آموزش

انواع لوگو

انواع لوگو

انواع لوگو

انواع لوگو

 

اگر چه همه لوگوها ترکیبی از تایپوگرافی و نوشتار هستند. ولی هر نوع لوگو احساس متفاوتی به برند شما می دهد و لوگوی شما اولین چیزی است که مشتریان جدید مشاهده می کنند. پس برای اطلاعات بیشتر در زمینه لوگو و انواع آن با شرکت تبلیغاتی فانوس همراه باشید.

لوگوهای مونوگرام ( نشانک)

لوگوهای مونوگرام یا نشانک لوگوهای مبتنی بر تایپوگرافی هستند که از چند حرف تشکیل می شوند. و تمرکز روی حروف ابتدایی کلمات است. مانند: اچ پی . در طراحی لوگو ساده سازی بسیار مهم است و استفاده از حروف ابتدایی کلمات در صورتی که شرکت دارای نام طولانی و دشوار باشد در ساده سازی برندهای مختلف شرکت موثر می باشد. برای مثال گفتن ناجا و به یاد آوردن آن بسیار راحتتر از نیروی انتظامی جمهوری اسلامی است.

انواع لوگو

لوگوتایپ

لوگو تایپ یک لوگوی مبتنی بر قلم است که تنها روی نام کسب و کار متمرکز است. مانند: کوکا کولا وقتی یک شرکت دارای نام مختصر و مشخص است این نوع لوگو خوب عمل می کند. لوگوی گوگل یک نمونه عالی از این نوع است این نام به خودی خود جذاب و به یاد ماندنی است. بنابراین هنگامی که نماد با تایپوگرافی قوی ترکیب شود لوگو باعث شناخت قوی برند می شود.

Google logo neon light signage

علامت تصویری

لوگو یک علامت تصویری است که گاهی به آن علامت تجاری با نماد لوگو می گویند. یک نماد مبتنی پر گرافیک، تصویری است که وقتی به آن فکر می کنید لوگو به ذهن شما می رسد. مانند: لوگوی نمادین اپل، پرنده توییتر لوگوهای هر یک از این شرکت ها چنان مزین است و هر برند آن ها چنان تاسیس شده است که برند به تنهایی قابل تشخیص است.

انواع لوگو

مهمترین چیزی که باید در هنگام تصمیم گیری برای یک علامت تصویری در نظر بگیرید این است که چه تصویری را انتخاب کنید. شما باید به پیامدهای گسترده تصویری که انتخاب می کنید فکر کنید. آیا می خواهید روی نام خود بازی کنید؟ آیا شما به دنبال ایجاد معنای عمیق تر هستيد؟ آیا می خواهید یک احساسات را برانگيزيد؟

علائم انتزاعی لوگو

یک علامت انتزاعی نوع خاصی از لوگوی تصویری است به جای اینکه یک تصویر قابل تشخیص باشد مانند سیب یا پرنده یک شکل هندسی انتزاعی است که نشان دهنده تجارت شما است. چند نمونه مشهور عبارتند از: لوگو دایره تقسیم شده پپسی و گل آدیداس مانند همه نمادهای لوگو، علائم انتزاعی بسیار خوب عمل می کند، زیرا برند شما را به یک تصویر واحد خلاصه می کند. با این حال، به جای اینکه محدود به یک تصویر قابل تشخیص باشید لوگو انتزاعی به شما این امکان را می دهد تا تصویری بی نظیر و منحصر به فرد برای نشان دادن برند خود بسازید اما بهترین راه برای طراحی حرفه ای لوگو متخصصانی است که می دانند چگونه رنگ، شکل و ساختار را با هم ترکیب کنند تا معنا پیدا کنند. فایده یک علامت انتزاعی این است که شما بدون تكيه بر پیامدهای فرهنگی یک تصویر خاص، می توانید آنچه را که شرکت شما به صورت نمادین انجام می دهد منتقل کنید. از طریق رنگ و فرم می توانید معنا و مفهوم را نسبت داده و احساسات را در مورد برند خود پرورش دهید.

Adidas logo

لوگوی ترکیبی

لوگوی ترکیبی لوگویی است که از یک علامت تصویری، علامت انتزاعی یا متن تشکیل شده است. تصویر و متن با هم ادغام می شوند و یک تصویر متمایز ایجاد می کنند از آنجا که یک نام با تصویر در ارتباط است می تواند به سرعت برند شما را بشناساند و مردم نیز بلافاصله شروع به ارتباط دادن نام شما با علامت تصویری خواهند کرد و بیشتر در ذهن ها می ماند. و در آینده به شما این امکان را می دهند که در موقعیت های مختلف بتوانید به طور انحصاری از یک نماد استفاده کنید و لازم نباشد همیشه نام خود را درج کنید، و این لوگوها ساده تر از یک علامت تصویری هستند.

black and white round analog watch

فونت های لوگو

باید فرآیند سخت و پیچیده ای انجام شود تا بتوان یک برند را در یک لوگو کوچک جای داد در کنار آن باید یک فونت برای لوگو انتخاب کرد چون با فونت اطلاعات مهم و مورد نظر شما به مخاطب انتقال داده می شود.

فونتی که برای طراحی حرفه ای لوگو انتخاب می شود با فونتی که برای موارد دیگری مثل وبسایت، بروشور و یا کارت های ویزیت انجام می شود متفاوت است چون برای این موارد هر فونت دلخواهی را می توانید استفاده کنید اما برای لوگو باید از فونتهای لوگو انتخاب شود که تاثیرات مثبت در برخورد مخاطب با آن ایجاد کند و برند شما را در ذهن مخاطب جای داده و ماندگار باشد.

چرا انتخاب فونت دارای اهمیت بالا در لوگو می باشد؟

با یک مثال ساده اهميت فونتهای لوگو را به شما نشان دهیم، لباسی که شما برای مجالسی مثل عروسی می پوشید با لباسی که در مجالس عزا و یا مجالس رسمی می پوشید کاملا متفاوت است و نشان دهنده ویژگی های شما مخصوصا شخصیت شماست و در صورت رعایت نکردن و تشخیص ندادن لباس مناسب با نوع مجلس باعث بوجود آمدن دیدگاه های منفی برای شما می شود انتخاب فونت هم مانند انتخاب لباس می باشد چون بیننده با نگاه کردن به فونت برند شما را قضاوت می کند بنابراین توجه به نوع فونت لوگو که آیا شما را به اهدافتان می رساند و اطلاعات مورد نیازتان را به مشتري منتقل می کند باعث ایجاد قضاوت های درست و مثبت از برند شما می شود. نوع فونت و حتی رنگ فونت ارتباط مستقیم با احساسات و منطق بیننده دارد و در واقع کار شما را به مشتری نشان می دهد.

انواع لوگو

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید