آموزش

الگوریتم های اینستاگرام

الگوریتم های اینستاگرام

الگوریتم های اینستاگرام

الگوریتم های اینستاگرام

 

الگوریتم اینستاگرام در سال 2022 مانند فصولی است که تغییر می‌کند، چه دوستش داشته باشید، چه از آن متنفر باشید، در نهایت باید با آن سازگار شوید. در اینجا راهنمای مفیدی از شرکت تبلیغاتی فانوس را در مورد الگوریتم های اینستاگرام خواهیم خواند.

الگوریتم های 2022 اینستاگرام در اصل یک کتاب قوانین بر اساس بسیاری از معیارها می‌باشد که از داده‌های شخصی بینندگان برای ارائه محتوای موردعلاقه آن‌ها استفاده می‌کنند. اگر سابقه مرور شما نشان می‌دهد که سگ‌ها را دوست دارید، تعداد زیادی سگ شکاری را در فید خود خواهید داشت.

با این‌حال، یک تصور اشتباه بزرگ در مورد الگوریتم اینستاگرام هست که در زیر برای شما بیام می‌کنیم:

این الگوریتم «همه‌ی چالش» نیست. اینستاگرام از الگوریتم‌ها، فرآیندها و طبقه‌بندی کننده‌های مختلفی برای ارائه محتوای شیرین به Feed، Stories، Explore و Reels استفاده می‌کند. هر قسمت از برنامه الگوریتم منحصر به‌ فرد خود را دارد، اما برای این مقاله، همه این موارد را تحت «الگوریتم» به‌عنوان یک اصطلاح مختصر جمع‌آوری کرده ایم.

الگوریتم اینستاگرام چگونه کار می‌کند؟

الگوریتم‌ها سه چیز کلی در رتبه‌بندی دارند:

 1. رابطه سازنده با دنبال کنندگانش
 2.  مرتبط بودن محتوا
 3. جدید بودن محتوا

همان‌طور که قبلاً ذکر شد، هر قسمت از پلتفرم اینستاگرام الگوریتم متفاوتی دارد. این به این دلیل است که شخصی که از Reels استفاده می‌کند، معمولاً هدف جستجوی کاملاً متفاوتی با شخصی که از فید معمولی استفاده می‌کند، دارد.

الگوریتم اینستاگرام برای feed و stories

جدا از تبلیغات و پست‌های حمایت‌شده، فید و استوری‌های کاربر معمولاً شامل محتوایی از نزدیک‌ترین، عزیزترین و حساب‌های موردعلاقه او هستند. این بر اساس حساب‌هایی است که کاربر از قبل دنبال می‌کند. از اینجا، هزاران عامل از طرف سازنده و بیننده را تحلیل می‌کنیم. چهار دسته مهم به ترتیب نزولی عبارت‌اند از:

1- اطلاعات در مورد پست

این شامل همه‌چیز است، از تعداد لایک‌های جمع‌آوری‌شده تا زمانی که پست شده، مکان، مدت‌زمان (اگر یک ویدیو باشد) و موارد دیگر.

2- اطلاعات مربوط به‌حساب ارسال‌کننده

الگوریتم های 2022 اینستاگرام میزان جذابیت یک حساب کاربری برای افراد دیگر را در مقابل جذابیت آن برای یک شخص خاص متعادل می‌کند. تعامل با حساب و پست‌های آن در چند هفته گذشته عامل مهمی در این قسمت می‌باشد.

3- فعالیت کاربر

این الگوریتم پست‌های دیگری را که کاربران دوست داشته‌اند در نظر گرفته و با محتوای مناسب مطابقت می‌دهد.

4- تاریخچه تعامل یک کاربر

آیا کاربر فقط لایک می‌کند یا به اشتراک می‌گذارد، نظر می‌دهد و … ؟ این عوامل در نظر گرفته می‌شوند و الگوریتم اینستاگرام از آن‌ها برای پیش‌بینی استفاده می‌کند.

در فید، الگوریتم از طریق پنج اقدام کاربر مرتب می‌شود:

 1. چقدر احتمال دارد که چند ثانیه روی یک پست صرف کنند.
 2. روی آن نظر بگذارند.
 3. آن را دوست داشته باشند.
 4. آن را ذخیره کنند.
 5. روی عکس نمایه کلیک کنند.

پست‌هایی که از فید به استوری‌ها اشتراک گذاشته‌ شده‌اند قبلاً رتبه‌بندی پایین‌تری داشتند، زیرا محتوای تکراری هستند. با این‌حال، الگوریتم اینستاگرام برای سازگاری با این موضوع تغییر کرده، زیرا این پلتفرم برای مثال از قدرت اشتراک‌گذاری در استوری‌ها در طول رویدادهای مهم جهانی قدردانی می‌کند.

اگر حسابی برای اطلاعات نادرست یا «اخبار جعلی» نشانه‌گذاری شود، توسط الگوریتم از اولویت خارج می‌شود.

الگوریتم های اینستاگرام

الگوریتم اینستاگرام برای اکسپلور

الگوریتم Explore برای کمک به کاربران در یافتن چیزهای جدید طراحی‌شده است. به همین دلیل، بسیار بیشتر از Feed و Stories مبتنی بر توصیه است. اینستاگرام به بررسی پست‌هایی می‌پردازد که مردم در گذشته لایک کرده‌اند، ذخیره کرده‌اند و روی آن‌ها نظر داده‌اند. همچنین به حساب‌ها و پست‌هایی نگاه می‌کند که بین کاربر و آن‌ها ارتباط برقرار نشده است.

از این مرحله، الگوریتم پست‌ها را بر اساس احتمال اینکه کاربر با آن‌ها تعامل داشته رتبه‌بندی می‌کند. ذخیره‌ها، لایک‌ها و اشتراک‌گذاری‌ها در اینجا فاکتورهای مهمی هستند. تقسیم‌بندی‌های دسته‌بندی برای الگوریتم اینستاگرام برای Explore به ترتیب نزولی اهمیت در زیر آمده است:

1- اطلاعات در مورد پست

نکته مهم در اینجا این است که پست چقدر محبوب است و چقدر سریع لایک، اشتراک‌گذاری، نظر و ذخیره می‌شود.

2- سابقه تعامل کاربر با حساب پست کننده

بیشتر پست‌ها در Explore مربوط به حساب‌هایی است که کاربران هرگز نام آن را نشنیده‌اند. بااین‌حال، اگر یک کاربر قبلاً با یک حساب تعامل داشته باشد، شانس تطبیق الگوریتم را افزایش می‌دهد.

3- فعالیت کاربر

لایک‌ها، اشتراک‌گذاری‌ها و نظرات آن‌ها در سایر پست‌های Explore به تطابق آن‌ها با محتوای جدید کمک می‌کند.

4- اطلاعات مربوط به‌حساب ارسال‌کننده

این به تعداد افرادی بستگی دارد که در چند هفته گذشته با حساب ارسال‌کننده تعامل داشته‌اند.

الگوریتم Explore اینستاگرام به این معنی است که کمتر احتمال دارد با محتوای توهین‌آمیز یا ناراحت‌کننده مواجه شوید. فید و استوری‌ها با افرادی که دنبال می‌کنید کار می‌کنند، اما Explore توصیه‌های کاملاً جدیدی را ارائه می‌کند. به همین دلیل تا زمانی که به چیزهای ناراحت‌کننده و توهین‌آمیز علاقه ندارید، نباید آن‌ها را در Explore ببینید.

الگوریتم های اینستاگرام

الگوریتم اینستاگرام برای Reels

الگوریتم Reels شبیه Explore است:

ویدیوهایی را که باید دوست داشته باشید را پیدا می‌کند، سپس آن‌ها را بر اساس سطوح علاقه رتبه‌بندی می‌کند. مهم‌ترین عامل برای الگوریتم Reels، به‌ سادگی به سرگرم‌کننده بودن یا نبودن آن بستگی دارد.

الگوریتم Reels اینستاگرام در سال 2022 بر سازندگان کوچک‌تر تمرکز دارد که خبر خوبی برای هرکسی است که برای اولین بار تلاش می‌کند وایرال شود. پیش‌بینی‌های کلیدی بر اساس احتمال اینکه کسی کل Reel را تماشا کند، آن را دوست داشته باشد، در مورد سرگرم‌کننده بودن آن نظر دهد یا به صفحه صوتی سر بزند، انجام می‌شود – این مورد آخر نیز بسیار قابل‌ توجه قرار گرفته، زیرا نشان می‌دهد که کاربران Reels خود را می‌سازند.

تقسیم‌بندی‌های دسته‌بندی الگوریتم حلقه‌های اینستاگرام، از مهم‌ترین به کم‌اهمیت‌ترین، عبارت‌اند از:

1- فعالیت کاربر

این شامل عواملی می‌شود، مانند این‌که آن‌ها اخیراً کدام Reels را دوست داشته‌اند، در مورد آن‌ها نظر داده‌اند و با آن‌ها درگیر شده‌اند.

2- سابقه تعامل کاربر با حساب پست کننده

مانند Explore، بیشتر پیشنهاد‌ها Reel از حساب‌های ناشناخته می‌آیند. با این‌حال، اگر یک Reels در حال ظاهر شدن باشد و کاربر و پوستر قبلاً باهم تعامل داشته باشند، احتمال بیشتری وجود دارد که توسط الگوریتم موردعلاقه قرار گیرد.

3- اطلاعات در مورد Reels

موارد فنی مانند موسیقی، پیکسل‌ها و کل فریم‌ها و همچنین محبوبیت Reel در اینجا در نظر گرفته می‌شوند.

4- اطلاعات در مورد پوستر

این فقط بر اساس محبوبیت و حجم نیست – این الگوریتم تلاش می‌کند تا در سال 2022 به همه اجازه دهد که عملکرد خوبی داشته باشند.

Reels های با وضوح پایین، واترمارک‌دار و سیاسی در الگوریتم اینستاگرام عملکرد خوبی ندارند. دقیقاً مانند Explore، احتمالاً کمتر از استوری یا فید محتوای ناپسند در Reels پیدا می‌کنید که صرفاً بر اساس ماهیت توصیه‌شده الگوریتم حلقه‌های اینستاگرام است.

الگوریتم های اینستاگرام

چگونه الگوریتم اینستاگرام را شکست دهم؟

مردم در مورد «شکست دادن» الگوریتم اینستاگرام در سال 2022 می‌پرسند. متأسفانه این واقعاً یک‌چیز نیست. هیچ کد تقلب یا راه‌حلی برای آن وجود ندارد. بااین‌حال، به‌عنوان یک تولیدکننده محتوا، کارهای ساده‌ای وجود دارد که می‌توانید انجام دهید که شانس شمارا برای تقویت الگوریتم‌های مختلف اینستاگرام بیشتر کنند.

1- به دستورالعمل‌های انجمن پایبند باشید

اگر برخلاف آنچه اینستاگرام قابل‌قبول می‌داند فعالیت می‌کنید، هیچ کمکی از الگوریتم دریافت نمی‌کنید.

2- Reels هایتان را بهینه‌سازی کنید

Reels ها یک ویژگی جدیدتر از استوری، فید و Explore هستند و الگوریتم اینستاگرام به آن‌ها کمک می‌کند. در سال 2022، می‌توانید Reels های خود را با روش‌های زیر بهینه کنید:

 • اجتناب از بازیافت محتوای واترمارک شده از تیک‌تاک.
 • عکس‌برداری از محتوای خود ترجیحاً در قالب عمودی.
 • استفاده از افکت‌های مختلف

3- از هشتگ‌ها استفاده کنید

نه‌فقط هر هشتگ قدیمی. یک هشتگ خوب که با محتوای شما و دیگران مرتبط است به الگوریتم کمک می‌کند تا زمینه، هدف و مخاطب هدف را درک کند. تحقیقات خود را انجام دهید و آن هشتگ‌ها را استفاده کنید.

4- تعامل داشته باشید

مشاهده کرده‌اید که الگوریتم‌های متعدد اینستاگرام بر تعامل بین سازنده و بیننده در سال 2022 چقدر تأکید می‌کنند. نظرسنجی‌ها، برچسب‌ها، اسلایدرهای ایموجی و موارد دیگر را برای دادن فرصت به افراد برای برقراری ارتباط لحاظ کنید. فعالانه در طول محتوای خود – یا در کپشن – از مردم بخواهید نظر بدهند و مطمئن شوید که به آن‌ها پاسخ می‌دهید.

5- به‌طور مداوم پست ایجاد کنید

همه ما سرمان شلوغ است و هیچ‌کس از شما انتظار ندارد تمام‌ روز پست بگذارید؛ اما اگر می‌خواهید طرفدارانی ایجاد کنید، تعیین روزهای انتشار می‌تواند به ایجاد هیجان و اطمینان کمک کند. مردم می‌دانند چه زمانی باید برای مشاهده محتوای جدید شما به اینستاگرام وارد شوند، به شما یک جریان ثابت ترافیک می‌دهد و به الگوریتم اجازه می‌دهد تا شمارا قابل‌اعتماد بداند.

الگوریتم های اینستاگرام کوتاه و خشک نیست، اما با درک اینکه چگونه محتوا را رتبه‌بندی می‌کند و چرا، شانس بیشتری برای دستیابی به مخاطبان بیشتری دارید.

اگر می‌خواهید محتوای خود را پرطرفدار کنید، باید از موسیقی مناسب استفاده کنید. اینستاگرام مجموعه‌ای از آهنگ‌ها را ارائه می‌دهد، اما اگر می‌خواهید آهنگ مناسب را پیدا کنید، باید کمی عمیق‌تر بگردید.

 

اگر مقاله را پسندیدید، می‌توانید با مراجعه کردن به صفحه مجله آنلاین فانوس، سایر مقالات ما را مطالعه کنید.

صفحه ما را در اینستاگرام دنبال کنید تا با مطالب روز در حوزه دیجیتال مارکتینگ آشنا شوید.

نوشته ها مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید