آموزش

بازاریابی وبلاگ

بازاریابی وبلاگ

بازاریابی وبلاگ

بازاریابی وبلاگ

 

حدود یک دهه است که وبلاگها بخشی از جریان فرهنگ آنلاین محسوب می‌شوند. هزاران نفر از مقامات رسمی و بلندمرتبه شرکت های بزرگ، سیاستمدارها، روزنامه نویس ها، اعضای هیئت علمی دانشگاه ها و مقامات رسمی دولت وبلاگ های خود را ساخته اند، همچنان که فانوس نیز این کار را کرده. وبلاگ یک نقش حیاتی در بازاریابی آنلاین بر عهده دارد. در سال ۲۰۱۲ حدود ۴۳ درصد از شرکت های آمریکایی از وبلاگ های خود برای بازاریابی استفاده کرده اند. هرچند بیشتر شرکتها از توئیتر و فیس بوک استفاده می‌کنند، ولی این سایتها به هیچ وجه جانشین وبلاگ ها نمی‌شوند و درواقع غالبا از وبلاگها برای محتواهایی با عمر طولانی استفاده می‌شود.

اگر می‌خواهید وبلاگ را بشناسید در این قسمت از مجله آنلاین شرکت تبلیغاتی فانوس همراه باشید تا قسمت دیگری از کتاب مقدمه ای بر تجارت الکترونیک را بخوانیم.

بازاریابی وبلاگ

خلق کنندگان وبلاگ معمولأ جوان، کهنه کار در اینترنت، دارای دانش زیاد و تحصیل کرده هستند. به همین دلیل مدت زمان زیادی طول نمی‌کشد که بازاریابها مخاطبان زیاد وبلاگها را کشف کنند و روش های بازاریابی و تبلیغ از طریق وبلاگها را دنبال نمایند. از آنجا که وبلاگها معمولا براساس نظرات و دیدگاه های شخصی نویسندگان آن طراحی و ساخته می‌شوند، بهترین مکان برای شروع بازاریابی ویروسی است! از وبلاگها نیز مانند وبسایت های عادی می‌توانیم برای تبلیغ برندها و همچنین تبلیغ با هدف فروش استفاده کنیم. از آنجا که وبلاگها معمولا از سوی اشخاص و افراد حقیقی با هدف جذب افراد عادی و ارائه مطالب عمومی طراحی و ایجاد می‌شوند، دارندگان وبلاگ علاقه و مشارکت زیادی در بازاریابی الکترونیک، بازاریابی شبکه و تبلیغات برای شرکت های بزرگ ندارند و تعداد مخاطبانی که از هر سایت بازدید می‌کنند در مقایسه با وبسایت هایی مانند یاهو بسیار اندک است. مشکل این است که چگونه این مخاطبین اندک را به طور کارامد جمع آوری کرده و آنها را به یک گروه بزرگ قابل توجه از کاربران با توجه به تبلیغات و بازاریابی الکترونیک تبدیل کنیم.

یک راه حل این است که یک شبکه تبلیغاتی برای وبلاگ نویسان بسازیم و از آنها بخواهیم که عضو این شبکه شوند و با نمایش تبلیغ و آگهی در وبلاگهای خود موافقت کنند و در عین حال برای هر بازدید با کلیک بر روی آگهی مبلغی را به آنان پرداخت کنیم.

در این حوزه دو بازیگر بزرگ در صنعت وبلاگ نویسی Technorati و Six Apart هستند که شبکه های وبلاگهای تبلیغاتی طراحی شده را برای اتصال به سایر سایتها راه اندازی می‌کنند. سایت Blogads.com نیز خدمات مشابهی ارائه می‌کند. Googles AdSense نیز یک سایت بزرگ بازاریابی و تبلیغات از طریق وبلاگ است. سایت خدماتی AdSense پس از خواندن و مرور یک وبلاگ، موضوع و محتوای آن را شناسایی می‌کند. مثلأ BoingBoing.net یک وبلاگ بسیار شناخته شده در بین وبلاگهای محبوب فناوری و علاقه مندان گجت هاست که آگهی های شرکت های بزرگی مانند HP, Verizon و Rackspace را نمایش می‌دهد. بازاریابی از طریق وبلاگ نشان دهنده رشد یکنواخت و مداومی است که نویدبخش درآمدهای قابل ملاحظه طی چند سال آینده خواهد بود. در سال ۲۰۱۱ در بازاریابی از طریق وبلاگ حدود ۶۴۰ میلیون دلار هزینه شده و پیش بینی می‌شود که این رقم تا سال ۲۰۱۵ به ۷۷۵ میلیون دلار افزایش یابد. رشد سریع و بلاگها و بازاریابی از طریق وبلاگ منجر به ظهور یک صنعت کوچک از طرفداران نام تجاری» شده است.

طرفداران نام تجاری گروهی از کاربران اینترنت هستند که به حمایت و ترویج برندها، نامها و نشان های تجاری خاص می‌پردازند، غالبا بنگاهها، وبلاگ نویسان فعال را استخدام می‌کنند تا در ازای دریافت پول و یا دریافت تخفیف خرید محصول یا سایر روش ها به تبلیغ، حمایت و ترویج یک نام تجاری بپردازند. یک مشکل بزرگ در این زمینه، پرداخت پول به تبلیغ کنندگان نام تجاری بدون اطلاع رسانی به خوانندگان است که منجر به کاهش اعتبار و اثربخشی بازاریابی از طریق وبلاگ می‌شود و درنتیجه باعث هراس آگهی دهندگان بزرگتر نیز به دلیل عدم امکان کنترل و نظارت بر محتوای وبلاگها از تبلیغات وبلاگی می‌شود.

نوشته ها مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید