آموزش

روش های بهبود طبیعی رتبه سایت در موتورهای جستجوگر(قسمت1)

روش های بهبود طبیعی رتبه سایت در موتورهای جستجوگر(قسمت1)

 روش های بهبود طبیعی رتبه سایت در موتورهای جستجو(قسمت1)

روش های بهبود طبیعی رتبه سایت در موتورهای جستجوگر(قسمت1)

 

بهبود رتبه سایت در نتایج طبیعی گوگل نیازمند انجام کارهای مهمی است که باید پیوسته روی سایت انجام شود،‌ در این مقاله شرکت تبلیغاتی فانوس از 11 نکته کاربردی و بسیار مهم 5 نکته را مطرح کرده است و در مقاله بعدی نکات باقی مانده را بیان کرده که کمک مستقیم به افزایش رتبه یک سایت در گوگل  و بهبود تجربه کاربری آن می کند.پس با فانوس همراه باشید.

حضور در صفحات نتایج موتورهای جستجو اولین قدم مهم برای پیشرفت یک تجارت آنلاین می باشد. ما برای قرارگیری در این صفحات چه کارهایی باید انجام دهیم؟ برای اینکه به صورت طبیعی و قانونی و صد البته با ثبات در موتورهای جستجو حضور داشته باشیم باید از چه روش هایی استفاده کنیم؟ سئو سایت چگونه می تواند مارا در این مسیر یاری کند؟

از آمار و ارقام موتورهای جستجو به ویژه گوگل چه می دانید؟ جالب است بدانید که فقط در گوگل در هر یک ثانیه بیش از 40 هزار نفر به جستجو می پردازند. این مقدار در طول یک روز به بیش از 3.5 میلیارد عدد می رسد و می توان با محاسبه ای اندک متوجه شد که سالیانه بیش از 1.2 تریلیون جستجو در گوگل صورت می گیرد. چنین آمار و ارقام باورنکردنی نشان می دهد که دنیای اینترنتی امروز چه مقدار مخاطب داشته و سهم تجارت های گوناگون از این همه مخاطب چقدر است. با این تفاسیر می توان به راحتی دریافت که مخاطبین و کاربران مستعد تبدیل شدن به مشتری از تعداد تجارت های فعال بسیار بیشتر هستند.

حال اگر شما بتوانید خودتان را در این دریای پر تلاطم به جایگاهی مناسب برسانید، می توانید از اینکه صدها و هزاران مشتری و کاربر را به سمت وب سایت خود روانه کنید مطمئن باشید. این بستر مناسب از طرفی فرصتی بسیار عالی برای هر کسب و کار آنلاینی می باشد تا با کمک آن خود را به دنیا معرفی کرده و پیشرفت کنند. از طرف دیگر، با حضور گسترده رقبا، رقابت در حوزه بازاریابی اینترنتی دشوار شده و نیاز به تکنیک ها و استراتژی های مخصوص خود دارد.

با توجه به این شرایط، شما فقط یک راه برای ورود به میدان رقابت دارید و آن نیز تقویت فرآیندهای SEO وب سایتتان می باشد. با یک تعریف ساده می توان گفت که سئو پل ارتباطی وب سایت شما برای معرفی به کاربران و مشتریان می باشد. طبق گزارش منتشر شده در اوایل سال 2018 ، مشخص شد که در سال 2017 بیشتر از 93% از تجارت های آنلاین از طریق موتورهای جستجو فعالیت خود را گسترش داده اند. در این میان، 33% از سهم کلیک ها برای وب سایت هایی بوده است که در صفحات اول گوگل به نمایش درآمدند. این یعنی یک سوم از تمام بازدیدها برای این وب سایت ها ثبت شده است.

مسلماً از دست دادن همچنین فرصتی برای هر وب سایتی یک افسوس بزرگ به حساب می آید. چرا که طبق نتایج تحقیقات، بیشتر از 75% مردم حتی به صفحات دوم و بعدی موتورهای جستجو نیز مراجعه نمی کنند. در تحقیق دیگری که صورت گرفت، نشان داده شده است که 95% از سهم ترافیک های اینترنتی متعلق به وب سایت های موجود در صفحه اول گوگل می باشد. 5% مابقی ترافیک برای دیگر صفحات هستند.

این حقایق ثابت می کنند که اگر شما بتوانید وب سایت خود را از طریق روش های طبیعی و ارگانیک به صفحات اول بکشانید، چه شانس بزرگی در انتظار شما خواهد بود. برای دستیابی به چنین چیزی شما باید با روش ها و نکات بسیار مهمی که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم، ترافیک و بازدیدهای موتورهای جستجو را به سمت وب سایت خودتان هدایت کنید.

طراحی سایت،کسب و کار اینترنتی،سئو،بازاریابی اینترتی،دیجیتال مارکتینگ،تولید محتوا،طراحی وب سایت

SEO

طراحی سایت،کسب و کار اینترنتی،سئو،بازاریابی اینترتی،دیجیتال مارکتینگ،تولید محتوا،طراحی وب سایت
1. محتوای با کیفیت ایجاد کنید

محتوا اولین و مهمترین عاملی است که می تواند توجه مخاطبین شما را جلب کرده و دلیلی برای ماندن آن ها در وب سایت شما باشد. متخصصین وب محتوای با کیفیت، مرتبط و مفهومی را درست مثل دانه پاشیدن برای پرندگان می دانند. مطمئن باشید اگر قرار است کاربری را در وب سایت خود نگه دارید، فقط با محتوا می توانید این کار را انجام دهید.

همانطور که پیش از این نیز در مقالات دیگر مدیر وب گفتیم، در مبحث بازاریابی اینترنتی مقوله ای وجود دارد که وب مسترها را تشویق می کند تا با راه اندازی یک سیستم و استراتژی، سعی در نگه داشتن کاربران در وب سایت خود کنند. به آن زمانی که مخاطبین شما در وب سایت شما بمانند زمان سکون یا Dwell Time گفته می شود. Dwell Time تأثیری مستقیم و کاملاً طبیعی در رتبه بندی وب سایت ها دارد و موتورهای جستجو این زمان ها را به واسطه ربات های پیشرفته خود می سنجند.

محتوای با کیفیت

در کنار این موضوع، مطالب و محتوای با کیفیت بالا و به روز نه تنها می توانند بازدیدکنندگان بیشتری را به سمت وب سایت شما روانه کنند، بلکه باعث میشوند تا کاربران دلیلی برای بازگشت مجدد به وب سایت شما نیز داشته باشند. همین رفت و آمد مجدد کاربران، از دیگر عوامل جذب ترافیک ارگانیک و بهبود رتبه بندی وب سایت شما در موتورهای جستجو خواهد بود.

نتایج زیادی نشان می دهند که کاربران، وب سایت هایی که محتوای مناسب ارائه می کنند را به سرعت در مرورگر خود بوکمارک می کنند تا به آن ها دسترسی سریع داشته باشند. گوگل برای مرورگر Chrome امتیاز ویژه ای قائل شده است. وب سایت هایی که در این مرورگر بوکمارک شوند، به صورت خودکار توسط گوگل نیز اعتبار دریافت کرده و این اعتبار به کسب رتبه بهتر سئو به آن ها کمک می کند. در حال حاضر 45% از سهم بازار مرورگرهای اینترنتی متعلق به مرورگر کروم می باشد و این آمار بالا فرصت مناسبی برای کسب موفقیت از همین راه ساده نیز فراهم آورده است.

طراحی سایت،کسب و کار اینترنتی،سئو،بازاریابی اینترتی،دیجیتال مارکتینگ،تولید محتوا،طراحی وب سایت

به یاد داشته باشید که از نظر 72 درصد از بزرگترین تجارت های آنلاین موفق امروزی، بازاریابی محتوا مؤثر ترین روش برای کسب جایگاه های برتر در SEO می باشد.طراحی سایت،کسب و کار اینترنتی،سئو،بازاریابی اینترتی،دیجیتال مارکتینگ،تولید محتوا،طراحی وب سایت

2. به اصالت کاری خود پایبند باشید

فقط ارسال و انتشار مطالب با کیفیت برای پیروزی در بازاریابی محتوا کافی نیست. شما باید به اصالت کاری خود وفادار بمانید. منحصر به فرد بودن کار شما اصالت کار شما خواهد بود و هرچه محتوای انحصاری شما بهتر و بیشتر باشند، سئوی بهتری در انتظارتان خواهد بود. انتشار محتوای تکراری و مشابه به رتبه بندی وب سایت شما آسیب زیادی می رساند.

همچنین بازنشر مطالب و محتوا از دیگر منابع و وب سایت ها نیز سئوی وب سایت شما را با خطر زیادی تهدید می کند. چنین حرکتی از نظر کاربران مصداق بارز کپی برداری و از نظر موتورهای جستجو اسپمینگ تلقی می شود. از چنین کپی برداری هایی در مبحث بازاریابی اینترنتی با عنوان سرقت ادبی یا Plagiarism نیز یاد می شود. در این زمینه ابزارهای آنلاینی عرضه شده اند که به شما کمک می کنند تا در صورتی که چنین محتوایی در وب سایت خود دارید بتوانید آن ها را پیدا کنید.

این ابزارها به شما کمک می کنند تا روی برنامه کار کنید و در صورتی که مطلبی مشابه در وب سایت شما بیش از یک بار منتشر شده باشد، آن ها را به شما معرفی می کنند تا بتوانید آن ها را حذف یا اصلاح کنید. انتشار مطالب با اصالت و اورجینال باعث کسب اعتماد بازدیدکنندگان می شود. اعتمادی که به موجب آن، مخاطبین، شما را به عنوان یک منبع معتبر خواهند شناخت. این مورد یکی از مهمترین و حیاتی ترین نکات برای کسب موفقیت پایدار در سئو و بهینه سازی برای موتورهای جستجو می باشد.

طراحی سایت،کسب و کار اینترنتی،سئو،بازاریابی اینترتی،دیجیتال مارکتینگ،تولید محتوا،طراحی وب سایت

 

Be Original

طراحی سایت،کسب و کار اینترنتی،سئو،بازاریابی اینترتی،دیجیتال مارکتینگ،تولید محتوا،طراحی وب سایت

3. سرعت بارگذاری صفحات خود را بهبود دهید

ما بارها و بارها این مورد را ذکر کردیم. شاید زیاد اینطور به نظر نرسد اما سرعت بارگذاری صفحه وب از اساسی ترین دلایل موفقیت و یا عدم موفقیت یک وب سایت به حساب می آید. سرعت کم بارگذاری یک وب سایت شبیه به یک تیغه دو لبه عمل کرده و از دو جهت مضر است. اول اینکه در صورت کم بودن سرعت بارگذاری یک صفحه، گوگل به کمک ربات های خزنده خود به سرعت این موضوع را شناسایی کرده و با کاهش رتبه و اعتبار سایت شما، تأثیر آن را مستقیماً روی رتبه بندی ارگانیک وب سایت شما منعکس می کند.

از طرف دیگر، سرعت کم لود شدن یک صفحه سبب می شود تانرخ تبدیل مشتریان به شدت کاهش پیدا کرده و باعث فراری شدن مخاطبین از وب سایت شما می شود. همین موضوع نیز به افت چشم گیر اعتبار برند و رتبه شما در موتورهای جستجو منجر خواهد شد. این مسئله از جمله مسائلی است که تجارت های زیادی با آن درگیر بوده و جالب است که بسیاری از آن ها توجهی به آن نمی کنند. فروشگاه آمازون چند سال پیش فقط به خاطر سنگین شدن وب سایت و کاهش سرعت بارگذاری آن، مبلغی بالغ بر 1.6 میلیارد دلار را در یک سال متضرر شد.

طراحی سایت،کسب و کار اینترنتی،سئو،بازاریابی اینترتی،دیجیتال مارکتینگ،تولید محتوا،طراحی وب سایت

Web Page Load Time

طراحی سایت،کسب و کار اینترنتی،سئو،بازاریابی اینترتی،دیجیتال مارکتینگ،تولید محتوا،طراحی وب سایت

پژوهشی دیگر نشان می دهد که 40% از بازدیدکنندگان وب سایت هایی که بارگذاری کامل آن ها بیشتر از 3 الی 5 ثانیه طول بکشد را ترک می کنند. قسمت بدتر ماجرا اینجاست که 80% این افراد برای بار دوم وارد این وب سایت ها نمی شوند. در طرف مقابل، اگر سرعت بارگذاری وب سایت شما مناسب و بالا باشد، بازدیدکنندگان به بازدید از وب سایت شما ادامه می دهند.

پیشنهاد می کنیم به صورت دوره ای سرعت وب سایت خود را چک کنید تا در صورتی که مسئله ای باعث کاهش سرعت آن شد به سرعت متوجه آن شده و در اسرع وقت بتوانید به آن رسیدگی کنید. از جمله مؤثرترین روش های افزایش سرعت بارگذاری وب سایت ها، بهینه سازی تصاویر آن می باشد. شما با کم کردن حجم تصاویر و استفاده از سایزهای متعارف برای عکس ها، می توانید تا حد زیادی سرعت لودینگ وب سایت خود را زیاد کنید.

به منظور بررسی شرایط وب سایت از نظر استانداردهای وب که شامل سرعت لودینگ و حجم کلی صفحه می شود، می توانید از ابزارهایی همچون GTmetrix و WebPagetest و Pingdom استفاده کنید.

طراحی سایت،کسب و کار اینترنتی،سئو،بازاریابی اینترتی،دیجیتال مارکتینگ،تولید محتوا،طراحی وب سایت

طراحی سایت،کسب و کار اینترنتی،سئو،بازاریابی اینترتی،دیجیتال مارکتینگ،تولید محتوا،طراحی وب سایت

4. تصاویر وب سایت خود را بهینه سازی کنید

در بالا گفتیم که یکی از راه های افزایش سرعت بارگذاری وب سایت ها، بهینه سازی تصاویر می باشد. بگذارید کمی بیشتر از مزیت های بهینه سازی تصاویر صفحات وب به شما بگوئیم. تصاویر اولین چیزهایی هستند که توجه بازدیدکنندگان شما را به خود جلب می کنند. عکس ها بیشتر از هر چیز دیگری توسط کاربران مشاهده می شوند و باید گفت که تأثیرگزاری آن ها خیلی بیشتر از چیزی است که فکرش را بکنید.

وقتی ما از بهینه سازی تصاویر حرف می زنیم صرفاً منظور ما استفاده از تصاویر کم حجم نیست. اتفاقاً بهتر است بدانید که کیفیت بالای تصاویر از فاکتورهای مهم یک وب سایت بهینه و حرفه ای محسوب می شود. شکی در این نیست که حتماً باید تمرکز خود را روی تصاویر با کیفیت بگذارید اما می بایست از روش های مختلف اقدام به بهینه کردن این تصاویر کنید.

از جمله مهمترین این روش ها، ذخیره سازی و تبدیل فرمت آن ها به فرمت های مخصوص وب می باشد. نرم افزارهایی مثل فتوشاپ این قابلیت را فراهم کرده اند که می توان با کمک آن ها، تصاویر را بعد از ویرایش و تغییر سایز با گزینه Save for Web & Devices به صورت فشرده و بهینه شده ذخیره کرد. در این روش حجم تصاویر به مقدار بسیار قابل توجهی کاهش پیدا می کند اما کیفیت کلی تصاویر تقریباً دست نخورده باقی می ماند.

به جز این مورد، سایز و فرمت عکس ها را فراموش نکنید. فرمت مناسب برای تصاویر عادی و کاور مطالب باید JPEG باشد و آیکون های سایت باید با فرمت PNG و در صورتی که نیاز به بهینه سازی بیشتر است با فرمت PNG-8 ذخیره شوند. تصاویر بزرگ و پر حجم دلیلی برای افت سرعت یک وب سایت به شمار می روند. نتیجه ی استفاده از چنین عکس هایی افت رتبه و اعتبار وب سایت شما خواهد بود. سیستم های مدیریت محتوایی همچون Wordpress نیز افزونه ها و پلاگین هایی برای بهینه سازی خودکار وب سایت و تصاویر در اختیار وب مسترها قرار داده اند که استفاده صحیح از آن ها نیز توصیه می شود.

همچنین یادآور می شویم که از کلمات کلیدی خود در عناوین، اسامی و متن جایگزین (Alt Tag) و همچنین توضیحات تصاویر استفاده کنید تا به جز محتوای متنی مطالب، تصاویر شما نیز در موتورهای جستجو شناسایی شوند.

بهینه سازی تصاویر

فانوس در مقاله دیگر و با ادامه نکات بیان شده در انتظار شماست.

طراحی سایت،کسب و کار اینترنتی،سئو،بازاریابی اینترتی،دیجیتال مارکتینگ،تولید محتوا،طراحی وب سایت

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید