آموزش

انیمیشن و انواع آن(قسمت1)

انیمیشن و انواع آن(قسمت1)

انیمیشن و انواع آن(قسمت1)

 

در این مقاله قصد داریم چند نوع از انواع انیمیشن های مختلف از تکنیک ها و سبک های انیمیشن را در دو قسمت ذکر کنیم. انیمیشن فرآیند ایجاد توهم حرکت و تغییر شکل با استفاده از نمایش سریع دنباله ای از تصاویر استاتیک است که حداقل از یکدیگر متفاوت هستند. انیمیشن ها در همه جا فراگیر شده است، از جمله تیزرهای تبلیغاتی تلویزیونی مورد علاقه، موزیک ویدیو ها ، فیلم سینمایی، سریال، فیلم آموزشی، فیلم صنعتی، مستند  و حتی فیلمهایی که می توانید نوع انیمیشن stop move را ببینید. تکنیک های ایجاد حرکات شامل انیمیشن های سنتی معمول و متوقف کردن تکنیک های انیمیشن حرکت از چهره های دو و سه بعدی، به عنوان مثال، الگوهای مجموعه کاغذ، عروسک ها و شکل های رس است. نگه داشتن توقف حرکت به عنوان پایه تمام انیمیشن ها، از سبک های مختلف تکنیک های انیمیشن می توان برای ایجاد توالی های متحرک استفاده کرد. در این جا قصد داریم به شرح 19 نوع انیمیشن مختلف بپردازیم.ب

انیمیشن سنتی دو بعدی

انیمیشن سنتی همان نقاشی هایی بود که توسط هنرمند بر روی کاغذ کشیده می شد. اگر عاشق نقاشی  روی کاغذ هستید، رویکرد سنتی بسیار جذاب است. انیمیشن سنتی ایجاد نقاشی های یک به یک روی قاب است. انیمیشن دو بعدی شامل ایجاد نقشه های متعدد و سپس تغذیه در سلول های پلاستیکی، نقاشی دستی آنها و ایجاد دنباله متحرک بر روی تصویر پس زمینه نقاشی شده است از این مدل انیمیشن ها می توان به فیلم های کارتونی سفید برفی و هفت کوتوله ها، پیتر پن و زیبایی خفته، علاءالدین و…. اشاره کرد.

انیمیشن معروف میکی موس با استفاده از تکنیک انیمیشن دو بعدی ساخته شد. اولین انیمیشن دو بعدی با نام Fantasmagorie نامگذاری شد، این کارتون که یک فیلم کوتاه است و  توسط Emile Cohl ساخته شده است. این کارتون به طور کامل به رنگ سیاه و سفید فیلمبرداری شده است، کارتون همه چیز درباره یک مرد ساده چوب در اکشن زنده است.

این کارتون 75 ثانیه طول دارد و برای ساخت حدود 700 نقاشی  مختلف کشیده شده است. این انیمیشن تاریخی در سال 1908 منتشر شد.  از دگیر انمیشن های دو بعدی محبوب می توان به انیمیشن های دهه 1960 از  جمله کارتون های محبوب مانند جتسون و فلینستون نام برد.

یکی از محبوت ترین انیمیشن های دو بعدی انیمیشن سیندرلاست که بارها از تلویزیون ایران نیز پخش شده است. این انیمیشن که در سال 1950 توسط کمپانی والت دیزنی ساخته شد در لیست ده انمیشن برتر جهان قرار گیرد. این انیمیشن جذاب 72 دقیقه ای 2.9 میلیون دلار هزینه برداشت ک توانست با فروش فوق العاده بیش از 263 میلیون دلار رکورد فوق العاده ای را برای خود به ثبت برساند. این انیمیشن توسط کلاید جرونیمی، همیلتون لاسک و ویلفرد جکسون کارگردنی شده و تهیه کننده ی آن هم والت دیزنی می باشد.

این انیمیشن 8 نویسنده داشت که نام آن ها عبارتند از:

 1. کن آندرسون
 2. پرس پیرس
 3. هومر برایت‌من
 4. وینستون هیبلر بیل پیت
 5. اردمن پنر
 6. هری ریوس
 7. جو رینالدی
 8. تد سیرزب

و صداپیشگان حرفه ای داشت که اسامی ان ها عبارتند از:

 1. لاین وودز
 2. النور آدلی
 3. ورنا فلتون
 4. رودا ویلیامز
 5. جیمز مک‌دونالد
 6. لوئیس ون روتن
 7. دان برکلی
 8. مایک داگلس  لوسیو بلیس

از دیگر نکات مثبت این انیمیشن دو بعدی جذاب و زیبا موسیقی فوق العاده آن بود که توسط پائول جی. اسمیت، الیور والس ساخته شده است. تدوینگر این انیمیشن دونالد هالیدی است. این انیمیشن برای اولین بار در 4 مارس 1950 در ایالات متحده بر روی پرده های سینما به اکران در آمد. خلاصه ی این انیمیشن این طور است که سیندرلا زندگی ناخوشایندی را پشت سر می گذارد، پدر و مادر را در سنین جوانی از دست داده است و مجبور است به عنوان خدمتکار در خانه افراد کلاهبرداری خود کار کند. نامادری او، لیدی ترمین، با او بی رحمانه است و به جذابیت و زیبایی سیندرلا حسادت می کند.ب

مقالات مربوط به انیمیشن را از قسمت مجله آنلاین فانوس مطالعه کنید.

علاوه بر این، دو دخترش دریزلا و آناستازیا، بی رحمانه از او استفاده می کنند. با وجود این، سیندرلا یک دختر جوان مهربان و ملایم است. او با موش ها دوست است و با پرندگانی که در داخل و اطراف خانه های چاتوری زندگی می کنند دوست است. در همین حال، در کاخ سلطنتی، پادشاه ناامید می شود که پسرش، شاهزاده، هنوز ازدواج نکرده است.

او و گراند دوک در تلاش برای یافتن یک همسر مناسب برای شاهزاده، توپ را ترتیب می دهند و درخواست می کنند هر دوشیزه ای که واجد شرایط ازدواج است حضور داشته باشد. با توجه به دریافت توپ، لیدی تریما موافقت می کند در صورت اتمام کار خود، سیندرلا را رها کند و بتواند یک لباس مناسب برای پوشیدن پیدا کند. سیندرلا عبا را پیدا می کند که متعلق به مادرش است و تصمیم می گیرد آن را برای توپ اصلاح کند، اما خانواده نامادری  او با دادن کارهای اضافی مانع این کار می شوند.

دوستان حیوانات سیندرلا، از جمله جک و گاس، آنرا برای او اصلاح می کنند، این طرح را با گردنبند تکمیل می کنند و به ترتیب دایرهلا و آناستازیا دیده  نمی شوند. وقتی سیندرلا از طبقه پایین لباس می آید، پله پله ها ناراحت می شوند وقتی که می دانند سیندرلا وسایل خود را پوشیده است و قبل از عزیمت به همراه مادرشان، لباس را خرد می کند. دل شکسته، سیندرلا با اشک در طوفان به باغ می رود، جایی که پری معبود او پیش از او ظاهر می شود. با اصرار بر اینکه سیندرلا به توپ خواهد رفت، پری خداباور جادوگرانه کدو تنبل را به یک کالسکه تبدیل می کند، موش ها را به اسب ها، اسب سیندرلا، ماژور، را به یک مربی و سگ، برونو، به عنوان یک فوتبالیست تبدیل می کند، قبل از اینکه لباس خراب شده سیندرلا را به لباس تبدیل کند. گلدان نقره ای و کفش هایش را به داخل دمپایی شیشه ای تکان می دهد. وقتی سیندرلا توپ را ترک می کند، پدرخوانده پری به او هشدار می دهد که طلسم در نیمه شب شکسته خواهد شد.

 انیمیشن های دیجیتالی دو بعدی

انیمیشن های دیجیتالی دو بعدی یکی دیگر از انواع انیمیشن ها است. ایجاد انیمیشن در فضای دو بعدی با کمک فن آوری های دیجیتال به عنوان انیمیشن دیجیتالی دو بعدی شناخته می شود. شما نیازی به ایجاد مدل های دیجیتال ندارید، فقط باید قاب ها را بکشید. طراحی و انیمیشن کردن (سفارش ساخت انیمیشن) آنها را ایجاد کنید تا نوعی حرکات از نظر فنی به عنوان انیمیشن دیجیتال دو بعدی شناخته شود. با استفاده از نرم افزارهایی مثل  فلش، Adobe و… انیماتورها می توانند تعداد نقاشی های مورد استفاده را محدود کنند، که باعث می شود آنها بتوانند انیمیشن دیجیتال دو بعدی را ایجاد کنند. تغییرات کوچکی مانند تغییر رنگ یا نرخ فریم تقریباً فوراً قابل تغییر است، بنابراین کار انیماتورها را آسانتر می کند.

انیمیشن دیجیتال سه بعدی

اگر علاقه دارید شخصیت های غیرواقعی را به یک شخصیت واقع گرایانه تبدیل کنید، بهترین مدل انیمیشن، انیمیشن سه بعدی است. شخصیت های انیمیشن سه بعدی دیجیتال بسیار سریعتر ساخته می شوند و در صنعت ساخت فیلم کاملاً محبوب هستند. با استفاده از نرم افزار رایانه ای از تصاویر متحرک سه بعدی برای ایجاد بسیاری از فیلم های کوتاه، فیلم های بلند سینمایی، سریال ها،فیلم های آموزشی، فیلم مستند، موزیک ویدیو ها  و تیزر تبلیغاتی استفاده می شود در مقایسه با انیمیشن دو بعدی دیجیتالی و سنتی، مدلهای انیمیشن 3 بعدی بسیار واقع بینانه هستند.

از بهترین و اولین انیمیشن های سه بعدی که ساخته شد می توان به انیمیشن داستان اسباب بازی اشاره کرد که توسط کارگردان خوب این حوزه جان لستر ساخته شده است. تهیه کننده های این انیمیشن سه بعدی جذاب بانی آرنولد، رالف گوگنهایم و نوسینده این کار همان کارگردان جان لستر می باشد.

صداپیشگان این کار هنرپیشه های مطرح هالیوودی هستن

 1. تام هنکس
 2. تیم آلن
 3. دان ریلکس
 4. جیم وارنی
 5. والاس شاون

موسیقی این کار بر عهده رندی نیومن بود و تدوین این کار پرزحمت هم رابرت گوردن و لی آنکریچ انجام دادند. این انیمیشن توسط کمپانی پیکسار ساخته شده است و توانست با هزینه 30 میلیون دلاری برای تولیدش به فروش 373 میلیون دلاری برسد که در نوع خودش بی نظیر است. اولین بار این فیلم در 22 نوامبر 1995 بر روی پرده های نقره ای در ایالات متحده اکران شد. تا به حال از این انیمیشن سه بعدی 4 ورژن ساخته شده است. و ورژن آن توانسته است در لیست 10 انیمیشن برتر جهان قرار داشته باشد. در خلاصه ی قسمت اول این انمیشن آمده است که اندی پسر 6 ساله است که اسباب بازی هایش را خیلی دوست دارد، او بین همه ی اسباب بازی هایش لوک گاوچران را از همه بیشتر دوست دارد و حتی در کف کفشش اسم او را نوشته است ولی با آمدن بازلایتر اسباب بازی فضایی همه چیز برای لوک گاوچران تغییر می کند و…

شرکت تبلیغاتی فانوس در مقاله بعدی، ادامه این مقاله را با عنوان انواع انیمیشن(قسمت2) در اختیار شما عزیزان قرار داده است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید