریتم مرغ مگس خوار بنویسید. برای دیده شدن در نتایج گوگل راهی نداشتید جز اینکه کلمه کلیدی خود (مرغ مگس خوار) را چندین و چند بار در متن تکرار کنید. این کار باعث می‌شد که کاربر ارتباط خوبی با متن شما برقرار نکند و در نتیجه کیفیت محتوا کاهش می یافت.

تکرار بیش از‌ اندازه‌ی عبارت کلیدی در محتوا باعث شد که گوگل برای نشان دادن نتایج موردنیاز کاربر، به جای تمرکز بر کلمه کلیدی، معنا و مفهوم عبارات را معیار خود قرار دهد. الگوریتم مرغ مگس خوار یا Hummingbird راه حلی بود که گوگل در ماه آگوست 2013 معرفی کرد، و با استفاده از آن موفق به درک منظور مخاطبان خود در نتایج جستجو شد. شاید بتوان گفت یکی از مهم‌ترین الگوریتم‌های گوگل برای افزایش ارزش تکنیک‌های سئو کلاه سفید همین مرغ مگس خوار بوده است.

 

چرا نام این الگوریتم مرغ مگس خوار است؟

همانطور که می‌دانید نام محصولات گوگل همیشه جذابیت خاصی داشته و انتخاب نام‌های پاندا، پنگوئن و مرغ مگس خوار هم از این قاعده مستثنی نیستند. شاید جالب باشد که اشاره کنیم گوگل در انتخاب نام این الگوریتم سلیقه زیادی به خرج داده است؛ زیرا مرغ مگس خوار در واقع پرنده‌ای است که با دو ویژگی سرعت و دقت شناخته می‌شود.

علاوه بر دنیای واقعی، این پرنده در دنیای وب و صفحات اینترنتی هم با دقت و سرعت زیادی متن شما را بررسی می‌کند و با شناسایی کلمات هم‌خانواده و مترادف، سعی می‌کند نزدیک‌ترین نتایج را به کاربر معرفی کند.

علاوه بر این، اگر سعی کنید با استفاده از Keyword Stuffing، کلمات کلیدی زیادی را در محتوای خود قرار دهید، جریمه سختی در انتظار شما خواهد بود. اما اجازه دهید با فانوس به صورت دقیق‌تری اهداف این الگوریتم را بررسی بکنیم.

هدف  الگوریتم مرغ مگس خوار گوگل چیست؟

فانوس می‌خواهد یک راز بزرگ را به شما بگوید! هدف الگوریتم‌هایی همچون پاندا، پنگوئن، رنک‌برین و … درک رفتار و کسب رضایت کاربر استالگوریتم مرغ مگس خوار هم خارج از این قاعده نیست و سعی می‌کند با درک منظور و مفهوم کاربر، همان نتایجی را به او نشان دهد که به دنبال آن است. اما همه چیز به اینجا ختم نمی‌شود؛ زیرا گوگل حتی اطلاعاتی که کاربر به دنبال آن نیست را به نحوی جذاب به او نمایش می‌دهد تا حس کنجکاوی کاربر را برانگیزد.

سئو یعنی، حس خوب جستجو

اجازه دهید با یک مثال ساده این موضوع را روشن کنیم. وقتی عبارت “کیفیت شیر” را در گوگل سرچ می‌کنید، نتایجی که در رتبه‌های برتر به شما نشان داده می‌شود، اطلاعات مفیدی است که گوگل می‌داند برای شما مهم هستند و به کارتان می‌آید. به عبارت دیگر، گوگل با استفاده از داده‌های الگوریتم مرغ مگس خوار خود، دیگر نتایج اسپم و نامرتبط با هدف جستجوی شما را نمی آورد.

نمایش نتایج جستجو براساس ارتباط معنایی کلماتدر زبان فارسی کلمه شیر معانی مختلفی دارد ولی گوگل با استفاده از عباراتی که در کنار آن ظاهر می‌شوند تشخیص داده است که شما دقیقا کدام شیر را می‌گویید. الگوریتم مرغ مگس خوار به گوگل کمک می‌کند تا تاثیرِ کلمات بر یکدیگر را درک کرده و نتایج را براساس مفهوم تولید شده نمایش دهد.

حال اگر عبارتی مانند “سرعت شیر” را در گوگل جستجو کنیم متوجه خواهیم شد که نتایج به طرز چشم‌گیری متفاوت خواهند بود. در این شرایط گوگل درک می‌کند که منظور شما از شیر همان سلطان جنگل است و نتایج را براساس این مفهوم جدید به شما نمایش می‌دهد.

تاثیر عبارات بر مفهوم جستجو شده توسط کاربراین یعنی چه؟ یعنی گوگل حرف شما را عمیق‌تر از قبل می‌فهمد، می‌داند که به دنبال چه هستید و صفحاتی را در معرض دیدتان قرار می‌دهد که نیاز شما را برطرف کند.

شاید این سوال برای شما پیش آمده که گوگل چطور متوجه منظور یا هدف کاربر خود می‌شود؟ سوال بسیار خوبی است و فانوس هم قصد دارد این سوال را زیر ذره‌بین ببرد. برای رسیدن به پاسخ این سوال لازم است با دو مفهوم گراف دانش و جستجوی معنایی گوگل آشنا شوید.  الگوریتم

گراف دانش گوگل (The Knowledge Graph)

گوگل با کمک گراف دانش خود، می‌تواند اطلاعات دیگری که ممکن است مکمل یا مرتبط با جستجوی شما باشد را در اختیارتان قرار دهد. مثلاً فرض کنید قصد دارید بدانید یک بازیگر در چه فیلم‌هایی بازی کرده است. در اینجا گوگل با استفاده از گراف دانش خود و سایت‌هایی مانند ویکی پدیا و IMDB علاوه بر اینکه به سوال شما پاسخ می‌دهد، تمام اطلاعات تکمیلی همچون جوایز این بازیگر را هم در اختیار شما می‌گذارد.

درک ارتباط موضوعی صفحات نیازمند الگوریتم‌های پیچیده‌ای است که گوگل موفق به پیاده سازی آن‌ها شده. گراف دانش تلاش می‌کند ارتباط میان موضوعات و صفحات اینترنتی را درک کرده و براساس اطلاعات جمع‌آوری شده چکیده‌ای از آنچه مورد نیاز شماست را در اختیارتان قرار دهد.

باکس هایی محتوایی که در سمت راست صفحه نتایج جستجو نمایش داده میشوند معمولا محصول گراف دانش هستند.

به طور مثال تصویر زیر نمایش نتایج جستجو برای عبارت “اصغر فرهادی” است و همانطور که در تصویر مشاهده می‌کنید بخشی از این اطلاعات از سایت ویکی پدیا، بخشی از IMDB و بخش دیگری نیز از سایر صفحات وب جمع‌آوری شده است.

استفاده الگوریتم مرغ مگس خوار از knowledge graph برای نمایش نتایجشما با کلیک کردن بر روی سایت‌هایی که در نتایج مشاهده می‌کنید روز به روز به گراف دانش گوگل می‌افزایید؛ زیرا این نتایج همان‌ اطلاعاتی بودند که علاوه بر مرتبط بودن با عبارت جستجو شده شما، بسیار جالب توجه نیز هستند. در واقع گوگل از رفتار شما، به دانش خود و شما اضافه می‌کند!

همین موضوع نشان می‌دهد که گوگل قادر به درک ارتباط مفهومی دو صفحه از اینترنت خواهد بود. درست به همین دلیل است که در استراتژی‌های لینک‌سازی خارجی توجه ویژه‌ای به شباهت موضوع دو سایت خواهیم داشت.

جستجوی معنایی (Semantic Search)

دومین مفهوم با‌ارزش و مهم برای درک رفتار کاربران، قابلیت جستجوی معنایی است. جستجوی مفهومی یا معنایی چیزی فراتر از یک جستجوی کلمه به کلمه است. در جستجوی معنایی تمرکز تنها روی کلمات جستجو شده نیست، بلکه معنا و مفهوم آن‌ها اهمیت دارد. همین مسئله باعث می‌شود که دیگر نیاز نباشد تنها با استفاده از یک کلمه منحصر به فرد در باکس جستجو، به پاسخ خود برسید.

مثالِ سرعت شیر و کیفیت شیر که در بالا گفته شده تایید کننده این قابلیت گوگل است. حال تصور کنید که دوست دارید از رستوران سنسو یک غذا سفارش دهید.

حتی با جستجوی عبارت “فست فود سنسو”، نتایج مربوط به “رستوران سنسو” به شما نشان داده می‌شود. به عبارت دیگر الگوریتم مرغ مگس خوار به شباهت معنایی دو کلمه رستوران و فست فود واقف است و توانسته به خوبی منظور شما را درک کند. درست مثل شکل زیر:

جستجو براساس کلمات هم معنی توسط الگوریتم مرغ مگس خوارحالا که به خوبی با این مفاهیم آشنا شدید، لازم است یک قدم به جلو رفته و به شما بگوییم که چطور با رعایت کردن معیارهای الگوریتم  Hummingbirdمی‌توانید سئوی سایت خود را بهبود بخشید تا بتوانید همزمان کاربر و گوگل را خوشحال کنید.

در مقاله بعدی از شرکت تبلیغاتی فانوس ادامه مطلب را می توانید مطالعه کنید.

نوشته ها مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید