آموزش

الگوریتم کبوتر گوگل

الگوریتم کبوتر و تاثیر آن بر رتبه سایت

الگوریتم کبوتر و تاثیر آن بر رتبه سایت

الگوریتم کبوتر و تاثیر آن بر رتبه سایت

در این مقاله از شرکت تبلیغاتی فانوس با الگوریتم کبوتر و تاثیر آن بر سئوی سایت آشنا خواهیم شد و تاثیر آن بر سئوی محلی را بررسی می کنیم، با ما همراه باشید.

همان طور که می­ دانید گوگل از الگوریتم ­های مختلفی به دلایل گوناگون استفاده می­ کند. هدف اصلی این الگوریتم ­ها آن است که بهترین نتیجه ممکن در اختیار کاربران قرار گرفته و کاربران بتوانند در کوتاه ترین زمان ممکن به نتیجه ­ای که می ­خواهند برسند. یکی از جدیدترین الگوریتم ­های گوگل، الگوریتم کبوتر است که تحول بسیار عظیمی در دنیای سئو و جست و جو ایجاد کرد. اگر شما نیز صاحب یک سایت هستید و می ­خواهید با ساز و کار این الگوریتم گوگل بیشتر آشنا شوید، مطالعه مقاله زیر را توصیه می کنیم چون فانوس روشن کننده مسیر موفقیت است.

الگوریتم کبوتر

همان طور که می­ دانید الگوریتم­ های دیگر گوگل به دنبال پیدا کردن کلمات کلیدی مرتبط با عبارت­ های سرچ شده هستند تا شما بتوانید دقیقا چیزی که می­ خواهید را پیدا کنید. گوگل محتوا، استفاده از تصاویر، فیلم، کلمات مرتبط و فاکتورهای دیگر را بررسی کرده، به سایت­ ها رتبه و امتیاز داده تا بهترین سایت در اولویت­ های اول به شما نمایش داده شود.

اما سازو کار الگوریتم کبوتر گوگل با الگوریتم ­های دیگر به طور کامل متفاوت بوده و اساس آن توجه به موقعیت مکانی و جغرافیایی است. در واقع زمانی که شما در عبارت جست و جو شده خود نام یک مکان و موقعیت جغرافیایی را ذکر کرده باشید، الگوریتم کبوتر گوگل دست به کار شده تا بهترین نتایج را برای شما به نمایش بگذارد.

الگوریتم کبوتر و تاثیر آن بر سئوی محلی

تصور کنید که شما برای اولین بار به یک شهر دیگر مثلا تهران رفته ­اید و هیچ اطلاعاتی از فروشگاه ­ها یا رستوران ­های آن ندارید. ظهر است و شما به شدت گرسنه هستید. چطور می ­توانید یک رستوان در نزدیکی منطقه­ ای که قرار دارید را پیدا کنید؟ کافی است تلفن همراه خود را برداشته و برای مثال اگر در تجریش هستید، عبارت رستوران یا فست فود در تجریش را جست و جو کنید. در این شرایط الگوریتم کبوتر گوگل به کمک شما آمده و نتایج مربوط به عبارت جست و جو شده شما را همراه با آدرس و شماره تلفن به شما نشان می­دهد.

سئوی محلی همان طور که از نام آن پیدا است، بهینه سازی سایت بر اساس موقعیت مکانی است. یعنی این که شما به عنوان صاحب یک سایت کارهایی را انجام دهید که در جست وجوهای مربوط به موقعیت­ های مکانی شما در نتایج بالای جست و جو قرار بگیرید. سئوی محلی یکی از مهم­ترین عوامل در موفقیت کسب و کار شما است. زیرا صاحب هر کسب و کار به دنبال آن است که مشتریان واقعی خود را پیدا کرده و محصولات و خدمات خود را به آن­ها معرفی کند. هر چه شما بتوانید خدمات و محصولات خود را به افرادی که در موقعیت جغرافیایی شما زندگی می­ کنند، معرفی کنید، احتمال موفقیت شما بیشتر خواهد بود.

تاثیر الگوریتم کبوتر بر ترافیک و نرخ تبدیل سایت

شاید برایتان جالب و البته عجیب باشد که بدانید الگوریتم گوگل کبوتر بر ترافیک و نرخ تبدیل دو تاثیر متفاوت دارد. در واقع ممکن است این الگوریتم ترافیک سایت شما را کاهش داده اما با این وجود باعث افزایش نرخ تبدیل شود. اما چگونه؟ با فانوس همراه باشید.

تصور کنید که شما سایت مربوط به یک رستوران در تجریش را دارید اما آن را برای سئوی محلی و الگوریتم کبوتر بهینه نکرده ­اید. ممکن است زمانی که کاربران در شهرها و موقعیت­ های جغرافیایی مختلف عبارت بهترین رستوان ایرانی را جست و جو کنند، سایت شما نیز برای آن­ها نمایش داده شده و وارد آن شوند. این مساله برای مثال باعث می ­شود که سایت شما روزانه 100 بار بازدید شود، اما از این تعداد چند نفر واقعا در منطقه تجریش هستند و می ­توانند از خدمات شما استفاده کنند؟ بدون شک تعداد کمی از آن­ها جامعه هدف شما بوده و در نتیجه نرخ تبدیل سایت شما یعنی تعداد افرادی که مثلا سفارش آنلاین غذا می­ دهند، 10 به 100 یا یک دهم است.

حالت دوم زمانی است که شما سایت خود را سئو محلی و برای الگوریتم کبوتر گوگل بهینه کرده ­اید. در این حالت سایت شما بیشتر زمانی در نتایج جست و جو به کاربران نمایش داده می ­شود که کاربران عبارت رستوران در تجریش را جست و جو کنند. ممکن است تعداد افرادی که وارد سایت شما می ­شوند از 100 نفر به 50 نفر کاهش پیدا کند، اما این 50 نفر دقیقا جامعه هدف شما هستند که احتمال سفارش آنلاین غذای آن­ها زیاد است. اگر نصف این افراد نیز شما را برای سفارش غذا انتخاب کنند، نرخ تبدیل برای سایت 25 به 50 یا 50 درصد خواهد شد!

آیا الگوریتم کبوتر برای تمامی سایت­ ها مفید است؟

تا این جای کار با الگوریتم کبوتر گوگل و نحوه عملکرد آن آشنا شدیم، اما این سوال برای شما پیش می­ آید که آیا این الگوریتم می ­تواند برای تمامی سایت ­ها موثر باشد؟ در پاسخ به این سوال باید بگوئیم خیر! تصور کنید که شما یک شرکت آنلاین دارید که خدمات خود را بدون محدودیت جغرافیایی به تمامی شهرهای کشور و یا حتی کشورهای دیگر ارائه می­ کنید. در واقع برای شما فرقی نمی­ کند که مشتریان شما ساکن تهران و یا جنوب و غرب کشور باشند. در این حالت الگوریتم کبوتر گوگل نه تنها به شما کمکی نمی­ کند، بلکه می ­تواند تعداد مشتریان شما را کاهش دهد. بنابراین شما به عنوان صاحب یک سایت و مسئول سئو آن باید بدانید که سایت شما نیازمند آن است که برای الگوریتم کبوتر گوگل بهینه شود یا خیر؟

الگوریتم

الگوریتم گوگل و سایت ­های دایرکتوری

یکی از تاثیرهای الگوریتم گوگل پیدا شدن و روی کار آمدن سایت­ های دایرکتوری است که به کاربران این امکان را می ­دهد که در زمان کوتاهی به نتیجه مورد نظرشان برسند. احتمالا شما نیز بارها از سایت ­های دایرکتوری استفاده کرده ­اید اما آن­ها را نمی ­شناسید. اگر شما عبارت کافی شاپ سعادت آباد را جست و جو کنید، سایت­ های دایرکتوری مجموعه­ ای از کافی شاپ­ های این منطقه را به همراه آدرس و جزئیات به شما نمایش می­ دهند. تا شما بتوانید در زمان کوتاه ­تری به سایت این فست فودها دسترسی پیدا کرده، آن­ها را با یکدیگر مقایسه کرده و بهترین سایت را انتخاب کنید.

الگوریتم کبوتر گوگل چه تاثیری بر سئو سایت ­ها ایجاد کرده است؟

در این بخش از مقاله می­ خواهیم بدانیم که الگوریتم کبوتر گوگل چه تاثیرهایی بر سئوی سایت و نمایش نتایج جست و جو گذاشته است؟ به طور کلی این نتایج را می­ توان در موارد زیر خلاصه کرد:

شخصی سازی نتایج جست و جو

یکی از تاثیرهای الگوریتم کبوتر گوگل بر نتایج جست و جو شخصی سازی آن است. یعنی چه؟ در بخش­ های بالا به این مساله اشاره کردیم که اگر کاربران عبارت رستوران در تجریش را جست و جو کنند، رستوران ­های همان منطقه برای او نمایش داده می ­شود. اما اگر کاربران تنها عبارت رستوران را جست و جو کنند چه نتایجی برای آن­ها نمایش داده می­ شود؟

تا قبل از استفاده گوگل از الگوریتم گوگل زمانی که شما یک عبارت عمومی مانند رستوران را جست و جو می ­کردید، ده­ ها سایت برای شما نمایش داده می­ شد که شاید تنها تعداد محدودی از آن­ها به شما نزدیک بودند. اما الگوریتم کبوتر گوگل حتی برای عبارت­ های کلیدی عمومی نیز دست به کار شده و سعی می­ کند بهترین نتایج را برای شما نمایش دهد. برای مثال اگر شما کلمه رستوران را در تهران جست و جو کنید نتایج آن با همین عبارت جست و جو شده در کیش متفاوت بوده و گوگل نتایج را شخصی سازی شده ­تر و البته مفیدتر به شما نمایش خواهد داد.

کمک به کسب و کارهای محلی

همان طور که در بخش­ های بالا نیز به طور مختصر به آن اشاره شد، الگوریتم کبوتر در زمان کوتاهی توانست تحولی عظیم بر کسب و کارهای محلی ایجاد کند. صاحبان کسب و کارهای مختلف به زودی دریافتند که با بهینه سازی سایت خود برای الگوریتم کبوتر، می ­تواند تعداد کاربران خود را به شکل قابل توجهی افزایش داده و کسب و کار خود را توسعه دهند.

تغییر در پک نمایش داده شده

پک همان بخشی است که در نتایج جست و جو به شما نمایش داده شده و شما می­ توانید موقعیت مکانی و اطلاعات سایت مورد نظر را تنها با یک کلیک پیدا کنید.

حالا کمی استراحت کنید بعد برای مطالعه ادامه مقاله، در سایت شرکت تبلیغاتی فانوس منتظرتان هستیم.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید