آموزش

بازاریابی آنلاین سنتی

بازاریابی آنلاین سنتی

روش های بازاریابی آنلاین سنتی

 

روش های بازاریابی آنلاین سنتی عبارت اند از بازاریابی با استفاده از موتورهای جستوجو، بازاریابی نمایشی یا از طریق نمایش صفحات تبلیغاتی، بازاریابی با اجازه مشتری و ارسال ایمیل، بازاریابی وابسته، بازاریابی نسل پیشرو (نسل z) و بازاریابی تضمینی (حمایت مالی). ما در شرکت تبلیغاتی فانوس این مباحث را به طور جداگانه در اختیار شما قرار داده ایم، با ما همراه باشید.

بازاریابی با استفاده از موتور جستوجو

موتورهای جستوجو مهم ترین و بزرگترین بستر بازاریابی و تبلیغات در اینترنت محسوب می‌شوند. شرکت های تجاری پیش بینی کردند که در سال ۲۰۱۴ هزینه های بازاریابی از طریق موتور جستوجو ۶/ ۱۷ میلیارد دلار یا حدود ۵۰ درصد کل بازاریابی الکترونیک و بازاریابی اینترنتی را شامل شود.

بازاریابی بر مبنای موتور جستوجو (SEM) به ساخت، خلق، حفظ، بقا و نگهداری نام تجاری محصول گفته می‌شود. تبلیغات با استفاده از موتور جستوجو(VI) به معنای استفاده از موتورهای جستوجو به منظور فروش مستقیم محصولات به مشتریان آنلاین است.

غالبا از موتورهای جستوجو به عنوان مهمترین روش های فروش مستقیم یاد می‌کنیم که بر ارتباط بین فروش و سطح تبلیغات تأکید دارد. هرچند ارتباط بین سطح فروش و تبلیغات از این طریق یکی از مهم ترین کاربردهای موتورهای جستوجوست، ولی از موتورهای جستوجو به طور کاملأ ماهرانه برای تقویت آگاهی از برند محصول، هدایت کاربران به سایر وب سایت ها یا وبلاگها برای ارائه خدمات به مشتری، کسب آگاهی بیشتر از تفکر مشتری درباره محصول، ارائه سایر تبلیغات مرتبط (مثلأ ارجاع مصرف کنندگان به سایت های فروش محلی )و پشتیبانی و حمایت غیرمستقیم از محصول استفاده می‌شود، موتورهای جست وجو همچنین می توانند بصیرت لازم نسبت به الگوهای جستوجوی مشتری را برای بازاریابها فراهم کنند، دیدگاه ها و نظریات مصرف کنندگان در مورد محصولات شرکت را آشکار کنند، بالاترین واژه های کلیدی جست وجو را مشخص کنند و کلیدواژه های مورد استفاده از سوی رقبا و واکنش مشتری به آنها را نمایان سازند.

وقتی کاربران یک کلمه را وارد موتور جستوجوی سایتهایی مانند Google، Bing، Yahoo یا هر سایت دیگر می‌کنند، معمولا دو نوع فهرست را دریافت می‌کنند: لینک های پشتیبانی که بازاریابها و آگهی دهندگان مبلغی را پرداخت کرده اند تا نام شرکت در فهرست قرار گیرد (معمولا در بالا یا ابتدای فهرست قرار می گیرند) و نتایج جست وجوی پشتیبانی نشده «ارگانیک».

علاوه بر این آگهی دهندگان و متقاضیان تبلیغ می‌توانند کادرهای کوچک را برای نصب متن یا محتوای تبلیغاتی خود در کنار صفحات نتایج جستوجو خریداری کنند. این مبلغ پرداختی بابت تبلیغات پشتیبان (تحت برنامه تبلیغاتی گوگل) ابزار بسیار قدرتمندی برای بازاریابی است که دقیقا تمایلات و علایق مصرف کننده را با پیام تبلیغاتی در زمان درست هماهنگ و منطبق می‌کند. بازاریابی موتور جستوجو، ارزش فرایند جست وجو را پولی می‌کند.

روش های بازاریابی آنلاین سنتی(1)

بازاریابهها معمولا با خرید واژه ها و کلمات کلیدی، از موتورهای جست وجوی سایت ها استفاده می‌کنند تا این کلمات (مثلا نام شرکت و نام محصولات و غیره) در فهرست نتایج و صفحات جست وجوی کاربران قرار گیرد. تمام ناشرین آنلاین از تمام افراد در یک وبلاگ شخصی تا کسب وکارهای کوچک می‌توانند به برنامه تبلیغی گوگل ملحق شوند و همچنین بازاریابها میتوانند تبلیغات خود را در وب سایتهای خود و بر مبنای محتوای سایت قرار دهند و با هر کلیک درآمد کسب کنند.

از آنجا که بازاریابی با استفاده از موتورهای جستوجو بسیار کارامد است (طبق آمار بالاترین نرخ استفاده از طریق کلیک و بالاترین بازده و درآمد مربوط به سرمایه گذاری در بخش تبلیغات را به خود اختصاص داده است، بسیاری از شرکتها وبسایت های خود را مجهز به موتورهای جست وجو کرده اند.

هرچه یک صفحه بهینه تر باشد، هم در فهرست ارائه شده کلمه مورد جستوجو یافت می شود و هم به احتمال زیاد در رتبه بندی در اولویت و اولین نتایج فهرست موتور جستوجو قرار می‌گیرد. بهینه سازی موتور جستوجو (SEO) فرایند بهبود رتبه بندی صفحات وب در موتور جستوجو است که از طريق تغییر محتوا و طراحی صفحات وب سایت ها انجام می‌شود. با انتخاب دقيق كلمات و واژه های کلیدی استفاده شده در صفحات وب، به روزکردن یا روزآمد کردن دائمی محتوا و طراحی سایت برای سهولت استفاده از برنامه های موتور جستوجو، بازاریاب ها می‌توانند اثر و بازده سرمایه گذاری در برنامه های بازاریابی الکترونیک را بهبود و ارتقا بخشند.

 

بازاریابی تبلیغ در صفحه اصلی

بازاریابی تبلیغ در صفحه اصلی دومین و مهم ترین نوع بازاریابی الکترونیک یا بازاریابی آنلاین پس از بازاریابی موتورهای جستوجوست. در سال ۲۰۱۲ شرکتها حدود ۴/ ۱۳ میلیارد دلار صرف انواع بازاریابی تبلیغ در صفحه اصلی وبسایت ها کردند که حدود ۳۶ درصد بازاریابی الکترونیک را تشکیل می‌داد. بازاریابی تبلیغ در صفحه اصلی بسیار متمرکز است، پنج شرکت بزرگ و برتر در تبلیغ صفحه اصلی عبارت اند از Google: Yahoo، Microsoft، Facebook و AOL که جمعا حدود ۵۰ درصد از درآمدهای بازاریابی تبلیغ در صفحه اصلی را به خود اختصاص داده اند. تبلیغ در صفحه اصلی معمولا شامل چهار روش مختلف است: تبلیغ در صفحات نمایش ، تبليغ رسانه ای پرمحتوا(VY) (تبلیغات با کارتون یا انیمیشن، تبلیغات پویانمایی)، تبلیغات جانبدارانه و حمایتی و تبلیغات ویدئویی. تبلیغ در صفحه نمایش (بنر) قدیمی ترین و شناخته شده ترین روش بازاریابی تبلیغ در صفحه اصلی است و کاربران به سختی می‌توانند از نمایش صدها تبلیغ نمایشی روزانه در صفحه اصلی وب جلوگیری کنند، این نوع تبلیغ در گوشی های تلفن همراه به شدت در حال افزایش است. علاوه بر این بازاریابی به روش تبلیغ در صفحه نمایش (بنر) کم هزینه ترین نوع بازاریابی الکترونیک با کمترین کارایی است، رشد بیش از حد بازاریابی تبلیغ در صفحه اصلی از دو منبع ناشی می‌شود: رشد سریع استفاده از گوشی های تلفن همراه به ویژه تبلتها و رشد استفاده از تبلیغات ویدئویی و تبلیغات رسانه ای پرمحتوا از طریق تمام بسترها مانند کامپیوترهای شخصی PC تا تبلتها. تبلیغات ویدئویی مؤثرترین و قوی ترین نوع بازاریابی تبلیغ در صفحه اصلی با توجه به واکنش و کلیک کاربران در اینترنت بوده است.

بازاریابی آنلاین سنتی(2)

شبکه های تبلیغات – در سالهای اولیه رشد تجارت الکترونیک، بنگاهها تبلیغات خود را در چند سایت معروف آن زمان قرار می‌دادند ولی از اوایل سال ۲۰۰۰ میلادی صدها هزار سایت به وجود آمد که بنگاه ها می‌توانستند تبلیغات خود را در آنها نمایش دهند، برای بنگاه ها بسیار غیراقتصادی و غیر کارامد بود که تبلیغ خود را فقط از یک سایت خاص خریداری کنند. اکثر بنگاهها حتی بنگاه های بسیار بزرگ دارای این قابلیت نیستند که به تنهایی تبلیغات نمایشی و پیامهای بازاریابی را در هزاران وبسایت قرار دهند و بر این کار نظارت داشته باشند. بنگاههای حرفه ای و متخصص بازاریابی را شبکه های تبلیغات می‌نامیم، این بنگاه های بازاریابی حرفه ای به دیگر بنگاهها کمک می‌کنند تا از مزیت بازاریابی بالقوه قدرتمند اینترنت استفاده کنند و کل فرایند خرید و فروش تبلیغات آنلاین را کاملا شفاف و کارامد انجام دهند. این شبکه های تبلیغات رشد و گسترش زیادی داشته اند و مقیاس و نقدینگی بازاریابی را به شدت افزایش داده اند.

شبکه های تبلیغات نشان دهنده ی پیچیده ترین کاربرد قابلیت ها و توانایی های پایگاه داده ها در اینترنت تا به امروز است و نشان می‌دهد که بازاریابی الکترونیک و اینترنتی از چه جنبه هایی با بازاریابی سنتی متفاوت است. شبکه های تبلیغات، خدماتی مانند فرصت های تبلیغاتی و بازاریابی (فضاهای کوچک) را به شرکت هایی می‌فروشند که تمایل به خرید این فضاها برای ارائه به کاربران و مخاطبین آنلاین (بازاریاب ها) را دارند.

شبکه های تبلیغات پشتوانه فرصت های تبلیغاتی را از یک شبکه سایت های مشارکتی به دست می‌آورند که تمایل به نمایش تبلیغات در سایت های خود به ازای دریافت پول در هر زمان از بازاریابها دارند. هنگامی که یک بازدید کننده از سایت بر روی تبلیغات مورد نظر خود کلیک می‌کند این سایتها را معمولا ثبت کنندگان وب می‌نامیم. بازاریاب ها معمولا خریدار کاربران هستند و ناشران با جذب و دریافت اطلاعات کاربران، آنها را به بازاریاب ها می‌فروشند. شبکه های تبلیغات واسطه هایی هستند که این وظیفه را در بازار به خوبی انجام می‌دهند.

 

ایمیل و بازاریابی با مجوز

بازاریابی با مجوز نوعی بازاریابی است که در آن شرکتها پیش از ارسال پیام های تبلیغاتی یا اطلاعات مربوط به کالا و خدمات از مصرف کنندگان و بنگاه ها اجازه می‌گیرند. براساس برآوردها در سال ۲۰۱۴ شرکتها بیش از ۲۲۰ میلیون دلار بر روی بازاریابی از طریق ایمیل خرج کردند، البته این بازار در مقایسه با بازاریابی موتور جست وجو و بازاریابی تبلیغات نمایشی در صفحه اصلی یک بازار نسبتا کوچک محسوب می‌شود. این ارقام نیز میتوانند بسیار فریبنده و گمراه کننده باشند. بازاریابی ایمیلی هنوز هم با مشتریان سرسختی که با کلیک پاسخ نمی‌دهند درگیر بوده (حداکثر تا ۳% کاربران) و بسیار کم هزینه است. یک نتیجه به دست آمده این است که بازاریابی ایمیلی بیش از هر زمان دیگری شایع شده است. شما به ندرت به یک کاربر آنلاین برخورد می‌کنید که بگوید در یک روز هیچ پیام تبلیغاتی از طریق ایمیل دریافت نکرده است. بیش از ۱۸۳ میلیون آمریکایی حداقل در ماه یک بار از ایمیل استفاده کرده اند.

روش های بازاریابی آنلاین سنتی(2)

شرکتهای معاملات روزانه مانند Groupon, LivingSocial و بازاریاب های آنلاین مانند Gilt همگی شرکت های خود را بر مبنای ارسال ایمیل تبلیغاتی تأسیس کرده اند. در عین حال مبلغ خرج شده بر روی ارسال تبلیغات ایمیلی در سالهای آینده نسبتا متعادل تر و منطقی تر خواهد شد، بازاریابها به تدریج تجربه بیشتری به دست می‌آورند و با تخصص و خبرگی بیشتر می‌توانند ایمیل های هدف دار به مردم ارسال کنند، ایمیل هایی که احتمالا بیشتر متناسب با نیازهای آنان است. رشد تلفن های همراه نیز موجب افزایش تبلیغات ایمیلی شده است.

در سال ۲۰۱۲ حدود ۳ /۱ ایمیل ها بر روی تلفن همراه باز و مطالعه شده اند و نرخ استفاده از ایمیل توسط کاربران تلفن همراه بیش از نرخ استفاده از ایمیل توسط کاربران کامپیوتر است. بیش از ۸۸ درصد کاربران تلفن های همراه هوشمند، ایمیل های خود را به طور روزانه باز و مطالعه می‌کنند. از آنجا که بازاریابی ایمیلی غالبا فروش گرا بوده و هدف اصلی اش فروش یک محصول است، می تواند از ایمیل به عنوان یک بازاریابی تبلیغاتی چندرسانه ای جهت تقویت معرفی یک برند تجاری استفاده کند. مثلا در سال ۲۰۱۲ شرکت Jeep یک پایگاه تبلیغاتی ایمیلی تأسیس کرد که مخاطبین هدف، افرادی بودند که در مورد خودروهای شاسی بلند جست وجو می کردند و از صفحات سایت خودروسازی کرایسلر و صفحات فیس بوک خودروسازی Jeep نیز بازدید کرده بودند. این پایگاههای تبلیغات ایمیلی یک مسابقه و رقابت آنلاین برای کاربران بازی های آنلاین راه اندازی کرد که کاربران می‌توانند حیوانات قطب شمال را با یک خودروی Jeep ردگیری، دنبال و شکار کنند.

مخاطبین و کاربران می‌توانند در فیس بوک، توئیتر یا وبلاگ Jeepثبت نام کنند. بازاریابی با مجوز، عبارت یا اصطلاح «بازاریابی با مجوز» برای اولین بار توسط نویسنده و مشاوری به نام «ست گودین» ابداع شد که به توضیح راهبرد کسب اجازه از مصرف کنندگان قبل از ارسال پیامهای تبلیغاتی یا پیامهای اطلاعاتی مربوط می‌شود. فرض گودین این بود که با کسب مجوز برای ارسال اطلاعات به مصرف کنندگان، شرکت ها به احتمال زیاد قادر به گسترش ارتباط خود با مشتریان خواهند بود. زمانی که مصرف کنندگان با دریافت پیامهای تبلیغاتی موافق هستند باید بتوانند موافقت خود را اعلام کنند و زمانی که تمایلی به دریافت این نوع پیامها ندارند نیز باید بتوانند راه ارسال آنها را ببندند.

بازاریابی با مجوز یک واژه و عنصر کلیدی در ایمیل های تبلیغاتی است. معمولا هنگام سفارش آنلاین، مصرف کنندگان یک گزینه انتخاب یا قبول دریافت اخبار و اطلاعات مربوط به محصولات و خدمات را از طریق ایمیل دریافت می‌کنند. در ایالات متحده آمریکا پیش فرض معمول گزینه «قبول یا انتخاب» است. یعنی پیش فرض این است که مصرف کننده مایل به دریافت ایمیل تبلیغاتی است و اگر مصرف کننده مایل به دریافت ایمیل نیست باید گزینه رد یا عدم تمایل را فعال کند.

 

بازاریابی وابسته

بازاریابی وابسته نوعی بازاریابی است که براساس آن بنگاهها مبلغی را به عنوان کمیسیون یا حق الزحمه به سایر وبسایتها (شامل وبلاگها) میپردازند تا مصرف کنندگان را به سمت وبسایت های آنان هدایت کنند. بازاریابی وابسته معمولا شامل پرداخت براساس عملکرد و کارایی است. به عبارت دیگر فقط در صورتی به شبکه های وابسته، مبلغی به عنوان کمیسیون یا حق الزحمه پرداخت می شود که کاربران بر روی یک لینک کلیک کنند، یا یک کالا را خریداری کنند. در سال ۲۰۱۴ شرکت ها حدود ۲/۵ میلیارد دلار صرف بازاریابی وابسته کردند.

(AA) کارشناسان صنعت تخمین می‌زنند که حدود ۱۰ درصد از کل خرده فروشی های آنلاین از طریق برنامه های بازاریابی وابسته انجام شود (در مقایسه با بازاریابی و تبلیغات از طریق موتور جست وجو که بیش از ۳۰ درصد خرده فروشی های آنلاین را به خود اختصاص داده است). 

بازدیدکنندگان وب سایت های وابسته معمولا بر روی تبلیغات سایت به ویژه اولین تبلیغات وب سایت کلیک می‌کنند. در مقابل براساس هر کلیک یا بر مبنای درصدی از آنچه مشتری در سایت بازاریابها خرج می‌کند، بازاریاب مبلغی را به وبسایت وابسته پرداخت می‌کند. کمیسیون یا حق العمل برای مراجعه یا توصیه ها و مشورت های دریافتی قبل از پیدایش وب نیز سابقه طولانی داشته است.

روش های بازاریابی آنلاین سنتی(3)

 

بازاریابی نسل جدید

بازاریابی نسل جدید با پیشرو با استفاده از تجارت الکترونیک چندگانه مانند برقراری تماس و ارتباط با مشتریان از طریق فروش تماس ها، ایمیل ها یا امثال آن موفق به رشد و توسعه کسب و کار شد. البته بازاریابی نسل آینده با جدید (پیشرو) یک فعالیت کاملا تخصصی و زیرمجموعه صنعت بازاریابی اینترنتی است که ارائه دهنده خدمات مشاوران و بسته های نرم افزاری به منظور جمع آوری و مدیریت اطلاعات برای بنگاه ها و انتقال آنها به مشتریان است. در سال ۲۰۱۴ بنگاهها حدود ۱/۷ میلیارد دلار صرف بازاریابی نسل آینده بازاریابی نسل جدید با پیشرو) کردند. این نوع بازاریابی را گاهی بازاریابی داخلی یا درونی» می‌نامیم. بنگاه های دارای بازاریابی نسل جدید (پیشرو) به سایر بنگاهها در ساخت وبسایت، راه اندازی و فعالیت های تجاری ایمیلی، و استفاده از سایتها، وبلاگها و شبکه های اجتماعی برای بهینه سازی نسل جدید بازاریابی کمک می‌کنند. سپس با مدیریت این فعالیت ها موفق به برقراری تماس های اولیه با مشتریان، و استفاده از سیستم های مدیریت ارتباط با مشتری و حفظ تعامل بیشتر و بهتر با مشتریان می‌شوند. یکی از موفق ترین بنگاه های بازاریابی نسل جدید Hubspot.com است که یک مجموعه و شبکه نرم افزاری مناسب را برای راهنمایی مدیریت و بازاریابی پیشرو ارائه می‌کند.

روش های بازاریابی آنلاین سنتی(3)

 

بازاریابی حمایت مالی

حمایت مالی به معنای پرداخت مالی به منظور گره زدن و وابسته کردن یک نام تجاری و تبلیغی به یک اطلاعات خاص مانند یک رویداد ورزشی، یک مکان و موقعیت خاص به روشی است که نام تجاری محصول کاملأ تقویت و تبلیغ شود، هرچند یک روش آشکار تبلیغ تجاری محسوب نمی‌شود. در سال ۲۰۱۲ بنگاهها حدود ۱/۶ میلیارد دلار برای بازاریابی حمایت مالی هزینه کردند. هدف حمایت مالی معمولا برندسازی و نه افزایش فروش در کوتاه مدت است. یک نوع حمایت مالی شناخته شده و مرسوم، حمایت از محتواست که در آن محتوای اصلی با یک پیام تبلیغاتی ترکیب شده و یک پیام با ارزش تر و جذابتر را برای مخاطبان هدف فراهم می‌کند. مثلا سایت WebMD.com یک سایت پیشرو در حوزه اطلاعات دارویی و پزشکی در آمریکاست، که «سایتهای حمایت مالی» را در سایت خود یا WebMD.com به شرکت هایی مانند فیلیپس معرفی می‌کند تا آنها را نسبت به بیماری فلج و ناتوانی عضلات در داخل کشور آگاه کند یا به شرکت Lilly در مورد درمان های دارویی مربوط به کودکان معلول هشدار دهد.

روش های بازاریابی آنلاین سنتی(3)

سخن پایانی

با شناخت بازاریابی و انواع عناوین و شاخه های مرتبط با آن که در این بلاگ نام برده شده می توانید با تعیین هدف خود در هر زمینه از حوزه کاری که مشغول به کار هستید به جایگاه دلخواه خود برسید، فقط کافیست با اطلاعات بیشتر و دقیق تر قدم بعدی را بردارید.

نوشته ها مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید