آموزش

انواع روش‌های تبلیغات

انواع روش‌های تبلیغات

انواع روش‌های تبلیغات

تبلیغات به شکل شگفت‌انگیزی متحول شده و به ابزاری مهم برای ایجاد ارتباطات با مشتری و مصرف‌کننده مبدل شده است. این روزها، شاهد وجود روش‌های گوناگونی برای انتقال پیام از طریق رسانه‌های مختلف تبلیغاتی هستید. انواع روش‌های تبلیغات امروزی به مدد اینترنت و فضای مجازی، باعث شده دست افرادی که در این حوزه در فعالیتند، به‌شدت گسترده شود. حالا دیگر انواع روش‌های تبلیغات محدود به روش‌های قدیمی نیستند. امروز ویدیوهای ویروسی یا همه‌گیر در سطح شبکه‌های اجتماعی، تبلیغات بنری در سایت‌ها، فضاهای گفت‌وگوی کاربران درباره‌ی برندها و… شکل انواع روش های تبلیغات را دگرگون ساخته است، با شرکت تبلیغاتی فانوس همراه باشید تا با تغییرات رسانه‌های امروزی و انواع روش های تبلیغات در این مجله آشنا شوید:

تبلیغات دیجیتالی

 

تبلیغاتی که در سطح اینترنت هستند، در حوزه‌ی تبلیغات دیجیتالی قرار می‌گیرند. در بسیاری از سایت‌ها، تبلیغات مختلفی وجود دارند و این تبلیغات یکی از روش‌های عمده‌ی کسب درآمد برای وب‌سایت نمایش‌دهنده‌ی آن می‌باشند.

شیوه‌ی دیگر تبلیغات جدید، تبلیغات بومی هستند. این روش از تبلیغات نیز راه دیگری برای کسب درآمد وب‌سایت‌ها است و از طریق محتوایی مربوط به برند و محصول، متن یا مقاله‌ای از آن را به اشتراک می‌گذارد.

تبلیغات دیجیتالی به‌شدت در حال رشد و تکاملند و از طریق بسترهای مختلفی مانند فیسبوک، اسنپ‌چت و… باعث می‌شوند تا تبلیغات در سطح وسیعی از مخاطبان در دیده باشد.

تبلیغات موبایلی و تلفنی

 

از میان انواع روش های تبلیغات جدید، تبلیغات تلفنی و موبایلی یا به عبارت کلی‌تر تبلیغات در سطح دستگاه‌های کوچک و قابل‌حملی که قابلیت اتصال به اینترنت را به مصرف کنندگان می‌دهد، به‌شدت رواج پیدا کرده است.

به کمک این دستگاه‌ها و استفاده از شبکه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام، توئیتر و… به‌سادگی پای تبلیغات به این ابزارها نیز باز شده است. اما در استفاده از این رسانه‌ها نیز باید نهایت دقت و توجه را داشته باشید، زیرا ممکن است بی‌برنامگی و تبلیغات انبوه باعث آزار مخاطبان شده و از شما دور کند.

هر یک از این روش‌های جدید تبلیغات در صورت اغراق و بی‌برنامگی می‌توانند موجب اثرات معکوس باشند.

تبلیغات چاپی

 

تبلیغات چاپی در گذشته یکی از مهم‌ترین ابزار در دستان صنعت تبلیغات بوده اما امروز با وجود فناوری‌های گوناگون، تبلیغات چاپی کمی عقب‌نشینی کرده است. تنها موضوعی که همچنان باعث اثرگذاری تبلیغات چاپی می‌شود، تمایز و تفاوت آن می‌باشد.

اگر تبلیغات چاپی برای هر محصول به شکلی متفاوت و چشم‌گیر طراحی شوند، می‌توانند مخاطبی را که از هجوم و گستردگی دنیای دیجیتال دچار دلزدگی شده، تحت تأثیر قرار دهند. تبلیغات چاپی دارای ۳ زیرمجموعه هستند که فانوس در زیر بیان می‌کند:

تبلیغات تناوبی

وقتی تبلیغات در نشریاتی با تاریخ انتشار مشخص منتشر می‌شود، یعنی در قالب روزنامه، ماهنامه و…  تبلیغات تناوبی هستند. برای سال‌های متمادی این روش، یکی از مهم‌ترین انواع روش های تبلیغات بود و به‌واسطه‌ی آن میلیون‌ها مخاطب تصویر تبلیغ چاپی را در پشت مجله یا در صفحات میانی آن مشاهده می‌کردند.

تبلیغات پستی مستقیم

هر دو روش از انواع روش‌های تبلیغات که در بالا بیان کردیم، می‌توانند در دسته‌ی این تبلیغات پستی مستقیم قرار بگیرند. در واقع، در این روش، محتوای تبلیغاتی برای مخاطبان از طریق پست ارسال می‌شوند.

این روش نیز می‌تواند بسیار خوب و مؤثر باشد. اگر در این روش، از تکنیک‌های خلاقانه و جذاب استفاده کنید، تأثیر خوبی بر مخاطب خواهید داشت و او را بیشتر با برند و محصول و… آمیخته خواهید کرد.

تبلیغات چریکی

این روش تبلیغاتی تمام قواعد را در هم می‌شکند. در طول ۲۰ سال گذشته از آن استفاده شده است و با روش‌های غیرمرسوم و تکنیک‌های خلاقانه، خواهان جذب مخاطب و مشارکت بیشتر او در روند بازاریابی و تبلیغات می‌باشد.

در این شیوه از تبلیغات، زمان و مکان بسیار مهم است. برای اجرای بازاریابی چریکی لازم نیست بودجه‌ای هنگفت داشته باشید، تنها چیزی که نیاز دارید، ایده‌های بکر و خلاقانه تبلیغاتی برای جلب توجه مخاطبان است. ابزار در دست این کمپین‌های تبلیغاتی، شبکه‌های اجتماعی و تبلیغات دهان‌به‌دهان مخاطبین می‌باشد.

تبلیغات رادیویی و تلویزیونی 

 

تبلیغات تلویزیونی و رادیویی از مهم‌ترین نوع تبلیغات در دهه‌های گذشته بودند. اما به‌مرور زمان و با توسعه‌ی فناوری‌های مختلف در سطح اینترنت و شبکه‌های اجتماعی، به‌تدریج اهمیت و اثربخشی آنها به افول رفته است.

این رسانه‌ها قادر بودند جمع زیادی از مخاطبان را با خود همراه سازند. البته هنوز هم در ساعت‌های پربیننده مانند ساعت پخش بازی‌های ورزشی پرمخاطب، اثرگذاری این رسانه‌ها بسیار بالایند.

تبلیغات محیطی

 

هر گونه تبلیغات که مخاطب در بیرون از منزل خود با آن روبه‌رو بشود، در گروه تبلیغات محیطی هستند. انواع تبلیغات محیطی مانند بیلبوردها، تبلیغات روی اتوبوس‌ها و… در این دسته‌بندی قرار می‌گیرند. حتی تلویزیون‌ها و صفحات نمایشگری که در میدان‌های بزرگ نصب می‌شوند و به کار تبلیغات مشغولند نیز در این دسته هستند.

تبلیغات خدمات عمومی

 

این دسته از تبلیغات برای آگاهی و اطلاع‌رسانی به عموم منتشر می‌شوند و جنبه‌ی تجاری ندارند. در گذشته، بستر و رسانه‌ی اصلی این دسته از تبلیغات، تلویزیون و رادیو بود ولی امروز در سایر بسترهای تبلیغات دیجیتالی مثل گوشی و رسانه اجتماعی موجود در آن بیشتر دیده می‌شود.

تبلیغات نامشهود

یکی از انواع روش‌های تبلیغات، تبلیغاتی است که به طور غیرمستقیم و زیرپوستی در فیلم‌ها و برنامه‌ها نشان داده می‌شوند. مثلا اگر در فیلمی شاهد استفاده‌ی چشمگیر شخصیت‌ها از یک برند خاص اتومبیل یا نوشیدنی بودید، باید متوجه بشوید که تبلیغات نامشهود در حال وقوعند.

این روش از تبلیغات نیز اثرگذاری خوبی دارد و به تبلیغ‌کننده اجازه می‌دهد تا بر اساس اطلاعات و خواسته‌های جمعیت‌شناختی مخاطبان را مورد هدف قرار بدهند.

نوشته ها مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید