آموزش

بازاریابی راهبردی

بازاریابی راهبردی

بازاریابی راهبردی

بازاریابی راهبردی

 

در این قسمت از مجله آنلاین شرکت تبلیغاتی فانوس همراه شما هستیم با عنوان بازاریابی راهبردی برگرفته از کتاب عصر بازاریابی و به بیان دو شخص مهم در این زمینه یعنی دان پپرز و دکتر مارتا راجرز مؤسسان گروه پپرز و راجرز که در ادامه توضیح بیشتری خواهیم داد، با ما همراه باشید.

دان پپرز و مارتا راجرز، شرکای مؤسس گروه پپرز و راجرز هستند که یک شرکت جهانی مشاوره مدیریت و رسانه است و به مشتریان کمک میکند، جنبه های مشتری محور کار خود را بهبود بخشند. پپرز و راجرز کتابهای پرفروش زیادی نوشته اند که دیدگاههای جدیدی نسبت به راهبرد مشتری و ایجاد ارزش برای مشتری ارائه میکنند. آنها روش کاملا جدیدی برای سنجش ارزشی که شرکت ایجاد میکند، ارائه میدهند. آخرین کتاب آنها “قوانین شکستن و قوانین پیروی، چگونه کسب و کار شما میتواند بحران کوتاه مدت گرایی را پشت سر بگذارد”، نشان میدهد که چگونه سوددهی را با نمایش چیزی که مشتریان قدرتمند، کارکنان متحد، نوآوری و اعتماد برای کسب و کار به ارمغان می آورند، افزایش دهید.

توسعه بازاریابی در طول ۱۰۰ سال اخیر، فرایندی پویا بوده است و به شرکتهای مختلف ارزش خاصی از گستره وسیع مواردی مانند برند آفرینی، روابط مشتریان، نوآوری، بازاریابی دیجیتال، و اجتماعی ارائه کرده است. این پویایی باعث ایجاد چالش چشمگیر در توسعه، فروش و توزیع محصولات و خدمات شده است و این چالشها از دیدگاههای طولانی مدت، اما ناقص در مورد اینکه چگونه کسب و کار باعث ایجاد ارزش واقعی برای سهامدار میشود، ریشه میگیرند. راهبرد طولانی مدت بازاریابی راهبردی که بر روی مشتری تمرکز کند، نه صرفا بر روی منافع کنونی، میتواند موقعیت و اهداف مورد نیاز برای به حداکثر رساندن ارزش ایجاد شده هر مشتری را برای بازاریابی آماده کند. این همان بازاریابی راهبردی است.

گذشته، گذشته است!

راهبرد بازاریابی با نیاز به تکرار چیزی که در گذشته انجام گرفته، چیزی که به عنوان موفقیت برای شرکتهای دیگر در نظر گرفته شده یا چیزی که اکنون برای شرکت سودآور بوده است، شکل گرفته است، تصمیم گیرندگان در کسب وکارها مطالعات موردی را مرور میکنند و بهترین راهنمایی را بر اساس موفقيت تاریخی شرکتهای دیگر ارائه میدهند و چون این رفتارها روشهای قابل قبولی برای رسیدن به موفقیت هستند، به عنوان مکانیزم های دفاعی عمل میکنند. هر چند تحقیق و تجربه ما پیشنهاد میکند که تکرار چیزی که باعث سوددهی فوری در گذشته شده است، اکنون باعث میشود که صاحبان کسب وکارها کار کمتری انجام دهند و تصمیمات نامعقولی بگیرند که شانسهای رشد واقعی را از بین ببرند. فشار مداوم برای ایجاد اعداد مشخص در حال حاضر، باعث میشود که در انجام چیزی که اکنون برای شرکت مناسب است غرق و از تفکر معقول در مورد آینده کسب وکار غافل شویم و ارزش طولانی مدت مشتریان اولیه راهبردهای بازاریابی کمتر بشود. ما در فانوس این مرحله از توسعه مدیریت را کوتاه مدت گرایی مینامیم.

بازاریابی راهبردی آینده محور، نیازمند انرژی و توانایی برقراری تعادل، تحليل معقول به همراه تواناییهای خاص مانند خلاقیت است. همچنین نیازمند انعطاف پذیری و قابلیت یادگیری و تغيير نیز میباشد.

پیشنهاد ما به مدیران تجاری قرن بیست ویکم که تلاش میکنند از بحران کوتاه مدت گرایی جلوگیری کنند، ایجاد تغيير در مدل ذهنی خود از موفقیت در مورد اعداد کوتاه مدت و نتایج مالی بلندمدت است. اگر مدیر یک کسب وکار پیچیده هستید، یا راهبردهای تجاری را برای آن کسب وکار طراحی میکنید، یا یک شرکت بازاریابی را تأسیس میکنید، دو روش رو به جلو برای مدل ذهنی به صورت زیر هستند:

  1. اعتماد مشتری یک جزء انکارناپذیر برای موفقیت تجاری است،
  2. اعتماد کارکنان در شرکت برای پایبندی آنها برای به دست آوردن اعتماد مشتریان شما ضروری است.

از اینکه فانوس را در این نوشته همراهی کردید سپاسگذار بوده و در انتظار نظرات شما هستیم.

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید