آموزش

اهمیت بازاریابی انگیزشی در کسب و کار 

اهمیت بازاریابی انگیزشی در کسب و کار 

اهمیت بازاریابی انگیزشی در کسب و کار

اهمیت بازاریابی انگیزشی در کسب و کار

 

تا زمانی که یک فرد با نیرویی برای کنش کردن تحریک نشود، هيچ عملی اتفاق نخواهد افتاد. مثلا، قبل از این که شخصی حتی اولین قدم را به سوی خرید بردارد قطع نظر از این که ممکن است این خرید تا چه حد کوچک باشد، باید برانگیخته شود. در این مقاله از شرکت تبلیغاتی فانوس با عنوان اهمیت بازاریابی انگیزشی در کسب و کار شما با ما همراه باشید.

در ذهن خود مجسم کنید که در یک روز گرم تابستانی در خانه تان نشسته اید، از اوقات فراغت خود لذت می برید و هیچ کاری در این لحظه انجام نمی دهید. صرفا در حال لذت بردن از این لحظات هستید. چه عاملی موجب می شود که لباس بپوشید، سوار اتومبیلتان شوید و به سمت فروشگاه رانندگی کنید و چیزی بخرید؟ شما به نوعی از انگیزش نیاز خواهید داشت.

business-frau gehirnhälfte an die tafel - motivational marketing stock-fotos und bilder

مثلا فرض کنید که با تشنگی تحریک شده اید. ناگهان این فکر به ذهنتان خطور می کند که اگر بتوانید تشنگی خود را رفع کنید، روز شما بسیار لذت بخش تر خواهد بود. با تحریک ناشی از فرط تشنگی و تصور رضایتی که از فرو نشاندن تشنگی تجربه خواهید کرد، بلند می شوید و به سمت یخچال می روید و می بینید چیزی برای نوشیدن وجود ندارد. حالا چه احساسی دارید؟ آیا ناگهان این انگیزش از بین رفت، یا در حقیقت افزایش یافت؟ اهمیت بازاریابی انگیزشی

مطمئنم حالا با عطش بیشتری به دلیل نداشتن چیزی برای نوشیدن، یا حتی تصوری قوی تر مبنی بر این که چقدر خوب می شد که همین الآن نوشیدنی خنک دلپذیری در دستانتان میداشتيد، تحریک شده اید. بنابراین دسته کلید و کیف پولتان را بر می دارید و به قصد خرید یک نوشیدنی دلچسب، از منزل خارج میشوید.

در طول راه، شروع به تفکر در باره چیزی می کنید که قصد خریدش را دارید. می اندیشید به احساسی که میخواهید داشته باشید، اما در ذهنتان آن احساسات را به نوشیدنی های خاصی که ممکن است در تبلیغات تلویزیونی دیده باشید ارتباط میدهید. آیا یک جور نوشابه محبوب خواهد بود، یا یک بطری آب یا یک نوشیدنی انرژی زای جدید؟ این امر کاملا به این موضوع بستگی دارد که تبلیغات شرکت مذکور محصولش را از لحاظ هیجانی، چقدر تأثیرگذار در ذهن شما جای داده است.

به یک نوشیدنی خنک دلچسب، بیرون از خانه و زیر گرمای آفتاب تابستانی فکر کنید. چه چیزی به ذهنتان خطور می کند؟ احتمالا قصد خرید آن نوشیدنی یا چیزی شبیه آن را خواهید داشت، نه به این دلیل که قند طبیعی بیشتر با مزیت خاصی نسبت به سایر نوشیدنی ها دارد، بلکه به سبب ادراکتان از این که نوشیدن آن چه احساسی در شما ایجاد خواهد کرد. بنابراین شما با هیجانات برانگیخته شده اید؛ هیجاناتی که تبلیغ کنندگان پیشنهاد داده اند که وقتی محصولشان را می نوشید و لذت می برید، آنها را احساس خواهید کرد.

شما در ابتدا با تشنگی برانگیخته شده بودید و سپس با تبلیغات برانگیخته شدید تا این که سرانجام، خوشحال و با یک نوشیدنی خنک در دستتان به سمت صندوق فروش قدم بر می دارید و آماده اید که برای استراحت و آرامش بیشتر به خانه بازگردید.

واقعا چه چیزی مردم را برای خرید تحریک می کند؟

در جامعه ما صدها نوع انگیزه وجود دارد، اما به عنوان یک بازاریاب، فقط تعداد انگشت شماری از آنها واقعا ارزش توجه ما را دارند.  اهمیت بازاریابی انگیزشی

جملات کوتاه بازاریابی : 50 جمله فوق العاده کارا! | پنتازوم | آموزش و مشاوره  کسب و کار پنتازوم | آموزش و مشاوره کسب و کار

خط مشی موفقیت

تا وقتی نتوانید مردم را برای خرید تحریک کنید، هیچ چیزی فروخته نمی شود، انگیزش همان چیزی است که مردم را برای انجام عملی متقاعد می کند.

به عنوان مشاور بازاریابی، همواره به هیجاناتی توجه می کنیم که مردم را برای خرید کالاها و خدمات مراجعه کننده تحریک می کنند. اگر می توانستیم به ذهن خریداران احتمالی نفوذ کنیم، احتمالا این سوالات را می پرسیدیم:

  • به چه چیزی می اندیشند؟
  •  چه احساسی دارند؟ 
  • برای این که آنها را ترغیب کنیم که همین الآن خرید کنند، چه هیجاناتی را باید در بازاریابی به کار ببریم؟

وقتی پاسخ این سؤالات را بیابید، میتوانید یک سیستم بازاریابی مطمئن و مؤثر را برای سالهای متمادی به وجود آورید.

وظیفه ما به عنوان یک بازاریاب این است که ابتدا این هیجانات را بشناسیم و سپس از آن ها در هر آگهی تبلیغاتی، نامه فروش، صفحه وبسایت آگهی رادیویی و برنامه های تبلیغاتی۔ اطلاعاتی که می سازیم، استفاده کنیم.

انگیزش فرایندی پیوسته است

کلید بازاریابی انگیزشی این است که تمام تلاشتان را به کار ببندید تا خریداران احتمالی را برای خرید از خودتان ترغیب کنید و آنها را در حین خرید و حتی پس از آن برانگیخته نگاه دارید. گفته شده است که انگیزش شبیه حمام کردن است. 

عوامل موثر بر رضایت مشتری چیست؟ - مدیریت بازار - فیبز، نشریه آنلاین مدیریت  کسب وکار

هدف شما این است که خریداران احتمالی را قبل و در حین فرایند خرید و حتی پس از آن، برانگیخته نگاه دارید. اگر خریدار نسبت به خریدش برانگیخته باقی بماند، احتمال پشیمانی او را از بین می برید، امکان پس دادن کالا را به حداقل می رسانید و احتمال این را که خریدار در آینده نیز از محصولات یا خدمات شما استفاده کند افزایش می دهید.

مردمی که از کسب و کار شما خرید می کنند به دو دسته تقسیم می شوند، دسته اول مشتری خوب نام دارد. این ها مشتریانی هستند که بدون این که تلاش زیادی برای فروش محصولتان به آنها بکنید، مکررا برای خرید به شما مراجعه می کنند.

دسته دوم، نوع برتر مشتری است که طرفدار متعصب نامیده می شود. به روزهای نوجوانی خود در گذشته بیندیشید، هنگامی که به خاطر فیلم علمی – تخیلی ای که تازه دیده بودید، بسیار هیجانزده بودید و آرام و قرار نداشتید که آن را برای دوستانتان تعریف کنید. حالا منظورمان را فهمیدید.

طرفداران متعصب نه تنها از کسب و کار شما حمایت میکنند بلکه به رشد و ترقی آن نیز کمک می کنند. وقتی بتوانید طرفداران خود را تحریک شده نگاه دارید، آنها عباراتی را در باره محصولات و خدمات شما در حوزه تحت نفوذشان منتشر خواهند نمود. این عبارات منتشر می شوند و در نهایت شما مشتریان بیشتر و بیشتری خواهید داشت. این قدرت بازاریابی انگیزشی است. من در کسب و کار شخصی خودم، حتی در استفاده از این مفاهیم انگیزشی، پا را فراتر می گذارم تا اطمینان یابم افرادی که در شرکت من کار می کنند از کار با ما هیجانزده و برانگیخته اند. 

اشخاصی که در مورد آنچه ما ایجاد می کنیم هیجان زده نیستند روحيه بقیه افراد تیم را نیز کاهش می دهند. ما به سرعت هر کسی را که بی انگیزه است با فرد دیگری جایگزین میکنیم. اگرچه این کار در نگاه اول خشن و زننده به نظر می رسد، اما این در واقع یک طرف قضیه است. در طرف دیگر، اگر کسب و کار تیمی با انگیزه داشته باشد که با یکدیگر همکاری می کنند، و این برای همه بهتر است. اهمیت ب ازاریابی انگیزشی 

انگیزش همانند سوختی است که سبب پیشروی کسب و کارتان شده یا باعث می شود که یک شخص از شما خرید کند. بدون این سوخت، فروشی اتفاق نمی افتد و کسب و کار به زودی دربهایش را برای همیشه خواهد بست. آنچه را در این مقاله از فانوس می خوانید به خوبی فرابگیرید. قول می دهیم که در این صورت کسب و کاری که راه می اندازید همان چیزی خواهد بود که اجازه می دهد آن گونه که در رؤیاهایتان به دنبالش هستید زندگی کنید. اهمیت بازاریابی انگیزشی

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید