آموزش

بازاریابی دیجیتالی

بازاریابی دیجیتالی

بازاریابی دیجیتالی از نگاه فیلیپ شلدرک

بازاریابی دیجیتالی از نگاه فیلیپ شلدرک

 

بنیانگذار و شریک Influence Crowed LLP، مدیرعامل Intellect و مدیر 6UK فیلیپ شلدرک، متخصص فناوری بازاریابی، بازاریابی دیجیتالی، مهندسی فرایند و مدیریت تغییر است. وی با سازمانهای زیادی همکاری کرده است تا حساسیت آنها را نسبت به مردم افزایش دهد که در تعاملات فعال و واکنش پذیر با آنها مؤثرتر و کارآمدتر شوند. همچنین به سازمانها کمک کرده تا با شناسایی تدابیر عملکردی مناسب که با فناوریهای بازاریابی جدید تسهیل شده‌اند، مزیت خود را حفظ کنند و این مزایا را با کارت امتیاز مدیریت عملکرد تجاری سازمان یکپارچه سازند.

کامپیوترها، اینترنت و ارتباطات از راه دور مدرن را تأمین می‌کنند، زیرساختهایی را فراهم می‌کنند که محتوا، مکالمات، نرم افزارهای کاربردی و خدمات مشتری را برای بازارهای دیجیتالی و زبان آن رهنمون ساخته است. بازاریابی دیجیتالی سکوها، رسانه‌ها، ابزارها، خدمات و کاربردهای مختلفی را در بر می‌گیرد. در این مجله آنلاین از فانوس با عنوان بازاریابی دیجیتالی از نگاه فیلیپ شلدرک، شما را به سفری به گذشته، حال و آینده خواهیم برد و برخی از پیشرفتهای چشمگیر، جالب یا مؤثر را شرح خواهیم داد.

بازاریابی دیجیتالی از نگاه فیلیپ شلدرک

ریشه‌های بازاریابی دیجیتالی

به رغم چشم انداز پیچیده و پویای امروزی بازاریابی دیجیتالی، شروع این رشته در سال ۱۹۹۰ بسیار فروتنانه بود. مانند بسیاری دیگر از ابعاد حیات، حرکت از جهان آنالوگ (واقعی) به قلمرو دیجیتال به این معنا است که مفاهیم و اقدامات آنالوگ موجود به صورت مؤثر و موجود منتقل شده‌اند. برای مثال، نامه می‌فرستیم و آن را نامهای الکترونیک می‌نامیم. ما از کامپیوترهای رومیزی فیزیکی، فایلها و پوشه های فیزیکی به کامپیوتری رومیزی، فایلها و پوشه‌ها رسیده‌ایم و حضور فیزیکی خود، یعنی محل واقعی خود را با وب سایت کامل کرده ایم.

بنابراین نباید از بازاریابهای دیجیتال اولیه به خاطر کمبود توان تصور در تلاشهای اولیه شان انتقاد کرد. بازاریابی با ارسال مستقيم نامه به شکل بازاریابی با نامه‌ی الکترونیک به جهان دیجیتال منتقل شده است، در صورتی که شرکتها و بروشورهای فروش به صورت آنلاین خلق شده اند. اگرچه محدودیت کمی در این طراحی وب سایت در آن زمان وجود داشت. این مراحل، گام های کوچکی برای پیشتازان بازاریابی بود و مسیری بزرگ را برای تمام انواع بازاریابی فراهم کرد.

این تاخت و تازهای اولیه برای استفاده از مزایایی که بازاریابی دیجیتالی نسبت به پیشرانهای غیردیجیتالی داشت، تلاشی نکردند و جای تعجب نیست که چنین وبسایتهایی ظاهر نامناسب بروشور مانند به دست آوردند. قابل درک است که نبود ابزارهای پیچیده و قابلیت اتصال گسترده، حق اشتراک، پهنای باند و قابلیت کار باعث ناامیدی و محدودیت بازاریابهای دیجیتال اولیه شد.

اما در مورد دیجیتال چه؟

در هیاهوی امروزی نرم افزارهای کاربردی تلفن همراه، شبکه‌های اجتماعی، سرگرمی، بازاریابی موتور جستجو، فضای بیرونی دیجیتال، واقعیت کاهش یافته، توئیتر و تلویزیون اینترنتی ماهیت دیجیتال در مقابل غيرديجيتال اغلب به فراموشی سپرده شده یا دفن می‌شود. بررسی مزایای فناوریهای دیجیتالی بسیار ارزشمند است؛ چون این مزایا باعث ایجاد نوآوری و حرکت پیوسته به سمت دیجیتال و دوری از آنالوگ می‌شوند.

مثلا فناوریهای دیجیتالی امور زیر را تسهیل می‌کنند:

  • توزیع با اطمینان زیاد و هزینه‌ی کم (مثلأ لوح های فشرده (CDها) یا برچسبهای حافظه) با هزینه‌ی بسیار کم (با حذف واسطه‌ی فیزیکی)۔
  • انتقال واقعی، کم هزینه (یا بدون هزینه و دوطرفه‌ی اطلاعات)
  • توانایی جابه جایی برودکست (به صورت ارتباط همزمان بین تمام نقاط انتهایی تعریف می‌شود) و یونیکست (ارتباط فقط با یک نقطه) و مولتی کست (ارتباط با گروهی از نقاط پایانی).
  • توانایی ارسال پاسخهای فوری با هزینه‌ی مشخص با صفر برای پاسخ دهنده
  • توانایی توجیه درخواست داخلی اطلاعات، به صورت فوری و از طریق ارتباطات خودکار
  • ارتباطات ضمنی که به معنای یادگیری در مورد دریافت کننده از بازاریابی و توجه به آنها و استفاده از محصول یا خدمات با نظارت بر اقدامات، رفتار و نظرات عمومی است.
  • آرشیو کردن ارتباطات برای تحلیل، اندازه گیری و ارزیابی از هر یک از این خصوصیات، مجموعه ای از نوآوریهای بازاریابی دیجیتالی به وجود می‌آیند. در واقع خواندن این فهرست راهی برای ترجمه‌ی زبان ظاهرة انتزاعی، به روشهای آشنای بازاریابی دیجیتالی است، با حفظ مشخصات اصلی بیان شده، میتوانید مجددا این فهرست را بررسی کنید و به ایده ها و روشهای کاری دیگر فکر کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید