آموزش

انیمیشن و انواع آن(قسمت2)

انیمیشن و انواع آن(قسمت1)

انیمیشن و انواع آن(قسمت2)

انیمیشن و انواع آن(قسمت2)

 

در مقاله قبلی از فانوس در مورد چند نوع انیمیشن خوانده بودیم و حالا می خواهیم ادامه مظلب و چند نوع دیگر از انواع انیمیشن را برای شما دوست داران مقالات فانوس بیان کنیم،فانوس مسیر را روشن می کند پس با ما همراه باشید.

انیمیشن های استاپ موشن

انیمیشن های استاپ موشن یکی دیگر از انواع انیمیشن ها است. آیا تا به حال فکر کرده اید که آیا یک قطعه سنگ می تواند راه برود یا صحبت کند، خوب هر چیزی در انیمیشن امکان پذیر است. با استفاده از قاب به صورت انیمیشن، اشیاء استاتیک فیزیکی به اطراف منتقل می شوند و در طول تولید پس از آن با حرکت سیال نشان داده می شود. انیمیشن توقف حرکت از زمان تکامل عروسک ها تقریباً گذشته است. بسیاری از فیلم ها با استفاده از استاپ موشن ساخته شده اند، برخی از بهترین نمونه ها “سرگرمی در یک نانوایی” است که در سال 1902 ساخته شده است. ادوین پورتر کارگردانی “خرس های تدی” را انجام داد که یکی از اولین فیلم های انیمیشن استاپ موشن بود. این فیلم دنباله ای کوتاه از بازی خرس های عروسکی است، با طول بیش از یک دقیقه که 50 ساعت کار بر روی آن انجام گرفته است.

انیمیشن مکانیکی

به جای روباتیک، ماشین آلات را می توان با استفاده از تکنیک انیمیشن مکانیکی متحرک سازی کرد. به جای ایجاد دستگاه اصلی، ایجاد این انیمیشن های مکانیکی، به انیماتور این امکان را می دهد تا نحوه کار دستگاه را بفهمد. توضیح عملکرد این ماشین ها با استفاده از این نوع تکنیک انیمیشن بسیار آسان است.

انیمیشن صوتی و اتوماتیک

والت دیزنی ابداع گر این مدل بود.  آن ها انیمیشن الکترونیکی صوتی علامت تجاری را که در پارک های مضمون دیزنی آن جای گرفته است، ایجاد کردند. اتو روباتی است که به راحتی می تواند فردی را در یک اتاق احساس کند، با آنها مکالمه کند و همچنین می تواند خوشحال کننده باشد یا خیر. فناوری اتونوماتیک با فناوری Audio-Animatronic متفاوت است. فناوری صوتی و انیمیشن الکترونیکی یک بار دیگر یک برنامه از پیش برنامه ریزی شده را تکرار می کند. فن آوری اتونوماتیک الکترونیکی توسط دوربین های پیشرفته و سنسورها هدایت می شود که به اتو امکان انتخاب در مورد آنچه می گویند و انجام می دهند را می دهد.

چاکیمیشن چیست؟

Chuckimation یکی از تکنیک های محبوب انیمیشن است که توسط “Action League Now!” ایجاد شده است. این ترکیبی از انیمیشن های فریم و عکس های زنده است که در آن شخصیت ها در یک قاب خاص قرار می گیرند. این شباهت هایی با نمایش های عروسکی مشهور دارد.

 انیمیشن عروسکی

در انیمیشن عروسکی عروسک ها به جای اشیاء ایجاد می شود. فیلم “سیرک (Humpty Dumpty Circus “(1908 که توسط جیمز استوارت بلکتون و آلبرت اسمیت ساخته شده است، به عنوان اولین فیلم پویانمایی تولید شده و نمایش عروسکی، عنوان می شود. امروزه انیمیشن عروسکی بیشتر در کارتون ها و فیلم های کودکان استفاده می شود. نمونه ای از انیمیشن های عروسکی که در سینما به کار رفته است در فیلم کینگ کنگ (1933) است. (Nightmare Before Christmas (1993 یک فیلم ترسناک تخیلی موزیکال آمریکایی به کارگردانی هنری سلیک است. از 227 دست نشانده برای نشان دادن شخصیت های این فیلم استفاده شده است و همچنین از 400 سر استفاده شده است تا امکان بیان هر احساسی را فراهم کند.

انیمیشن Clay یا Claymation

اگر دوست دارید با خاک رس بازی کنید، این یکی از بهترین اشکال حرکت متوقف شده در Claymation است. در این Claymation، قطعاتی از خشت برای ایجاد کاراکترها قالب ریزی شده و براساس تخیل انیماتور، داستانی روایت می شود. خشت های پایه روغن و آب موجود است. بعضی اوقات رس ها به شکل های آزاد قالب ریزی شده یا از سیم مانند سازه ای به نام آرماتور پر می شوند. شخصیت های متحرک در یک مجموعه نگهداری می شوند و فقط با حرکات کوتاه، کل صحنه به صورت فیلم است.

زوتروپ چیست؟

zoetrope یکی از مدل های انیمیشن است که در قرن نوزدهم اختراع شد، زیرا افراد با استفاده از روش هایی برای ساخت موشن گرافیک و تصاویر متحرک آزمایش می کردند. در سال 1834 توسط ویلیام جورج هورنر اختراع شد و یکی از اولین شکل های انیمیشن است. برخی از تصاویر هنوز روی طبل کشیده شده اند و وقتی به صورت دایره ای چرخانده می شوند، توهم حرکتی دارد. جلوه بصری ایجاد شده توسط یک zoetrope امروزه هنوز هم برای ایجاد GIF های متحرک استفاده می شود.

انیمیشن برش خورده یا همان کات اوت

انیمیشن Cut – Out احتمالاً یکی از قدیمی ترین اشکال انیمیشن stop move در تاریخ انیمیشن است. اولین انیمیشن برش خورده توسط LotteReiniger در سال 1926 ساخته شد و با نام “ماجراهای شاهزاده آچمد” نامگذاری شد. از نقاشی های كاغذ كاملاً دقیق برای انتقال داستانی زیبا استفاده می شد. در این روش برش های کاغذی برای گفتن داستانی در زیر لنز دوربین حرکت می کنند. از زمان تکامل رایانه، معرفی تصاویر برش رایانه ای در صف بسیار ساده تر بود.

انیمیشن شنی

حتما یادتان باشد دست های خود را بعد از کشیدن این مدل انیمیشن خوب بشویید.
این روش کثیف است زیرا شما مجبور خواهید شد دست های خود را با ماسه کثیف کنید. یک میز شیشه ای روشن به عنوان بوم استفاده می شود و انیماتور با حرکت شن و ماسه در جهت های خاصی انیمیشن ایجاد می کند. بله درست فکر کرده اید، انیماتورها برای ایجاد صحنه دیگری باید دائماً خلاقیت خود را پاک کنند. کل فرایند فیلمبرداری می شود و سپس در طول تولید برای نمایش انیمیشن شن ادغام می شوند. حتی اگر ساعت ها طول بکشد تا انیمیشن کامل شود، ایجاد نهایی واقعا ذهن شما را از بین می برد.

در ایران نیز این انیمیشن جدیدا بعد از برنامه عصر جدید مورد استقبال مردم قرار گرفته است. از آن جایی که فاطمه عبادی هنرمند زاهدانی کشورمان توانست با نقاشی های شنی جذاب خود رای اکثر بیننده های این برنامه را به خود اختصاص دهد و عنوان نفر اول این برنامه را برای خود کسب نماید.

تایپوگرافی

در تایپوگرافی همه چیز در مورد حروف است و انیمیشن هر چیزی که در حال حرکت است. در انیمیشن تایپوگرافی در بخش تیتراژ یک فیلم به طور گسترده استفاده می شود. اگر عاشق چهره ها و انواع قلم هستید، باید انیمیشن توقف حصبه نگاری متوقف شده توسط بارت فارست به نام “اقیانوس اطلس” را تماشا کنید. با استفاده از نرم افزارهایی مانند Fontlab، ایجاد انواع جدیدی از صورت فونت بسیار آسان است.

نقاشی روی شیشه

در این تکنیک از نقاشی های خشک کن آهسته بر روی بوم شیشه ای استفاده می شود که به انیماتور اجازه می دهد تا هنر را دستکاری کند و همزمان از آنها عکس بگیرد. گاهی اوقات از ترپتین در نقاشی ها استفاده می شود که این کار باعث می شود کار انیماتور کار روی نقاشی ها را راحت تر انجام دهد. این کار دشوار و پر زحمت است که شما باید بر روی شیشه نقاشی کنید، عکس بگیرید و سپس صحنه دیگری را ایجاد کنید که بعد از آن در پس تولید با هم مخلوط می شود، یک نسخه متحرک از این نقاشی را باید ارائه دهید.

انیمیشن کشیده شده روی فیلم

عمر انیمیشن Drawn-on-film از سال 1916 می گذرد، اما بیشتر انیمیشن ها از آن دوره گم می شوند. این تکنیک شامل خراشیدن است، به طور مستقیم روی یک حلقه فیلم در معرض خراش یا در یک اتاق تاریک نیز می توان با ایجاد نور در تغییرات ایجاد سایه هایی را ایجاد کرد که بطور دائمی روی فیلم تعبیه شده اند. بعضی اوقات انیماتورها فقط می توانند حلقه فیلم سیاه را روی یک میز کار بچسبانند و سوراخ هایی را در آنها بچسبانند یا تقریباً به هر چیزی روی حلقه فیلم بچسبند. این انیمیشن یکی از اولین شکل های تکنیک انیمیشن و احتمالاً یکی از ارزان ترین ها بود، زیرا شما فقط به یک نقش فیلم، ابزار اچینگ و یک پروژکتور احتیاج دارید.

انیمیشن آزمایشی

انیمیشن آزمایشی هنر ترکیب دو یا چند نقاشی یا هنر غیر منطقی برای ایجاد یک صحنه انیمیشن است. انواع مختلفی از نقاشی های انیمیشن در نقاط عجیب و غریب معرفی می شوند که کاملاً برای یکدیگر بی ربط نیستند. بنابراین نقاشی های معرفی شده به طور تصادفی در فرایند انیمیشن یک فریم متفاوت ایجاد می کنند. برخی از انیماتورها برای ایجاد یک انیمیشن از شیشه ذره بین استفاده کرده اند و چندین فریم ضبط شده است.

 انیمیشن پاک کردنی

انیمیشن Erasure از انیمیشن دو بعدی  برای گرافیک های حرکت استفاده می کند. بسیاری از فیلم های محبوب مثل پاک کردن زغال سنگ با استفاده از این تکنیک ساخته شده اند و یکی انیماتورهای مشهور در این زمینه ویلیام Kentrix است. عکاسی و انیمیشن برای ایجاد حرکتی روان در فیلم انیمیشن باید در هر تغییر صورت گیرد.

انیمیشن پین اسکرین چیست؟

صفحه ای که توسط هزاران پین بی سر و صدا فریب خورده است برای ایجاد انیمیشن صفحه پین ​​استفاده می شود. الكساندر الكسیف و كلر پاركر در دهه 1930 روش انیمیشن صفحه نمایش پین را اختراع كردند. این دو نفر برای ایجاد Night on Bald Mountain از صفحه پین ​​استفاده کردند. هنگامی که پین ​​ها خراشیده می شوند، صفحه از یک طرف روشن می شود، که سایه ها را برپا می کند، بر اساس عمق خاردار، سایه را عمیق تر می کند. Night اولین فیلم انیمیشن بود که از صفحه پین استفاده کرد، مستطیل پا 3 × 4 پا که حاوی حدود 240000 پین بود که به منظور ایجاد سایه های مختلف به صورت جانبی حرکت می کنند.

انیمیشن دفترچه ای

قبل از اختراع رایانه، انیمیشن دفترچه ای مد شده بود. هنرمندان برای حمل یک کتاب کوچک و ترسیم یک سری از تصاویر، با کمی تغییر در تصاویر، این انیمیشن های دفترچه ای را خلق می کردند. به همین دلیل وقتی این کتاب به سرعت ورق می  خورد ، می توانید سری تصاویر را با حرکت سیال مشاهده کنید،انیماتورها  در تلاشند صحنه ای جذاب را نشان دهند. انیمیشن Flipbook یکی از قدیمی ترین نوع اما انیمیشن جذاب است. در کشور عزیزمان ایران هم در زمان های گذشته این مدل انیمیشن ها میان کودکان و حتی بزرگسالان استقبال زیادی می شد و حتی هنور هم طرفرداران خاص خود را دارد.

به پایان مقاله فانوس رسیدیم و امیدواریم آنچه که در ابتدای مقاله انتظار داشتین را دریابید، در صورت تمایل برای مطالعه انواع مجلات در مورد تولید محتوا، طراحی سایت، سئو و … به سایت فانوس و مجله آنلاین مراجعه کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید