آموزش

بازاریابی آنلاین سنتی(2)

روش های بازاریابی آنلاین سنتی(2)

روش های بازاریابی آنلاین سنتی(2)

روش های بازاریابی آنلاین سنتی(2)

 

در مقاله قبلی شرکت تبلیغاتی فانوس از روش های بازاریابی آنلاین سنتی موجود در کتاب مقدمه ای بر تجارت الکترونیک، اولین مورد یعنی بازاریابی با استفاده از موتور جستوجو را بررسی کردیم و در این قسمت در مورد دو روش بعدی که بازاریابی تبلیغ در صفحه اول نتایج گوگل و ایمیل و بازاریابی با مجوز، صحبت خواهیم کرد، با ما همراه باشید.

بازاریابی تبلیغ در صفحه اصلی

بازاریابی تبلیغ در صفحه اصلی دومین و مهم ترین نوع بازاریابی الکترونیک یا بازاریابی آنلاین پس از بازاریابی موتورهای جستوجوست. در سال ۲۰۱۲ شرکتها حدود ۴/ ۱۳ میلیارد دلار صرف انواع بازاریابی تبلیغ در صفحه اصلی وبسایت ها کردند که حدود ۳۶ درصد بازاریابی الکترونیک را تشکیل می‌داد. بازاریابی تبلیغ در صفحه اصلی بسیار متمرکز است، پنج شرکت بزرگ و برتر در تبلیغ صفحه اصلی عبارت اند از Google: Yahoo، Microsoft، Facebook و AOL که جمعا حدود ۵۰ درصد از درآمدهای بازاریابی تبلیغ در صفحه اصلی را به خود اختصاص داده اند. تبلیغ در صفحه اصلی معمولا شامل چهار روش مختلف است: تبلیغ در صفحات نمایش ، تبليغ رسانه ای پرمحتوا(VY) (تبلیغات با کارتون یا انیمیشن، تبلیغات پویانمایی)، تبلیغات جانبدارانه و حمایتی و تبلیغات ویدئویی. تبلیغ در صفحه نمایش (بنر) قدیمی ترین و شناخته شده ترین روش بازاریابی تبلیغ در صفحه اصلی است و کاربران به سختی می‌توانند از نمایش صدها تبلیغ نمایشی روزانه در صفحه اصلی وب جلوگیری کنند، این نوع تبلیغ در گوشی های تلفن همراه به شدت در حال افزایش است. علاوه بر این بازاریابی به روش تبلیغ در صفحه نمایش (بنر) کم هزینه ترین نوع بازاریابی الکترونیک با کمترین کارایی است، رشد بیش از حد بازاریابی تبلیغ در صفحه اصلی از دو منبع ناشی می‌شود: رشد سریع استفاده از گوشی های تلفن همراه به ویژه تبلتها و رشد استفاده از تبلیغات ویدئویی و تبلیغات رسانه ای پرمحتوا از طریق تمام بسترها مانند کامپیوترهای شخصی PC تا تبلتها. تبلیغات ویدئویی مؤثرترین و قوی ترین نوع بازاریابی تبلیغ در صفحه اصلی با توجه به واکنش و کلیک کاربران در اینترنت بوده است.

بازاریابی آنلاین سنتی(2)

شبکه های تبلیغات – در سالهای اولیه رشد تجارت الکترونیک، بنگاهها تبلیغات خود را در چند سایت معروف آن زمان قرار می‌دادند ولی از اوایل سال ۲۰۰۰ میلادی صدها هزار سایت به وجود آمد که بنگاه ها می‌توانستند تبلیغات خود را در آنها نمایش دهند، برای بنگاه ها بسیار غیراقتصادی و غیر کارامد بود که تبلیغ خود را فقط از یک سایت خاص خریداری کنند. اکثر بنگاهها حتی بنگاه های بسیار بزرگ دارای این قابلیت نیستند که به تنهایی تبلیغات نمایشی و پیامهای بازاریابی را در هزاران وبسایت قرار دهند و بر این کار نظارت داشته باشند. بنگاههای حرفه ای و متخصص بازاریابی را شبکه های تبلیغات می‌نامیم، این بنگاه های بازاریابی حرفه ای به دیگر بنگاهها کمک می‌کنند تا از مزیت بازاریابی بالقوه قدرتمند اینترنت استفاده کنند و کل فرایند خرید و فروش تبلیغات آنلاین را کاملا شفاف و کارامد انجام دهند. این شبکه های تبلیغات رشد و گسترش زیادی داشته اند و مقیاس و نقدینگی بازاریابی را به شدت افزایش داده اند.

شبکه های تبلیغات نشان دهنده ی پیچیده ترین کاربرد قابلیت ها و توانایی های پایگاه داده ها در اینترنت تا به امروز است و نشان می‌دهد که بازاریابی الکترونیک و اینترنتی از چه جنبه هایی با بازاریابی سنتی متفاوت است. شبکه های تبلیغات، خدماتی مانند فرصت های تبلیغاتی و بازاریابی (فضاهای کوچک) را به شرکت هایی می‌فروشند که تمایل به خرید این فضاها برای ارائه به کاربران و مخاطبین آنلاین (بازاریاب ها) را دارند.

شبکه های تبلیغات پشتوانه فرصت های تبلیغاتی را از یک شبکه سایت های مشارکتی به دست می‌آورند که تمایل به نمایش تبلیغات در سایت های خود به ازای دریافت پول در هر زمان از بازاریابها دارند. هنگامی که یک بازدید کننده از سایت بر روی تبلیغات مورد نظر خود کلیک می‌کند این سایتها را معمولا ثبت کنندگان وب می‌نامیم. بازاریاب ها معمولا خریدار کاربران هستند و ناشران با جذب و دریافت اطلاعات کاربران، آنها را به بازاریاب ها می‌فروشند. شبکه های تبلیغات واسطه هایی هستند که این وظیفه را در بازار به خوبی انجام می‌دهند.

ایمیل و بازاریابی با مجوز

بازاریابی با مجوز نوعی بازاریابی است که در آن شرکتها پیش از ارسال پیام های تبلیغاتی یا اطلاعات مربوط به کالا و خدمات از مصرف کنندگان و بنگاه ها اجازه می‌گیرند. براساس برآوردها در سال ۲۰۱۴ شرکتها بیش از ۲۲۰ میلیون دلار بر روی بازاریابی از طریق ایمیل خرج کردند، البته این بازار در مقایسه با بازاریابی موتور جست وجو و بازاریابی تبلیغات نمایشی در صفحه اصلی یک بازار نسبتا کوچک محسوب می‌شود. این ارقام نیز میتوانند بسیار فریبنده و گمراه کننده باشند. بازاریابی ایمیلی هنوز هم با مشتریان سرسختی که با کلیک پاسخ نمی‌دهند درگیر بوده (حداکثر تا ۳% کاربران) و بسیار کم هزینه است. یک نتیجه به دست آمده این است که بازاریابی ایمیلی بیش از هر زمان دیگری شایع شده است. شما به ندرت به یک کاربر آنلاین برخورد می‌کنید که بگوید در یک روز هیچ پیام تبلیغاتی از طریق ایمیل دریافت نکرده است. بیش از ۱۸۳ میلیون آمریکایی حداقل در ماه یک بار از ایمیل استفاده کرده اند.

روش های بازاریابی آنلاین سنتی(2)

شرکتهای معاملات روزانه مانند Groupon, LivingSocial و بازاریاب های آنلاین مانند Gilt همگی شرکت های خود را بر مبنای ارسال ایمیل تبلیغاتی تأسیس کرده اند. در عین حال مبلغ خرج شده بر روی ارسال تبلیغات ایمیلی در سالهای آینده نسبتا متعادل تر و منطقی تر خواهد شد، بازاریابها به تدریج تجربه بیشتری به دست می‌آورند و با تخصص و خبرگی بیشتر می‌توانند ایمیل های هدف دار به مردم ارسال کنند، ایمیل هایی که احتمالا بیشتر متناسب با نیازهای آنان است. رشد تلفن های همراه نیز موجب افزایش تبلیغات ایمیلی شده است.

در سال ۲۰۱۲ حدود ۳ /۱ ایمیل ها بر روی تلفن همراه باز و مطالعه شده اند و نرخ استفاده از ایمیل توسط کاربران تلفن همراه بیش از نرخ استفاده از ایمیل توسط کاربران کامپیوتر است. بیش از ۸۸ درصد کاربران تلفن های همراه هوشمند، ایمیل های خود را به طور روزانه باز و مطالعه می‌کنند. از آنجا که بازاریابی ایمیلی غالبا فروش گرا بوده و هدف اصلی اش فروش یک محصول است، می تواند از ایمیل به عنوان یک بازاریابی تبلیغاتی چندرسانه ای جهت تقویت معرفی یک برند تجاری استفاده کند. مثلا در سال ۲۰۱۲ شرکت Jeep یک پایگاه تبلیغاتی ایمیلی تأسیس کرد که مخاطبین هدف، افرادی بودند که در مورد خودروهای شاسی بلند جست وجو می کردند و از صفحات سایت خودروسازی کرایسلر و صفحات فیس بوک خودروسازی Jeep نیز بازدید کرده بودند. این پایگاههای تبلیغات ایمیلی یک مسابقه و رقابت آنلاین برای کاربران بازی های آنلاین راه اندازی کرد که کاربران می‌توانند حیوانات قطب شمال را با یک خودروی Jeep ردگیری، دنبال و شکار کنند.

مخاطبین و کاربران می‌توانند در فیس بوک، توئیتر یا وبلاگ Jeepثبت نام کنند. بازاریابی با مجوز، عبارت یا اصطلاح «بازاریابی با مجوز» برای اولین بار توسط نویسنده و مشاوری به نام «ست گودین» ابداع شد که به توضیح راهبرد کسب اجازه از مصرف کنندگان قبل از ارسال پیامهای تبلیغاتی یا پیامهای اطلاعاتی مربوط می‌شود. فرض گودین این بود که با کسب مجوز برای ارسال اطلاعات به مصرف کنندگان، شرکت ها به احتمال زیاد قادر به گسترش ارتباط خود با مشتریان خواهند بود. زمانی که مصرف کنندگان با دریافت پیامهای تبلیغاتی موافق هستند باید بتوانند موافقت خود را اعلام کنند و زمانی که تمایلی به دریافت این نوع پیامها ندارند نیز باید بتوانند راه ارسال آنها را ببندند.

بازاریابی با مجوز یک واژه و عنصر کلیدی در ایمیل های تبلیغاتی است. معمولا هنگام سفارش آنلاین، مصرف کنندگان یک گزینه انتخاب یا قبول دریافت اخبار و اطلاعات مربوط به محصولات و خدمات را از طریق ایمیل دریافت می‌کنند. در ایالات متحده آمریکا پیش فرض معمول گزینه «قبول یا انتخاب» است. یعنی پیش فرض این است که مصرف کننده مایل به دریافت ایمیل تبلیغاتی است و اگر مصرف کننده مایل به دریافت ایمیل نیست باید گزینه رد یا عدم تمایل را فعال کند. در فصل بعد درباره ایمیل به عنوان یک ابزار ارتباطات بازاریابی با جزئیات بیشتری صحبت خواهیم کرد.

همانطور که در مقاله قبلی بیان کردیم، روش های بازاریابی سنتی چند نوع هستند که برای جلوگیری از خستگی شما عزیران در چند مقاله جداگانه دسته بندی کرده و در اختیارتان قرار دادیم، برای مطالعه روش های بعدی به سایت فانوس مراجعه کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید