آموزش

بهینه سازی موتور جستوجو

بهینه سازی موتور جستوجو

بهینه سازی موتور جستوجو

بهینه سازی موتور جستوجو

 

از آنجا که روزانه حداقل ۱۱۵ میلیون آمریکایی از موتورهای جستوجو استفاده می‌کنند، بهینه سازی موتور جستوجوی یک وبسایت، یعنی اعتبار و شهرت موتور جستوجوی آن وبسایت، على رغم این واقعیت که مهمترین موتورهای جستوجو به وبسایت ها اجازه می‌دهند که در فهرست نتایج جستوجوی آنها قرار گیرند و اصلی ترین موتورهای جستوجو از یک الگوی تبلیغات موتور جستوجو پیروی می‌کنند، ولی هنوز هم باید گامهای ضروری و مورد نیاز دیگری را برای بهبود واقعی توجه وبسایت ها به موتورهای جستوجو طی کنیم. در این مسیر با شرکت تبلیغاتی فانوس همراه باشید.

اگر شما از بازاریابی موتور جستوجو استفاده کنید، با بهینه سازی وبسایت خود وضعیت آن را در فهرست با رتبه بندی طبیعی ارتقا می‌دهید و شانس خود را برای قرارگرفتن در اولین صفحه نتایج جستوجو افزایش داده و هزینه خرید مشتری خود را کاهش می‌دهید. برای بنگاه های کوچک، رتبه بندی طبیعی ابتدایی ترین ابزار فروش است.

بهینه سازی موتور جستوجو

امروزه موتورهای جست وجو با استفاده از وب سایتهای مرورگر و برنامه های نرم افزاری که جست وجوی صفحات وب، فهرست بندی محتوای آنها و شمارش تعداد سایتهای متصل به آن را انجام می‌دهند، محتوای به دست آمده را به پایگاه داده های بسیار بزرگ گزارش می‌کنند، جایی که داده ها می‌توانند مورد جستوجو قرار گیرند.

روش شاخص بندی و رتبه بندی صفحات وب در موتورهای جستوجو متفاوت و کاملا مخصوص به خود آنهاست. معمولا صفحات وب به طور طبیعی با استفاده از یک شاخص بسیار متداول و شناخته شده به نام page rank رتبه بندی می‌شوند، به طوری که صفحات بسیار محبوب (که بیشتر سایتها به آنها متصل اند و این صفحات به بسیاری از سایتهای دیگر متصل هستند) در رتبه بندی بالاتری قرار می‌گیرد و بنابراین در صفحه نتایج جست وجو نیز در ابتدا دیده می‌شوند. لینکهای پشتیبان که بنگاه از موتور جستوجوی آنها برای دیده شدن در صفحه جست وجو استفاده می‌کند معمولا رتبه بالاتری از لینکهای طبیعی دارند. بنگاه های مشاوره، کتابها و منابع آنلاین بسیار زیادی وجود دارد که راه های خوبی برای ارتقا سایت و رتبه مشاهده آن است. اکثر توصیه ها و راهنمایی ها کاملا از عقل سلیم و درک عمومی پیروی می‌کنند و هیچ تضمینی وجود ندارد که به خوبی و طبق وعده خود عمل کنند.

اولین گام در ارتقا رتبه بندی موتورهای جست وجوی یک بنگاه ثبت نام یا عضویت در بیشتر موتورهای جستوجوست، به طوری که یک کاربر جست وجو کننده وب سایتهای مشابه شانس پیداکردن وبسایت این بنگاه را به دست آورد: تقريبا تمام موتورهای جست وجو دارای صفحات ثبت نام و عضویت هستند.

دومین گام در ارتقا رتبه بندی یک بنگاه اطمینان از این مسئله است که واژه های کلیدی به کار رفته در وبسایت با واژه های کلیدی مورد استفاده مشتریان وفادار (به عنوان وازه جست وجو) کاملا سازگار است. به طور مثال واژه کلیدی lamps در رتبه بندی موتور جستوجو به مشتریان وفادار که در جست وجوی واژه lightsهستند هیچ کمکی نخواهد کرد. موتورهای جستوجو با هم فرق دارند ولی اکثر موتورهای جستوجو قادر به مشاهده برچسب های عنوان صفحه اصلی، برچسب های اضافی و سایر نوشته های صفحه اصلی براساس درک و فهرست محتوای صفحه هستند.

سوم این که واژه های کلیدی در عنوان صفحه اصلی و برچسب های اضافی وب سایت قرار داشته باشند. فرابرچسب یک برچسب HTML و شامل فهرست کلمات توصیف کننده وبسایت است. از فرابرچسب ها به شدت برای تعيين ارتباط هر سایت با واژه های جست وجوی پر تکرار کاربران استفاده می‌شود، برچسب عنوان درواقع یک معرفی کوتاه و توصیف اجمالی از محتوای سایت دارد. واژه های فرابرچسب ها و برچسب ها و برچسب های عنوان در صفحه اصلی سایت باید هماهنگ و یکدست باشد. علاوه بر این اقدام عاقلانه و درست، قرار دادن منابع بسیار زیاد مورد علاقه کاربران برای جستوجو در صفحه اصلی است. بیشتر سایتهای مرورگر وب جهان گستر، محتوای نوشتاری صفحه اصلی را فهرست کرده و احتمالا به لایه های عمیق تر وبسایت با صفحات ثانویه و بعدی نفوذ و حرکت نمی‌کند.

بهینه سازی موتور جستوجو

چهارم این که برای بهینه سازی موتورهای جست وجو باید وبسایت را تا حد ممکن به وبسایت های بیشتری متصل (لینک) کنیم، هم لینکهای ورودی و هم لینکهای خروجی. موتورهای جستوجو هر دو نوع اتصالات و کیفیت آنها را ارزیابی می‌کنند تا تعداد اتصالات به سایر محتواها در وب و چگونگی مشهور و محبوب شدن صفحات وب سایت مشخص شود. موتورهای جستوجو، نظير موتور جستوجوی گوگل، هنگامی که شما اسم یک محصول را وارد می‌کنید حدس می‌زند اگر شما کاربر خوش اقبالی باشید محصول مورد نظر در بالاترین وبسایت های فهرست شده قرار گیرد. حدس گوگل بر این فرض استوار است که هرچه لینکهای بیشتری به وبسایت (ورودی و خروجی) وجود داشته باشد، وب سایت مفیدتری است. چگونه یک بنگاه می‌تواند تعداد لینک ها به وب سایت خود را افزایش دهد؟ قراردادن تبلیغات یک روش مهم است: تبلیغات برنوشته (بنر)، دکمه های قابل کلیک، و کلیدهای بینابینی همگی از ابزارهای ارتباطات و اتصالات وب سایت یک بنگاه محسوب می‌شود. شما می‌توانید وب سایت های زیادی ایجاد کنید، صدها وبسایت که وظیفه آنها فقط اتصال به سایت اصلی شماست، هرچند موتورهای جست وجو می‌توانند این سایت ها را پیدا کنند و شما را در آخرین صفحه نتایج جستوجو قرار دهند. ورود به ارتباطات مشترک با سایر وب سایتها نیز یک روش افزایش لینکهای وب سایت است. موتورهای جستوجو سعی می‌کنند تا تمام تلاش های ناموفق و موفق خود را شناسایی کنند.

گامهای فهرست شده بالا برای بهینه سازی موتور جستوجو قدمهای نخستین است، درحالی که ارتقا رتبه بنگاه همچنان قطعه ای از یک نگاه دقیق هنری است و معمولا نیاز به یک تلاش حرفه ای تمام وقت برای بهبود فرابرچسبها، واژه های کلیدی و لینکهای شبکه دارد، قبل از آن که نتایج قطعی جستوجو به دست آید. انجام این کار اغلب نیاز به چند ماه وقت دارد و با توجه به این واقعیت که هر موتور جستوجو از روش های فهرست سازی متفاوتی استفاده می‌کند و روش های فهرست سازی خود را با توجه بهينه سازان نادان موتورهای جستوجو تغییر می‌دهد، بسیار مشکل است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید