آموزش

بررسی کلی از روانشناسی تبلیغات تجاری(1)

بررسی کلی از روانشناسی تبلیغات تجاری

بررسی کلی از روانشناسی تبلیغات تجاری(1)

بررسی کلی از روانشناسی تبلیغات تجاری(1)

 

آیا تا به حال برای تان اتفاق افتاده است که تبلیغاتی را در تلویزیون دیده و تحت تأثیر قرار گرفته باشید؟ آیا هر بار که راجع به یک تبلیغ خاص فکر می کنید احساساتی می-شوید؟ جواب بسیاری از افراد، مثبت خواهد بود و چنین تاثیری وابسته به روانشناسی تبلیغات تجاری است. چرا بعضی از کمپین های تبلیغاتی موفق می شوند و در ذهن مان می-مانند و بقیه به راحتی از یاد می روند؟ تصادف و شانسی در کار نیست و چنین امری حاصل زحمت و کاری دقیق است که فاکتورهای مختلفی را در بر دارد. زندگی همه افراد با تبلیغات گره خورده است و هر کس بخش زیادی از روز خود را با تبلیغات سر-و کار دارد. تبلیغات همه جا هستند و می توانند روی صفحه تلویزیون و گوشی همراه، رادیو، رسانه های اجتماعی و … خود را نشان دهند. به این ترتیب می توان گفت که روانشناسی تبلیغات روی ذهن همه افراد تأثیر می گذارد و اگر با شرکت تبلیغاتی فانوس همراه شوید، به شما در این مقاله  خواهیم گفت که این امر چگونه صورت می گیرد.

روانشناسی تبلیغات چیست؟

به طور کلی، روانشناسی تبلیغات تجاری ترکیبی از متغیر های متفاوت است که سعی می کنند گرایشات ذهنی مصرف گرایی را پیش بینی کنند. امروزه تبلیغات فقط به تلویزیون، رادیو و حتی اینترنت محدود نمی شود و عملا هر چیزی که در اطراف مان است این نقش را ایفا می کند. نحوه ای که محصولات در یک فروشگاه به نمایش گذاشته می شوند، رنگ و اندازه چیپس، قیمت لباس ها، حرف های زیرکانه ای که در رادیو پخش می شوند و به عبارت دیگر، هر چیزی که محصولی را جذاب و نظرمان را به آن جذب می کند، ابزاری قوی برای تبلیغات آن هستند.

همه ما وقتی محصولی را می خریم، سعی می کنیم خود را از دیگران متمایز کنیم. چنین تمایلی برای برجسته، متفاوت و منحصر به فرد بودن، چیزی است که روانشناسی تبلیغات تجاری از آن بهره می برد. بعد از اینکه تفاوت های شخصیتی ایجاد شدند، مفاهیمی مانند انگیزه، اولویت ها و یا قضاوت های شخصی پا به میدان می گذارد.روانشناسی تبلیغات تجاری،روانشناسی تبلیغات رسانه ای،روانشناسی تبلیغات در ایران

روانشناسی تبلیغات تجاری

تأثیر تبلیغات

طبق تحقیقات، مردم در سال 1970 به صورت روزانه 500 تبلیغ می دیدند. امروز این رقم در کمترین حالت به 5000 تبلیغ در روز رسیده است. هر ساله 5.3 تریلیون تبلیغ به مردم نشان داده می شود و به طور متوسط، کودکان 2000 تبلیغ 30ثانیه ای در سال می بینند. این رقم برای بزرگسالان 2 میلیون و رو به افزایش است.

چنین ارقامی نشان دهنده تاثیر تبلیغات روی موفقیت یک شرکت است. بازاریاب ها می دانند که مردم به چیزی که برای شان لذت بخش و جذاب است، واکنش نشان می-دهند و این چیز می تواند یک تصویر، موزیک و یا داستان برندشان باشد. آنها از این موضوع برای ابداع استراتژی های روانشناسی تبلیغات استفاده می کنند تا بتوانند بیشترین مخاطب را جذب کنند. هرچه متخصصان یک کمپین تبلیغاتی کاربلدتر باشند، راحت تر تشخیص می دهند که چه محتوایی بهتر تاثیر می گذارد.

احساسات مخاطبان

برتری محتوای احساسی بر منطقی

تبلیغات طوری طرح می شوند که هم فکر و هم احساس مخاطب را تحت تأثیر قرار دهند. با این وجود، اهمیت احساس بیشتر به نظر می رسد. براساس عملکرد کمپین های تبلیغاتی، 31درصد تبلیغات با محتوای احساسی موفق بودند. این رقم برای محتوای منطقی 16درصد بود.

تبلیغات احساسی از موضوعات مختلفی استفاده می کنند ولی احساساتی از قبیل افتخار، عشق، موفقیت، یکدلی انسان ها، دوستی، تنهایی و خاطرات بیشترین تأثیر را می گذارند. واکنش احساسی به تبلیغات، بیشتر از محتوای واقعی اش تاثیرگذار است و مصرف کننده را مجاب به خرید محصول می کند.روانشناسی تبلیغات تجاری،روانشناسی تبلیغات رسانه ای،روانشناسی تبلیغات در ایران

احساسات مخاطبان

دو نوع واکنش احساسی

دو نوع واکنش احساسی وجود دارد و هر دو در روانشناسی تبلیغات استفاده شده اند و نتایج خیره کننده ای در برداشتند. اولی بر پایه همدلی است. چنین واکنشی وقتی به وجود می آید که فرد با یک برند احساس نزدیکی می کند. اکثر اوقات این واکنش از طریق نشان دادن تصاویری از بچه ها، گربه ها و سگ ها به دست می آید. دومین واکنش براساس خلاقیت است. این واکنش زمانی رخ می دهد که فرد حس می کند برندی از بقیه جلوتر است و دارای قدرت تخیل است. این واکنش با استفاده از صداگذاری عالی، انتخاب بازیگر و محل مناسب، داستان مورد استفاده و حتی موزیک پیش زمینه خوب به دست می آید. کارگردانی تبلیغات نیز تأثیر بسزایی دارد. در این زمینه چند روش کلیدی وجود دارد. ایجاد غافلگیری و لذت آنی در تبلیغات جزو بهترین روش ها هستند و ذهن مخاطب را درگیر نگه می دارند. همچنین تبلیغات باید بالا و پایین های احساسی خود را داشته باشند تا مخاطب را پای تبلیغات نگه دارند. علاوه بر این، جلب اعتماد مخاطبان از مهم ترین قدم ها برای متقاعد کردن آنهاست.روانشناسی تبلیغات تجاری،روانشناسی تبلیغات رسانه ای،روانشناسی تبلیغات در ایران

برای برانگیختن این واکنش ها راه های دیگری نیز وجود دارد. یکی از آنها استفاده از افراد مشهور برای تبلیغ محصول شماست. بسیاری از مردم به افراد مشهور اعتماد دارند، زیرا حس می کنند آنها را می شناسند و وجود آنها تضمین کننده کیفیت محصول است. روش دیگر استفاده از «متخصصان» برای تأیید محصول شما در تبلیغ است و این باعث جلب اعتماد مردم می شود. همچنین مصاحبه با مردم عادی برای تبلیغ محصول، بسیار کارآمد است زیرا کسی از میان خود مردم آن را تأیید می کند. مردم با آنها احساس همدلی دارند و کسی که مانند خودشان است، همیشه مورد اعتماد واقع می شود.

روانشناسی ذهن

ادامه مقاله بررسی کلی از روانشناسی تبلیغات تجاری را در صفحه بعدی در سایت شرکت تبلیغاتی فانوس قرار داده ایم تا حجم اضافی اما مفید مطلب خستتون نکنه.

روانشناسی تبلیغات تجاری،روانشناسی تبلیغات رسانه ای،روانشناسی تبلیغات در ایران

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید