آموزش

راه اندازی فروشگاه اینترنتی

راه اندازی فروشگاه اینترنتی

۱۰ گام راه اندازی فروشگاه اینترنتی 

 

شیوع وبروس کرونا، باعث شده است که نقش فروشگاه‌های اینترنتی روز‌به‌روز پر رنگ‌تر شود و مسلما در دنیای بعد کرونا هم جایگاه خود را حفظ خواهند کرد. به همین دلیل راه اندازی یک فروشگاه اینترنتی بسیار هوشمندانه است و می‌تواند زندگی شما را متحول سازد. پیش بینی می‌شود فروش آنلاین در آمریکا تا سال ۱۴۰۳ به ۴۷۶ میلیارد دلار می‌رسد.

استفاده از ظرفیت‌های بی‌نهایت تجارت الکترونیک بسیار آسان هست. تنها کافیست مطابق با استاندارد‌های بازارهای جهانی عمل کرده و از مسیر خود لذت ببرید و صبورانه منتظر برنده شدن در این عرصه پررقابت باشید.

اگر شما هم به دنبال راه اندازی سایت فروشگاهی حرفه ای هستید، این مجله از شرکت تبلیغاتی فانوس را از دست ندید. در این قسمت هر چه که باید در مورد راه اندازی فروشگاه اینترنتی اختصاصی خود بدانید را آورده ایم، با ما همراه باشید.

 

شما از همان ابتدای کار به یک وب‌سایت حرفه ای نیازمندید. شما تنها به بستری مناسب نیاز دارید که علاوه بر معرفی محصولات و خدمات شما،  فضایی برای رشد و شخصی سازی کسب‌وکار شما باشد.

تنها در ۱۰ مرحله می‌توانید فروشگاه آنلاین خود را راه بیاندازید. این مراحل عبارتنداز:

 1. برنامه ریزی
 2. انتخاب فروشگاه‌سازی متناسب با اهداف شما
 3. تعیین بودجه
 4. انتخاب دامنه اختصاصی
 5. انتخاب و شخصی‌سازی قالب
 6. انتخاب محصولات
 7. انتخاب تامین کنندگان و روش‌های ارسال
 8. انتخاب روش‌های پرداخت
 9. اضافه کردن محصولات
 10.  آزمایش و راه‌اندازی فروشگاه اینترنتی شما

همراه با فانوس بیایید این 10 مراحل را با هم برسی کنیم.

     ۱. برنامه ریزی

صرف نظر از جدول زمانی، شما باید یک برنامه دقیق و جامع برای بخش‌های مختلف طراحی وب سایت و  فروشگاه اینترنتی خود داشته باشید و باید وقت زیادی را صرف برنامه ریزی کنید تا زحمات شما بی‌نتیجه نماند.

این برنامه باید شامل منابع مورد نیاز شما، شامل: منابع فنی، انسانی و سرمایه گذاری کلی شما باشد. یک برنامه ریزی مفصل، ورود حرفه ای شما به عرصه‌ی آنلاین را تضمین می‌کند.

 


 1. انتخاب فروشگاه‌سازی متناسب با اهداف فروشگاه اینترنتی شما

اگر در این عرصه تازه کارید، احتمالا با فروشگاه‌سازها آشنایی ندارید. شما قبل از راه‌اندازی فروشگاهتان باید فروشگاه‌ساز مناسب را انتخاب کنید تا در سریع‌ترین زمان ممکن به اهداف خود برسید. پلتفرم‌هایی مانند شاپ بساز و پرتال بسیاری از نیازهای اولیه شما برای شروع حرفه‌ای فروشگاه شما را برآورده می‌کنند. نیازهایی چون:

راه‌اندازی سریع و آسان فروشگاه آنلاین شما:

برای راه‌اندازی سریع سایت فروشگاهی خود، به پلتفرمی نیاز دارید که شما را قادر سازد با حداکثر بازدهی فروشگاه اینترنتی خود را در سریع‌ترین زمان ممکن راه‌اندازی کنید. به همین دلیل فروشگاه‌سازها می‌توانند انتخاب مناسبی برای شما شوند.

در حالی که سازندگان فروشگاه زیادی وجود دارند، بعضی از آنها مانند Magento، به مهارت کدنویسی نیازمند هستند.

اکثر این پلتفرم ها دارای قالب‌های از قبل طراحی شده هستند چه به صورت رایگان و چه برای خرید، که می‌توانید از آنها به عنوان ویترین فروشگاه خود استفاده کرده و بارگذاری و مدیریت محصولات در آنها بسیار آسان هست و می‌توانید فرایند رشد خود را بهبود بخشید.

درگاه پرداخت:

اگر می‌خواهید فروشگاه اینترنتی خود را راه‌اندازی کنید باید یک درگاه پرداخت مناسب پیدا کنید و شما باید مطمئن باشید که فروشگاه‌ساز انتخابی شما با درگاه پرداخت شما به راحتی مرتبط می‌شود.

ویژگی های امنیتی:

با افزایش تعداد مشتریان، سایت فروشگاهی شما در معرض خطرات امنیتی متعدد قرار خواهد گرفت.

داشتن یک پلتفرم با امنیت قوی و چند لایه، برای امنیت اطلاعات کسب‌وکار و مشتریان شما ضروری می‌باشد. در نتیجه شما باید اطمینان حاصل کنید که فروشگاه‌ساز شما، گواهی SSL را ارائه می‌دهد.

پشتیبانی:

حتی با بهترین برنامه ریزی ها، ممکن است در مسیر خود با چالش‌هایی مواجه شوید. فروشگاه آنلاین شما باید پشتیبانی ۲۴ ساعته ارائه دهد تا بتوانید این چالشها را با موفقیت پشت سر گذاشته و پیشرفت کنید.

درنتیجه، پلتفرمی انتخاب کنید که امکان پشتیبانی ۲۴ ساعته را در اختیار شما بگذارد.

قابلیت اجرای برروی دستگاه‌های مختلف:

داشتن یک سایت بهینه شده بر روی تلفن همراه و سایر دستگاه‌ها، به فروشگاه اینترنتی شما در کسب رتبه‌ی بهتر در نتایج جست‌وجو کمک خواهد کرد. همچنین، با تمرکز بر روی این موضوع می‌توانید تجربه ‌کاربری بهتری برای مشتریانتان بدهید.

درنتیجه، اطمینان حاصل کنید که فروشگاه‌های طراحی شده توسط پلتفرم انتخابی شما، قابلیت اجرا بر روی تمامی دستگاه‌ها را دارا هستند.

همپا بودن با فروشگاه اینترنتی شما:

پلتفرم ایده‌آل شما علاوه بر راه‌اندازی سریع فروشگاه شما، باید همراه با شما رشد کند.

قبل از انتخاب فروشگاه‌ساز مورد نظرتان، موارد زیر را بررسی کنید:

 • آیا افزایش ترافیک سایت، بر روی سرعت فروشگاه اینترنتی شما موثر است؟
 • آیا از طریق این پلتفرم، می‌توانید کسب‌وکار خود را در سایر پلتفرم‌ها مانند اینستاگرام، فیسبوک و …. بهبود بخشید؟
 • آیا کالاهایی که می‌توانید به ویترین خود اضافه کنید محدودند؟

قالب‌های متنوع و کاربردی برای فروشگاه اینترنتی شما:

در ابتدای راه، شما فضایی می‌خواهید که مجموعه ای از قالب‌های جذاب، متنوع و کاربردی را در اختیار شما قرار دهد و به شما این امکان را بدهد تا کسب‌وکار خود را به‌خوبی به تصویر بکشید. شما باید بتوانید قالب‌های انتخابی خود را به راحتی و مطابق با سلیقه‌ی خودتان، شخصی‌سازی کنید تا راه رسیدن به اهدافتان را کم کنید.

 


 1. تعیین بودجه

یکی از مزایای راه اندازی فروشگاه آنلاین این است که هزینه ها به طور قابل توجهی کاهش می‌یابند. با این حال، این بدان معنا نیست که راه‌اندازی یک فروشگاه اینترنتی بدون هزینه خواهد بود.

شما باید به‌طور مداوم بودجه‌ی خود را در نظر بگیرید. در اینجا به برخی از هزینه های احتمالی راه اندازی فروشگاه اشاره می‌کنیم:

 • هزینه های مربوط به فروشگاه‌ساز، امنیت سایت و خرید هاست
 • هزینه های طراحی و توسعه وبسایت شما
 • هزینه‌های مربوط به درگاه‌های پرداخت

 1. انتخاب دامنه‌ی اختصاصی 

دامنه همان آدرس فروشگاه اینترنتی شماست اما در دنیای اینترنت. به طورمثال اگر آدرس سایت شما www.abc.com است،دامنه ی شما abc.com خواهد بود.

دامنه‌ی شما باید معرف کسب‌وکار و برند شما باشد. تا حد‌ امکان بهتر است که نام دامنه و مغازه فیزیکی شما یکسان باشد. در انتخاب دامنه نکات زیر را مورد توجه قرار دهید:

 • دامنه شما باید متفاوت و خاص باشد ولی به طور واضح، نوع خدمات شما را مشخص کند.
 • یک کلیدواژه انتخاب کنید تا رتبه ی خود در نتایج جست‌وجو را بهبود بخشید. این کار باعث می‌شود افراد بیشتری شما را پیدا کنند.
 • از استفاده از نام برندهای ثبت شده پرهیز کنید.
 • پسوند دامنه را متناسب با کشور مورد نظر و بودجه‌ی کسب‌وکارتان انتخاب کنید.

شما می‌توانید برای خرید دامنه از طریق فروشگاه‌ساز منتخب خود و یا از طریق سایت های فروش دامنه اقدام کنید.

 


 1. انتخاب و شخصی‌سازی قالب در راه اندازی فروشگاه اینترنتی

همانطور که گفته شد یک پلتفرم مناسب، باید دارای قالب‌های آماده باشند. اگر فروشگاه‌ساز خود را انتخاب کرده‌اید، می‌توانید قالب موردنظر خود را انتخاب کرده و آن را شخصی سازی کنید. این کار باعث می‌شود که بتوانید با حداقل کار و در کمترین زمان ممکن سایت فروشگاهی خود را راه‌اندازی کنید.

فروشگاه‌سازهایی مانند شاپ بساز به شما این امکان را می‌دهند تا بدون هیچ مهارت کدنویسی، از صفر تا صد فروشگاهتان را طراحی کرده و می‌توانید به راحتی سایت خود را آپدیت کنید.

بعد از طراحی صفحه اصلی و محصولات این موارد را باید مورد بررسی قرار دهید:

 • می‌خواهید ظاهر فروشگاه شما چگونه باشد؟

ممکن است بخواهید ظاهر فروشگاه شما مانند فروشگاه فیزیکی شما شود، یا اینکه بخواهید هر یک هویت منحصر به فرد خود را داشته باشد و  در عین حال، برند شما را به‌خوبی تصویر کنند.

 • فکر می کنید مشتریان شما چگونه خرید می کنند؟

داشتن یک قالب کاربردی فقط برای زیباسازی ظاهر فروشگاه شما نمی‌باشد، بلکه در رسیدن مشتریان به آنچه که تمایل دارند هم کمک می‌کند.  به این فکر باشید که مشتری شما به دنبال چه دسته‌هایی هستند. شما می‌توانید براساس رفتارهای مشتریانتان در دنیای واقعی این دسته‌بندی ها را انجام دهید تا یک تجربه‌ی کاربری فوق‌العاده برای مشتریانتان به وجود آورید.

 • به چه ویژگی هایی نیاز دارید؟

همه قالبها دارای خصوصیات یکسانی نیستند. آیا فروشگاه شما به نمایش عکس در گالری نیازمند است؟ آیا برای نمایش محصولات خود به فیلم نیاز دارید؟ شما می‌توانید قالب‌ها را مطابق با نیازهای کسب‌وکارتان شخصی سازی بکنید.


 1. انتخاب محصولات

بهتر است تمام محصولات فروشگاه فیزیکی خود را وارد فروشگاه اینترنتی نکنید. در عوض محصولاتی را انتخاب کنید که بیشترین فروش را دارند یا ممکن است در محیط آنلاین فروش بیشتری داشته باشند.

 


 1. تعیین روش‌های ارسال و بسته بندی

اگر از قبل سابقه فروش در دنیای خارج از اینترنت را داشته باشید، احتمالا تعدادی تامین کننده را می‌شناسید و با آنها در ارتباط هستید.

در فروشگاه‌های اینترنتی، شما برای تحویل سفارش مشتری به تعیین روش ارسال و بسته بندی محصولات نیز نیاز دارید.

شما می‌توانید با توجه به امکانات و بودجه در دسترس، مسئولیت بسته‌بندی و ارسال سفارشات را خودتان بر عهده بگیرید و یا با شرکت‌هایی که خدمات بسته‌بندی و ارسال سفارشات را انجام می‌دهند همکاری بکنید.


 1. انتخاب روش‌های پرداخت

وقتی تمام مراحل بالا را طی کردید نوبت به انتخاب درگاه های پرداخت می‌رسد. به خصوص در شرایطی که راحتی حرف اول را می‌زند، اطمینان داشته باشید که روش‌های پرداخت متعدی را ارائه می‌دهید. از درگاه‌هایی استفاده کنید که فکر می کنید مشتریان شما بیشتر مورد استفاده قرار می‌دهند.


 1. اضافه کردن محصولات در راه اندازی فروشگاه اینترنتی

اکنون که یک سایت شیک دارید، مراحل مختلف فروش را برنامه‌ریزی کرده‌اید و محصولاتتان خود برای فروش آماده هستند، می‌توانید محصولات خود را به فروشگاه اینترنتی خود اضافه بکنید.

هنگام افزودن محصولات، مطمئن شوید که توضیحات محصولات شما واضح هستند و از نظر سئو بهینه می‌باشند. با این کار احتمال نمایش محصولات شما در نتایج اولیه ی جست‌وجو بیشتر می‌شود.

در اینجا برخی از اطلاعات مهم وجود دارد که باید در توضیحات محصول ذکر کنید:

 • نام محصول
 • قیمت
 • وزن و ابعاد
 • رنگ و اندازه های موجود
 • شرح واضحی از محصول

همچنین تمام سعی خود را کنید تا عکس ها و فیلم های با وضوح بالا از محصولات خود تهیه کنید، تا مشتریان تصویر دقیقی از سفارش خود را داشته باشند.

 


 1. آزمایش و راه‌اندازی فروشگاه اینترنتی اختصاصی شما

فروشگاه اینترنتی شما تقریبا آماده هست اما یک قدم مهم دیگر نیز وجود دارد. در آخرین مرحله شما باید عملکرد سایت خود را از جهات مختلف بررسی کنید.

عملکرد سایت خود را از جهات زیر بر روی چندین مرورگر بررسی کنید:

 • آیا سایت شما درست کار می‌کند؟

آیا محصولات، عکس ها و توضیحات شما آنطور که انتظارش را دارید نمایش داده می‌شوند؟ آیا همه دکمه های شما را به صفحه‌ی موردنظر هدایت می‌کنند؟

 • آیا درگاه پرداخت به درستی کار می‌کند؟

همه درگاه های پرداخت خود را با سفارش های آزمایشی، امتحان کنید. آیا قیمت گذاری صحیح است؟ آیا تخفیف و تبلیغات طبق آنچه در نظر گرفته شده اعمال می‌شوند؟

 • آیا سایت از طریق موبایل کار می‌کند؟

اطمینان حاصل کنید که سایت شما بر روی دستگاه های تلفن همراه نیز کار می‌کند.

اگر همه چیز خوب به نظر رسید و همه چیز آن طور که باید کار کند، کسب‌وکار شما آماده‌است تا وارد عرصه‌ی دیجیتال مارکتینگ شود.

و در پایان، راه اندازی یک فروشگاه اینترنتی می‌تواند کار پیچیده‌ای باشد، اما این بدان معنا نیست که غیرممکن است. امیدوارم این راهنما به شما کمک کند تا کسب و کار خود را زودتر از آنچه فکرش را دارید گسترش دهید تا پیروز میدان در این عرصه‌ی پررقابت شوید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید