آموزش

تفاوت انیمیشن و موشن گرافیک

تفاوت انیمیشن و موشن گرافیک

در این مجله آنلاین شرکت تبلیغاتی فانوس در مورد تفاوت انیمیشن و موشن گرافیک صحبت خواهیم کرد، برای انیمیشن و موشن گرافیک توصیفاتی متفاوتی وجود دارد اما ما در این مجله ابتدا به تاریخ آنها برگشته و منبع پیدایش آنها را بررسی میکنیم سپس در مجلات بعدی جداگانه تحلیل کرده ایم، برای فهم بهتر اول این مجله را مطالعه کنید سپس فانوس با مقالات دیگر در انتظار شماست.

هنوز در جهان یک تعریف فراگیر براى گرافیک متحرک ارایه نشده است. پنج تصویر از یک بز بر روی یک جام سفالین در حفاری های شهر سوخته، شاید اولین گرافیک متحرک جهان باشد که در حفاری های این شهر که در کاووش های باستان شناسى از زیر خاک بیرون آمد. با مطالعه ی این جام سفالین متعلق به ۴٢٠٠ سال پیش پاسخ سوال امروز را پیدا می کنیم.

تفاوت انیمیشن و موشن گرافیک
فراموش نکنید که هنرانیمیشن و سینما حرکات را تجزیه می کند و دستگاه نمایش، این حرکات یا تک عکس ها را بصورت تسلسلی با هم ترکیب میکند تا توهم حرکت در ذهن بیننده شکل بگیرد. این گونه است که صنعت و هنر شگفت آوری به نام سینما، انیمیشن و تلویزیون در روزگار نو پدید آمد. در جام سفالین شهر سوخته، تجزیه ی حرکت را می بینیم اما وسیله ی ترکیب حرکت وجود نداشت و فقط ذهن بیننده باید بتواند تا آن تصاویر تسلسلی را باهم ترکیب کند .
توهم حرکت…! عرفا گاه می گویند که دیدن باور کردن نیست و فیزیک هم میگوید که ندیدن نباید باعث انکار شود! امواج الکترومغناطیسی را نمی بینیم ولی هست.

 هزینه تولید انیمیشن و موشن گرافیک

هزینه تولید آن‌ها به‌شدت متفاوت‌اند. معمولاً برای ساخت یک فیلم یا سریال کارتونی میلیون‌ها تومان هزینه می‌شود و ماه‌ها زمان نیاز دارد تا زمانی کوتاه دقیقاً مطابق با سلیقه کارفرما تولید شود. ولی کار کردن با تصاویر دوبعدی خیلی نیاز به‌دقت ندارند. چون با دیدن یک نفری که در حال تکان داد دست خود است مفهوم را خیلی راحت متوجه می‌شوید. پس طراحی آن شخصیت خاص عملاً بیهوده است. پس ساختن تصاویر کارتونی آماده خیلی ارزان‌تر از ساختن شخصیت‌های سه‌بعدی حرفه‌ای است.

موشن گرافیک در ایران

گرافیک متحرک در ایران به معنای یک هنر نوین، پنجاه سال پیش با فیلم «گاو» دومین فیلم سینمایی «داریوش مهرجویی» با تیتراژ «فرشید مثقالی» آغاز شد و تا به امروز با مجموعه تلویزیونی «روزگار غریب» ساخته «کیانوش عیارى» و تیتراژی که «ابراهیم حقیقی» برای این مجموعه ساخت، با قدرت راه خود را ادامه می دهد.
تلویزیون در خانه های من و شما مظهر خیلی از رفتارها و سلیقه های ما ایرانیان است. سلیقه بصری بسیاری از کسانی که کار گرافیک می کنند، یا کار گرافیک متحرک می کنند، از ترکیب بندی قاب تصویر، کاربرد رنگ و روانشناسی آن، فونت، موسیقی و صدا، اصل ایجاز، اصول هنر تدوین، مبانی زیبا شناختی و یا حتی به کارگیری نرم افزارهای رایانه ای و …ب

نوشته ها مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید