آموزش

روش های بهبود طبیعی رتبه سایت در موتورهای جستجوگر(قسمت2)

روش های بهبود طبیعی رتبه سایت در موتورهای جستجوگر(قسمت2)

روش های بهبود طبیعی رتبه سایت در موتورهای جستجوگر(قسمت2)

روش های بهبود طبیعی رتبه سایت در موتورهای جستجوگر(قسمت2)

 

همانگونه که در مقاله قبلی شرکت تبلیغاتی فانوس گفته شد،بهبود رتبه سایت در نتایج طبیعی گوگل نیازمند انجام کارهای مهمی است که باید پیوسته روی سایت انجام شود،‌ در این مقاله ادامه آن  4 نکته کاربردی و بسیار مهم از 11 نکته را مطرح می کنیم. با فانوس همراه باشید.

5. از تگ های هدینگ استفاده کنید

محتوای خوب ویژگی های متفاوتی دارد. داشتن نظم و ترتیب و استاندارد بودن یک متن از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. اگر نوشته های شما این ویژگی ها را نداشته باشند، به راحتی از چشم بازدیدکنندگان خواهند افتاد. قالب بندی صحیح مطالب و متون شما از این مشکل جلوگیری خواهد کرد و باعث افزایش UX یا همان تجربه کاربری می شود.

استفاده از تگ های هدر (Heading Tags) و جدا کردن بخش های یک متن به منظور آسان تر کردن خوانایی آن به شدت توصیه می شود. شما با کمک تگ های هدینگ که درواقع همان سرتیترها هستند نه تنها متون خود را منظم و مرتب می کنید، بلکه آن ها را به صورت استاندارد بخش بندی کرده و برای کاربران و همچنین موتورهای جستجو تفکیک می کنید. ربات های گوگل توانایی شناسایی این تگ ها را به خوبی دارند و استفاده صحیح از آن ها را امتیازی برای وب سایت شما در نظر می گیرند. به ویژه اگر کلمات کلیدی خود را نیز در این تگ ها به کار ببرید.

یک متن مناسب با قالب بندی درست همچنین خوانندگان را مشتاق به گذراندن وقت بیشتری در وب سایت شما خواهد کرد. در ضمن این موضوع نیز ثابت شده است که مطالب خواندنی و با کیفیت یک وب سایت، دلیل قرص و محکمی برای مراجعه مجدد بازدیدکنندگان به وب سایت شما می باشد. تمام این فاکتورها در کنار یکدیگر باعث پیشرفت چشم گیر وب سایت شما و بهبود قابل توجه رتبه‌ی آن می شود.

 

Heading Tags

6. قالب بندی مطالب خود را بهبود بدهید

شکل و شمایل مطالب وب سایت شما می توانند تأثیر زیادی در نگرش کاربران نسبت به شما و برندتان داشته باشند. یک طرح بندی مناسب و کاربر پسند باعث می شود تا تجربه کاربری بهبود پیدا کند. چنین طراحی های ساده و در عین حال مدرنی کاربران را مجاب به گذراندن وقت بیشتری در وب سایت شما خواهد کرد. همین مسئله منجر به حضور بیشتر کاربران در بخش های مختلف سایت شما خواهد شد و این مسلماً چیزی است که هر وب مستری به دنبال آن است.

طی دهه های اخیر، تایپوگرافی وب سایت ها با پیشرفت قابل ملاحظه ای همراه بوده است. انتخاب فونت های مناسب و خوانا در کنار استفاده از اندازه های مناسب، خوانایی یک متن را دو چندان می کند. توصیه می شود که به همین منظور، پاراگراف های خود را تا حد امکان کوتاه کرده و فاصله بین پاراگراف ها را به اندازه انتخاب کنید. به علاوه می توانید برای جلب توجه بهتر، از متون رنگی، ایتالیک و فونت های بولد بهره مند شوید. البته سعی کنید در این مورد زیاده روی نکنید چرا که ممکن است جواب عکس بگیرید.

از دیگر روش های افزایش کیفیت یک مطلب، استفاده از چک لیست ها و فهرست های نقطه ای (Bullet Points) می باشد. استفاده از این فهرست ها وضوح و خوانایی مطلب شما را دو چندان کرده و به تفکیک استاندارد و همچنین زیبایی متن شما کمک شایانی می کند. فهرست های نقطه ای به خوانندگان مطلب شما کمک می کنند تا سریعاً محتوا و اطلاعات مندرج را اسکن کرده و از این رو، خیلی راحت تر مطلب را درک کنند.

بهتر است به جای استفاده بیش از حد از تصاویر، رنگ آمیزی ها و دیگر آیتم های بی مورد، مطالب خود را با این متدها پر کنید تا قالب نوشته شما زیبا، خوشایند، استاندارد و حرفه ای باشد. در این صورت وب سایت شما هم برای کاربران و هم برای موتورهای جستجو منبعی معتبر خواهد بود.

7. توضیحات متای جذاب بنویسید

همانطور که می دانید توضیحات متا (Meta Description) توضیحات کوتاه یک صفحه وب می باشد که در نتایج موتورهای جستجو نمایش داده می شود. حداقل استاندارد کاراکتر قابل نمایش در این بخش 50 و حداکثر 300 کاراکتر است. توضیحات متا در واقع خلاصه ای از محتوای صفحه در موتورهای جستجو است. در موتور جستجوی گوگل توضیحات متا درست زیر عنوان صفحه و آدرس آن نمایش داده می شود.

همین مقدار توضیحات می تواند به قدری تأثیرگزار باشد که نظر کاربران را کاملاً به خود جلب کرده و یا آن ها را از وب سایت شما دور کند. در حقیقت توضیحات متا چیزی است که سبب می شود تا کاربران تصمیم بگیرند روی لینک مربوط به آن توضیحات کلیک کنند یا خیر. بنابراین لازم به گفتن نیست که این توضیحات چه مقدار حیاتی و مهم هستند. از نظر متخصصین وب یکی از مهمترین عوامل افزایش نرخ کلیک ، توضیحات متای جذاب می باشند.

با این گفته ها، نتیجه می گیریم که Meta Description قادر است تا تأثیر زیادی روی سئو و رتبه بندی وب سایت شما بگذارد. شما باید سعی کنید که این توضیحات را کوتاه، مختصر و در عین حال با اطلاعات کافی نگارش کنید. همچنین فراموش نکنید که حتماً باید از کلمات کلیدی خود نیز در این توضیحات استفاده کنید. به این نکته نیز دقت کنید که توضیحات متا هم مثل کلمات کلیدی نباید تکراری باشند.

 

8. وبلاگ نویسی را آغاز کنید

مبحث وبلاگ نویسی از دیگر مباحث کاربردی در افزایش بازدید و بهبود رتبه یک وب سایت می باشد. تولید محتوای فنی یک وب سایت را با وبلاگ نویسی اشتباه نگیرید. منظور از محتوا، اطلاعات مندرج در مطالب وب سایت شما می باشد؛ اما وبلاگ گسترده تر بوده و در واقع سیستمی برای تکمیل بازاریابی محتوا برای یک تجارت آنلاین می باشد.

کسب و کارهایی که از وبلاگ استفاده می کنند نزدیک به 13 برابر شانس بیشتری برای بازگردانی سرمایه خود دارند. وبلاگ نویسی همچنین به کسب و کارهایی که روی تجارت B2B و B2C فعالیت دارند کمک می کند تا چالش های بزرگی که در این زمینه وجود دارد برای آن ها به مراتب کمتر شود. از دیگر نکات بسیار مهم و قابل توجه در این مورد این است که تجارت های دارای وبلاگ از صفحات ایندکس شده بسیار بیشتری برخوردار هستند. طبق یک تحقیق، این نوع تجارت ها به طور میانگین 434% صفحات ایندکس شده بیشتری دارند. هر چه صفحات ایندکس شده شما بیشتر باشد، به همان مقدار شانس حضور شما در موتورهای جستجو نیز بیشتر می شود.

موتورهای جستجو وب سایت هایی که صفحات ایندکس شده بیشتری دارند را مراجع معتبری شناسایی می کنند و معرفی آنان به کاربران را اولویت قرار می دهند. به گزارش وب سایت هاب اسپات بیشتر از 53% از تجارت های آنلاین اولویت اصلی خود را روی محتوا و وبلاگ قرار داده اند. هاب اسپات همچنین می گوید که وبلاگ نویسی تأثیر به سزایی در بهبود اعتبار برندها داشته و سرمایه گزاری های تجارت ها را پر رونق کرده است.

بلاگ ها به شما این امکان را می دهند تا از کلمات کلیدی بیشتری استفاده کنید و با تبدیل شدن به یک منبع اطلاعاتی، کاربران بیشتری را به سمت وب سایت خود جذب کنید. استفاده از آیتم های گوناگون مثل عکس، فیلم، موسیقی و … در وبلاگ ها توصیه می شود. با استفاده از چنین راهکارهایی، می توانید طیف وسیع تری از بازدیدکنندگان را هدف بگیرید و در ضمن باعث افزایش زمان Dwell Time شوید. تمامی این موارد در نهایت منجر به افزایش محبوبیت شما در سطح اینترنت می شود.

 

Blogging

9. خوانایی و وضوح محتوای وب سایت خود را افزایش دهید

طراحی گیرا و قالب بندی صحیح و بدون پیچیدگی صفحات، باعث بهتر نمایش داده شدن یک سایت می شوند. چنین طراحی هایی که در عین سادگی قابلیت های مناسبی داشته باشند تجربه کاربری بهتری را فراهم می کنند و در نتیجه این موارد هر نوع کاربری را برای گذراندن وقت در آن وب سایت تشویق می کند. محتوای خوانا و شفاف نیز همین حکم را دارد. لازم نیست که وب سایت خود را با مطالب بیش از حد تخصصی پر کنید. این مدل مطالب معمولاً خوانایی کمتری داشته و باعث ناخوشایندی خوانندگان می شوند.

در صورتی که هر چقدر مطالب و محتوای شما ساده تر و جذاب تر باشند، خوانندگان آن ها نیز خوشنود تر بوده و تمایل بیشتری به خواندن نوشته های شما نشان می دهند. همین تمایل باعث کاهش چشم گیر نرخ خروج کاربران می شود. خوانایی مناسب محتوای یک وب سایت ارتباط مستقیمی با رتبه بندی های نتایج طبیعی در گوگل دارد. از جمله نکاتی که خوانایی یک صفحه را زیاد تر می کند استفاده از لیست های نقطه ای، هدینگ ها (سرتیترها) ، پاراگراف های کوتاه، استفاده از کلمات ساده و جملات کوتاه می باشد.

10. از لینک های داخلی و خارجی بهره مند شوید

از مهمترین مباحث مطرح شده در SEO استفاده از لینک های داخلی و خارجی می باشد. هر کدام به نوبه خود تأثیرات قابل توجهی دارند. شما با لینک های داخلی می توانید کاربران را در وب سایت خود نگه داشته و زمان حضور آن ها را در وب سایت خود افزایش دهید. اما لینک دهی های خارجی کمی متفاوت تر عمل می کنند. اگر شما در وب سایت خود به وب سایت های معتبر لینک بدهید، اعتبار سایت خود را افزایش می دهید.

در واقع یکی از راه های سریع برای کسب اعتبار، لینک دادن به منابع معتبر خارجی می باشد. هم اکنون وب سایت های زیادی از این روش استفاده می کنند. لینک های خارجی همچنین ارتباط بین مطالب سایت شما را بیشتر می کنند و در ضمن باعث می شوند تا اعتماد گوگل به سایت شما زیاد شود. در نتیجه، رتبه بندی طبیعی وب سایت شما بهبود پیدا کرده و از لیست وب سایت های اسپم جدا می شوید.

پیشنهاد می کنیم که از سورس ها و منابع قابل اعتماد جدید استفاده کنید. در این مورد زیاده روی نکنید چرا که اگر تعداد لینک های خارجی شما از حد استاندارد بیشتر شود، ممکن است خیلی زود توسط گوگل جریمه شوید. ضمناً هر از گاهی لینک های خارجی و داخلی خود را بررسی کنید تا از کار نیفتاده باشند. لینک های خراب نه تنها برای کاربران و خوانندگان سایت شما آزاردهنده هستند، بلکه می توانند برای رتبه و جایگاه شما نیز خیلی جدی تهدید آمیز باشند.

 

Linking

11. برای انتخاب کلمات کلیدی مناسب تحقیق کنید

بعضی اوقات انتخاب کلمات کلیدی صحیح می توانند رتبه بندی یک وب سایت را دگرگون کنند. درست است که برای یک وب سایت و مطالب آن در کمتر از چند ثانیه می توان چندین کلمه کلیدی پیدا کرد، اما اگر روی این مورد وقت گذاشته شده و کلمات با تحقیق و با استراتژی انتخاب شوند، آن گاه تأثیر آن ها دو چندان می شود.

برای این مورد نیز ابزارهای آنلاین گوناگونی طراحی شده است. با کمک برخی از این ابزارها می توانید کلمات کلیدی ترند را شناسایی کرده و با پیشنهادات به روز انتخاب های بهتری داشته باشید. معمولاً روش درست بدین صورت است که ابتدا یک کلمه کلیدی مرکزی انتخاب می شود و سپس کلمات فرعی و مرتبط با آن گزینش می شوند. اغلب این ابزارها و سرویس ها پیشنهاد می کنند تا به صورت دوره ای مطالب بلند و طولانی منتشر کنید. چرا که در این گونه مطالب می توانید از تعداد بیشتری کلمه کلیدی بهره مند شوید. همچنین مطالب بلند بازخورد بهتری برای کلمات کلیدی محبوب و پربازدید دارند.

از دیگر پیشنهادات مطرح شده در این بخش، بررسی و آنالیز وب سایت های رقیب می باشد. شما با بررسی رفتارها و فعالیت های سایت های دیگر متوجه شوید که رقبای شما از چه طریقی در حال جذب کاربر می باشند. فراموش نکنید که فقط باید از رفتار رقبا الگوبرداری کنید، نه اینکه از کارهای آنان تقلید کنید. در حالی که گلچین کردن ایده های تجارت های مختلف، روشی مفید برای پیشرفت کردن در این حوزه است، تقلید بدترین کار ممکن برای یک کسب و کار به حساب می آید.

امیدواریم از نکات گفته شده در مقاله فانوس برای بالا بردن سایت خود در موتورهای جست و جو بهره کامل را ببرید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید