آموزش

فرق دامنه .ir با .com و دیگر دامنه‌ها(1)

فرق دامنه .ir با .com و دیگر دامنه‌ها

فرق دامنه .ir با .com و دیگر دامنه‌ها(1)

فرق دامنه .ir با .com و دیگر دامنه‌ها(1)

 

فرض می‌کنیم با مطالعۀ مقاله «تعریف دامنه و چگونگی ثبت آن»در سایت فانوس، الان می‌دانید دامنه چیست و چه ضرورتی در ساخت سایت دارد. اگر هنوز آن را نخوانده‌اید، پیشنهاد می‌کنیم این کار را انجام دهید تا کامل در جریان ماجرا قرار باشید. یکی از سؤالات پرتکراری که مشتریان از ما می‌پرسند، این است که دامنه آی آر با دات کام چه تفاوتی دارند؟ یا کدام یک بهتر است؟ در این مقاله می‌خواهیم به این سؤالات جواب بدهیم.

تولید محتوا،طراحی سایت،طراحی وبسایت،طراحی وب سایت،شرکت تبلیغاتی فانوس،سایت فانوس

پسوند دامنه چیست؟ | آشنایی با انواع دامنه ها و فرق آنها | پرتال

اول ببینیم که آی آر و دات کام اصلا چه معنی می‌دهند!

اگر به اسم وب‌سایت‌های مختلف دقت کرده باشید، می‌بینید که همه آن‌ها در آخر آدرس‌شان یک نقطه (دات) دارند و بعد از این دات، چند حرف پشت سر هم آمده اند (مثل com یا org یا ir). به این حروفی که پشت سر هم می‌ایند ما اصطلاحا دامنه یا دامین (Domain) می‌گوییم. حالا در این مقاله با دو تا دامنه سر و کار داریم. پس اول ببینیم که این دامنه ها خودشان چه معنی‌هایی دارند: 

  • دامنه com مخفف شده واژه commercial در انگلیسی است. معنی این کلمه “تجاری” است و در ابتدا فقط وبسایت‌های تجاری از این دامنه استفاده می‌کردند. اما بعد ها دیگر این دامنه برای همه آزاد شد و الان هر کس که بخواهد می‌تواند وبسایت خودش را با پسوند دات کام ایجاد کند. به همین دلیل دیگر به آن دامنه بین المللی می‌گویند (نه دامنه تجاری).
  • دامنه ir که ما در ایران از آن استفاده می‌کنیم مخففی از کلمه iran در انگلیسی است. تقریبا همه کشورهای دنیا از این نوع دامنه ها دارند که به آن دامنه ملی هم می‌گوییم. مثلا دامنه کشور روسیه (Russia) بصورت rus و دامنه کشور ترکیه (Turkey) بصورت tr نوشته می‌شود.

تولید محتوا،طراحی سایت،طراحی وبسایت،طراحی وب سایت،شرکت تبلیغاتی فانوس،سایت فانوس

فرق دامنه .ir با .com چیست؟

خب! حالا کمی در مورد معنی اسم این دو دامنه اطلاعات داریم. پس وقتش رسیده که یک مقایسه جالب و دقیقی بین آن‌ها انجام بدهیم و ببینیم که اصلا این دو دامنه با یکدیگر تفاوت دارند یا نه؟ هر کدام از این دامنه ها چه مزایایی دارند؟

مقایسه کامل: فرق دامنه آی آر با دامنه دات کام

اول از همه بیایید در مورد دامنه آی آر یا همان دامنه ملی صحبت بکنیم. توجه داشته باشید زمانی که می‌گوییم این دامنه ملی است به این معنی نیست که فقط کاربران ایرانی به آن دسترسی دارند. شما اگر وبسایتی داشته باشید که با دامنه آی آر ثبت شده قطعا از هر جای دنیا که جستجو بشوید نمایش داده خواهید شد.

دامنه‌ای که در این مقاله حریف دامنه ملی ما است، دامنه دات کام است! این پسوند یک دامنه جهانی و پرکاربرد است. یعنی انقدر پرکاربرد است که تقریبا بیشتر از 75 درصد دامنه‌های دنیا با پسوند دات کام ثبت شده‌اند!

تولید محتوا،طراحی سایت،طراحی وبسایت،طراحی وب سایت،شرکت تبلیغاتی فانوس،سایت فانوس

دامنه آی آر مقرون به صرفه‌ تر است یا دامنه دات کام؟

اولین تفاوت دامنه ملی (آی آر) با دامنه دات کام این است که این دامین ملی قیمتش کمتر است. حالا چرا به نظر شما قیمت دامنه آی آر پایین‌تر است؟ ببینید کلا هر دامنه‌ای که توسط ما کاربران ساخته می‌شود روی یک سیستم بسیار قوی باید ذخیره و ثبت بشود. زمانی که شما دامنه ملی خریداری می‌کنید، این دامنه روی سیستمی ذخیره می‌شود که در ایران است. به همین دلیل هزینه نگه‌داری آن پایین‌تر است و این هم بصورت مستقیم روی قیمت آن تاثیر می‌گذارد.

حالا دامنه دات کام چه؟ دامنه‌های دات کام در مقایسه با آی آر نسبتا گران‌تر هستند اما این مقدار این عدد خیلی عجیب و غریب نیست. دلیل اصلی گرانتر بودن دامنه دات کام بیشتر نوسان قیمت دلار است وگرنه در اصل قضیه، دامنه آی آر و دامنه دات از لحاظ قیمت فرق چندان بزرگی ندارند.

تولید محتوا،طراحی سایت،طراحی وبسایت،طراحی وب سایت،شرکت تبلیغاتی فانوس،سایت فانوس

در کدام دامنه گزینه‌های بیشتری در اختیار شماست؟

اگر یادتان باشد گفتم که دامنه‌هایی که خریداری می‌شوند در یک سیستم ذخیره می‌شوند. حالا به نظر شما ممکن است که دو دامنه دقیقا با یک اسم ذخیره شوند؟ مثلا دو تا وبسایت با اسم فانوس و دامنه ملی بصورت fanousco.ir ذخیره شوند و هر دو هم وبسایت‌های جداگانه‌ای باشند. خیر ممکن نیست!

تنها در صورتی اسم دو یا چند وبسایت می‌تواند یکی باشد که دامنه آن‌ها فرق داشته باشند. مثلا یک سایت با اسم fanousco.ir و سایت دیگر با اسم fanousco.com باشد این قضیه مسئله‌ای ندارد. حالا این قضیه چه ربطی به تعداد گزینه‌های شما دارد؟ خیلی منطقی است!

همانطور که قبلا هم گفتم دامنه دات کام یک پسوند بین المللی است و در همه کشورهای دنیا استفاده می‌شود. این یعنی شما برای انتخاب اسم با چیزی حدود 8 میلیارد نفر رقابت می‌کنید. به نظر شما اصلا امکانش نیست که اسمی که شما دوست دارید قبلا توسط حداقل یک نفر انتخاب شده باشد؟ حالا فرض کنید این رقم به 80 میلیون نفر برسد. چه اتفاقی می‌افتد؟ قطعا انتخاب اسم دلخواهتان کمی راحت‌تر می‌شود چون با افراد کمتر و گزینه‌های بیشتری سر و کار دارید.

تولید محتوا،طراحی سایت،طراحی وبسایت،طراحی وب سایت،شرکت تبلیغاتی فانوس،سایت فانوس

مردم به کدام دامنه بیشتر اعتماد می‌کنند؟

تقریبا هر کسی حداقل بک بار هم که شده در مورد جرائم سایبری و اینترنتی شنیده و یا حتی خودش هم قربانی آن شده است. حتی خود من هم می‌خواهم از یک سایت خرید بکنم بعضی وقت ها شک به دلم راه می‌دهم که نکند اطلاعاتم را در اختیار افراد نادرست قرار بدهم! البته این یک چیز کاملا طبیعی است. اما اگر دقت کرده باشید این حس و حال برای سایت هایی که دامنه ملی دارند خیلی کم پیش می‌آید با اینکه اعتماد به وبسایت هایی که دامنه دات کام دارند نسبتا پایین تر است.

آیا می‌دانید چرا مردم به دامنه‌های ملی بیشتر اعتماد دارند؟ چون شما اگر بخواهید وبسایت خودتان را با دامنه ملی (آی آر) راه بیندازید باید در پایگاه اطلاعاتی ایرنیک ثبت نام بکنید. ایرنیک در حقیقت یک نوع ثبت احوال برای دامنه ملی است و شما باید تمامی اطلاعات خودتان را به این پایگاه بدهید تا دامنه آی آر شما ثبت و قابل استفاده بشود.

از آنجایی که تمامی اطلاعات صاحب دامنه در این پایگاه رسمی به ثبت می‌رسد دیگر این شخص به هیچ وجه نمی‌تواند به قانون شکنی یا هر نوع کلاهبردای فکر کند چراکه تمامی اطلاعات او به ثبت رسیده و کاملا قابل پیگیری هستند.

تولید محتوا،طراحی سایت،طراحی وبسایت،طراحی وب سایت،شرکت تبلیغاتی فانوس،سایت فانوس

برای تبلیغات رسانه‌ای کدام دامنه لازم است؟

درست است که دامنه دات کام برای هر کسی جا افتاده و شناخته شده است، آن هم در سطح     جهانی. اما بعضی وقت ها درهایی هستند که کلیدشان دست دامنه آی آر است، نه دامنه دات کام.  یکی از این درها، تبلیغات در رسانه صدا و سیما است. از آنجایی که صدا و سیما کاملا ملی است دامنه‌های غیر از دامنه ملی را در تبلیغات خودش قبول نمی‌کند و اگر شما هم می‌خواهید که در تبلیغات صدا و سیما دیده شوید حتما لازم است که دامنه ملی یا همان دامنه آی آر داشته باشید.

البته لازم است این را هم بگویم که این مساله در سالهای گذشته انقدرها هم سخت گیرانه نبوده است. یعنی حساسیت روی آن کمتر شده و وبسایت‌هایی بودند که به دامنه دات کام در رسانه ملی تبلیغ کرده‌اند (مثل دیجی کالا).

حالا بریم یه قهوه یا چایی با چند بیسکوییت میل کنیم و پس از آن ادامه مقاله را در قسمت بعدی در سایت فانوس مطالعه کنیم، تا مطالب بعدی رو با درک و فهم بالاتر و پرانرژی بخونیم.

تولید محتوا،طراحی سایت،طراحی وبسایت،طراحی وب سایت،شرکت تبلیغاتی فانوس،سایت فانوس

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید