آموزش

مزایا و معایب ارتباطات بازاریابی

مزایا و معایب ارتباطات بازاریابی آنلاین

مزایا و معایب ارتباطات بازاریابی آنلاین

ارتباطات بازاریابی آنلاین به شرکت ها اجازه می‌دهد تا اطلاعات یا پیام های طراحی شده ای را که منجر به جلب مشارکت مصرف کنندگان (یا بازتاب نمودن علایق و رفتار خاص آنها می‌شود) ارائه نموده یا ارسال کنند. شرکت می‌تواند به راحتی با توجه به تعداد بازدید کنندگان منحصر به فردی که روی یک صفحه با تبلیغ کلیک نموده اند، مدت زمانی که در آن صفحه خاص باقی مانده و کارهایی که روی آن انجام داده اند و سایتی که پس از آن صفحه باز نموده اند، تاثیرات را ردگیری نماید. اینترنت همچنین مزیت استفاده از جایگذاری متنی یعنی خرید تبلیغات روی سایت های مرتبط با پیشنهادات خود بازاریاب را ارائه می‌نماید. شرکت همچنین می‌تواند تبلیغات را براساس کلید واژگان تایپ شده در موتورهای جستجو طراحی نماید تا بتواند زمانی که افراد واقعا فرایند خرید را شروع می‌نمایند، به آنها دسترسی پیدا کند. 

آنلاین بودن اما معایبی نیز دارد. مصرف کنندگان می‌توانند به صورت موثری بیشتر پیام ها را غربال نمایند. کلیک های ساختگی (که توسط وب سایت های نرم افزاری ایجاد می‌شوند) ممکن است بازاریاب ها را دچار اشتباه نموده و فکر کنند تبلیغات اینترنتی شان از حد واقعی آن، اثربخش تر است. در نهایت، تبلیغ کننده ها بخشی از کنترل روی پیام های آنلاین خود را که هک شده با خرابکاری در آنها صورت گرفته را از دست می‌دهند.

اما پر واضح است که مزایا نسبت به معایب بسیار بیشتر هستند. بازاریاب ها باید مدیری را دنبال کنند که مصرف کنندگان در حال طی آن هستند و این یعنی گرایش بیشتر به سمت بازاریابی آنلاین. از کل زمانی که بزرگسالان آمریکایی با تمامی رسانه ها طی می‌کنند، تقریبا نیمی مربوط به رسانه های آنلاین است. البته این مشتریان هستند که قوانین درگیر شدن با پیام ها را تعریف کرده و در صورت تمایل می‌توانند خود را به کمک نمایندگان و واسطه ها از دیگران جدا می‌نمایند.

گزینه های ارتباطات بازاریابی آنلاین 

شرکت انتخاب می‌کند که کدام نوع بازاریابی آنلاین در دستیابی به اهداف برقراری ارتباط و فروش، مقرون به صرفه ترین نوع خواهد بود. گزینه ها شامل وب سایت ها، تبلیغات در جستجوها، بهینه سازی موتور جستجو، تبلیغات نمایشی و ایمیل می‌باشد.

وب سایت ها: شرکت ها باید وب سایت هایی را طراحی نمایند که اهداف، مسابقه، محصولات و چشم انداز آنها را در بر گرفته با بیان نماید. این وب سایت ها در اولین نگاه باید جذاب به نظر رسیده و به اندازه ای جالب توجه باشند که بازدید مجدد را ترغیب نمایند. جفری ریپورت و برنارد جاورسکی می‌گویند که وب سایت های موثر دارای ۷ جز طراحی مشخص می‌باشند. بازدید کنندگان، عملکرد سایت را براساس سهولت استفاده دانلودهای سریع، قابل درک بودن صفحه اول سایت، مسیریابی آسان درون سایت و جذابیت فیزیکی (صفحات تمیزی که در هم و برهم نیست، متونی که به راحتی قابل خواندن است، استفاده مطلوب از رنگ و صدا) مورد تحليل قرار می‌دهند. شرکت ها باید همچنین نسبت به امنیت آنلاین و مسائل حفاظت از حریم خصوصی حساس باشند.

 

شرکت ها در کنار وب سایت های خود می‌توانند از میکرو سایت ها نیز استفاده نمایند؛ صفحات وب مجزا با خوشه هایی از صفحات که به عنوان مکمل های وب سایت اصلی عمل می‌نمایند. این میکروبسایت ها به طور خاص برای فروش محصولات با بهره کم شرکت مورد استفاده قرار می‌گیرند. به طور مثال، افراد به ندرت از وب سایت شرکت بیمه بازدید می‌نمایند، اما شرکت می‌تواند از یک میکروسایت روی سایت های خودروی دست دوم استفاده نموده و توصیه هایی را در مورد خودروهای استفاده شده و در عین حال قرارداد بیمه مطلوب به آنها پیشنهاد نماید. 

تبلیغات در جستجوها: یکی از اجزای مهم بازاریابی آنلاین جستجوی پولی با پرداخت برای هر کلیک است. در جستجوی پولی، بازاریاب ها عبارات جستجو را به گونه ای پیشنهاد می‌نمایند که به عنوان یک پروکسی برای محصول مصرف کننده با علایق مصرفی وی عمل نماید. زمانی که مصرف کننده هر یک از آن لغات را با استفاده از گوگل، یاهو یا پینگ جستجو می‌نماید، تبلیغ بازاریاب بالای نتایج دیگر یا در انتهای نتایج ظاهر می‌گردد (بسته به تعداد پیشنهادات شرکت و الگوریتمی که موتورهای جستجو برای تعیین تناسب تبلیغات با جستجوی خاص استفاده می‌کنند). تبليغ کننده ها تنها در صورتی پول پرداخت می‌کنند که افراد روی تبلیغات کلیک نمایند، اما بازاریاب ها بر این باورند که مصرف کنندگانی که علاقه خود را با جستجوی محصول ایران داشته اند، مشتریان بالقوه می‌باشند.

بهینه سازی موتور جستجو (SEO): فعالیت های طراحی شده برای افزایش احتمال این که هنگام جستجوی مصرف کنندگان برای عبارات مربوطه، لینک مربوط به برند در رتبه بندی میان لینک های غیر پولی، در بالاترين سطح ممکن قرار بگیرد. برخی راهنمایی ها به عنوان بخشی از SEO و همچنین جستجوی پولی پیشنهاد شده است. عبارات جستجوی گسترده تر برای برندسازی عمومی مفيد است؛ و عبارات تخصصی تر که مدل محصول یا خدمت خاصی را شناسایی می‌نمایند، برای ایجاد یا تبدیل سرنخ های فروش مناسب است. مطمئن شوید که عبارات جستجو را روی وب سایت مورد نظر بازاریاب قرار داده اید تا موتورهای جستجو بتوانند به راحتی آنها را شناسایی نمایند . هر محصول را می‌توان معمولا با استفاده از کلید واژه های متعدد شناسایی نمود، اما بازاریاب ها باید هر کلید واژه را مطابق با بازگشتی با درآمد آن پیشنهاد نمایند. بازاریاب جا باید داده هایی را به منظور ردگیری تاثیرات جستجوی پولی جمع آوری نمایند.

تبلیغات نمایشی: تبلیغات نمایشی با تبلیغات بنر، کادرهای کوچک و مستطیلی شکلی هستند که حاوی متن و در برخی موارد تصویر می‌باشند و شرکت برای قرار گرفتن آنها بر وب سایت های مرتبط، هزینه ای را پرداخت می‌کند هرچه تعداد مخاطب بیشتر باشد، هزینه بیشتر است. با توجه به این که کاربران اینترنت تنها ۵ درصد از زمان آنلاین بودن خود را به جستجوی واقعی برای اطلاعات سپری می‌نمایند، تبلیغات نمایشی همچنان در مقایسه با تبلیغات پرطرفدار در جستجوهاء امیدبخش تر هستند، اما تبلیغات باید به خوبی جلب توجه نموده و تاثیرگذار باشد، بهتر هدف گذاری شده و با دقت بیشتری ردگیری گردد بینایینی ها، تبلیغاتی هستند که اغلب محتوای ویدئو یا انيميشن بوده و هنگام تغيير صفحات درون یک وب سایت یا بین وب سایت های مختلف نشان داده می‌شوند. با توجه به این که بسیاری از مصرف کنندگان این تبلیغات پاپ آپ را آزاردهنده و مزاحم می‌دانند، برای مسدود کردن آنها از نرم افزارهای خاص استفاده می‌کنند.

ایمیل: ایمیل به بازاریاب ها اجازه می‌دهد تا اطلاع رسانی و برقراری ارتباط با مشتریان را در هزینه بسیار کمتر نسبت به پست ماند تقدیم انجام دهند. ایمیل شما می‌توانند ابزارهای فروش بسیار مولدی باشند. نرخ تحریک خرید توسط ایمیل ها، حداقل سه برابر تبلیغات در رسانه های اجتماعی برآورد شده و میانگین ارزش سفارش تیز ۱۷ درصد بالاتر است. البته بسیاری از مصرف کنندگان با انبوهی از ایمیل ها روبرو هستند و برای رهایی از شر آنها از فیلترهای اسپم استفاده می‌کنند. برخی شرکت ها از مصرف کنندگان خود در مورد دریافت یا عدم دریافت ایمیل ها و زمان دریافت آنها سوالاتی را مطرح می‌نمایند. ایمیل ها باید به موقع، هدف دار و مرتبط باشند. گیلت گروپ ، روزانه بیش از ۳۰۰۰ نوع ایمیل را براساس آخرین کلیک های دریافت کننده مسابقه مرور و سابقه خرید برای سایت فروش فلش خود ارسال می‌نماید.

 

نقش ارتباطات بازاریابی 

ارتباطات بازاریابی راهکاری است که به واسطه آن شرکت ها تلاش می‌کنند تا مصرف کنندگان را مجاب کرده، آگاهی لازم را در اختیار آنها قرار داده و به طور مستقیم یا غیرمستقیم در مورد محصولات و برندهایی که به فروش می‌رسانند، به آنها یادآوری نمایند. ارتباطات، صدای شرکت و برندهای آن را ارائه می‌نماید، ارتباطات راهی است که به واسطه آن شرکت می‌تواند گفتگوها با مصرف کنندگان و روابط با آنها را ایجاد نماید. با تقویت وفاداری مشتری، شرکت ها می‌توانند در ارزش ویژه مشتری ایفای نقش نمایند.

ارتباطات بازاریابی با نشان دادن این موضوع که محصول چگونه و چرا و همچنین توسط چه کسانی در چه مکان ها و زمان هایی مورد استفاده قرار می‌گیرد، می‌تواند کارکرد داشته باشد. مصرف کنندگان می‌توانند از این مساله آگاهی پیدا کنند که چه کسی محصول را ایجاد نموده و برند و شرکت معرف چه چیزی هستند و بدین ترتیب می‌توانند انگیزه لازم برای امتحان کردن با استفاده از محصول را پیدا کنند. ارتباطات بازاریابی به شرکت ها اجازه می‌دهد تا برندهای خود را به سایر افراد، مکان ها، رویدادها، برندها، تجربیات، احساسات و چیزهای دیگر ارتباط دهند. ارتباطات می‌توانند روی ارزش ویژه برند با ماندگار نمودن برند در ذهن مخاطب و ایجاد تصویری از برند) نقش داشته و همچنین فروش را تحریک نموده و حتی روی ارزش سهامداران نیز تاثیر داشته باشند.

فناوری و سایر عوامل به طور قابل توجهی شیوه پردازش ارتباطات توسط مصرف کنندگان و حتی تصمیم برای پردازش یا عدم پردازش این ارتباطات توسط مصرف کننده) را تغییر داده است. نفوذ سریع تلفن های هوشمند قدرتمند، ارتباطات اینترنتی با پهنای باند وسیع و وایرلس، و ضبط کننده های ویدئوی دیجیتالی با قابلیت رد کردن تبلیغات، اثربخشی رسانه های جمعی را تقليل داده اند. در سال ۱۹۶۰، یک شرکت این امکان را داشت که با استفاده از تبلیغ ۳۰ ثانیه ای پخش شده در سه کانال تلویزیونی به صورت همزمان (CBS ABC و NBC) به ۸۰ درصد از زنان آمریکایی دسترسی داشته باشد. امروزه برای دستیابی به چنین ارقامی، همان تبلیغ باید روی بیش از ۱۰۰ شبکه پخش شود.

چالش دیگر ازدحام تبلیغاتی رایج است. هر یک از ساکنان معمولی شهر روزانه به طور تقریبی با ۳۰۰۰ تا ۵۰۰۰ پیام تبلیغاتی روبرو می‌شوند. محتواهای ویدئویی کوتاه مدت و تبلیغات در پمپ های بنزین، فروشگاه های خواربار فروش، مطب های پزشک و سایر فروشگاه های خرده فروشی به چشم می‌خورند. ارتباطات بازاریابی تقریبا در تمامی اشکال و در همه رسانه ها سیر صعودی داشته اند و برخی مصرف کنندگان احساس می‌کنند که این تبلیغات به شدت حالت تهاجمی دارند. بازاریاب ها باید در استفاده از فناوری خلاق باشند اما در زندگی مصرف کنندگان فضولی نکنند.

 

آمیخته ارتباطات بازاریابی 

در این محیط ارتباطی جدید، گرچه تبلیغات اغلب یکی از اجزای اصلی برنامه ارتباطات بازاریابی است اما معمولا تنها جزء (یا حتی مهم ترین جزء) برای فروش و ساخت برند و ارزش ویژه مشتری نمی‌باشد. آميخته ارتباطات بازاریابی متشکل از هشت حالت اصلی برقراری ارتباط می‌باشد که شرکت تبلیغاتی فانوس در زیر بیان می‌کند با ما همراه باشید.

1. تبلیغات: هر نوع ارائه و ترویج غیرشخصی پولی از ایده های کالاها یا خدمات توسط حامی مالی شناخته شده با رسانه چاپی (روزنامه و مجله)، رسانه های پخش انبوه (رادیو و تلویزیون) رسانه های شبکه ای (تلفن، کابل، ماهواره، وایرلس)، رسانه های الکترونیکی (نوار صوتی، نوار ویدئویی، فیلم ویدئویی، سی دی رام، صفحه وب) و رسانه های نمایشی (بیلبورد، تابلو، پوستر).

2. ترویج فروش: مشوق های کوتاه مدت برای ترغيب امتحان کردن یا خرید یک محصول یا خدمت شامل ترویج های مصرفی (مانند نمونه ها، کوپن ها و پاداش ها)، ترویج های تجاری (مانند کمک هزینه های تبلیغاتی و نمایشی) و ترویج های کسب و کار و نیروی فروش (رقابت ها برای نمایندگان فروش).

3. رویدادها و تجربه ها: فعالیت ها و برنامه هایی که تحت حمایت مالی شرکت طراحی شده برای ایجاد تعاملات مرتبط با برند با مشتریان، شامل ورزش، هنر، سرگرمی و سایر رویدادها و فعالیت ها با رسميت کمتر. 

4. روابط عمومی و آوازه: برنامه های هدایت شده به صورت داخلی برای کارکنان شرکت با به صورت خارجی برای مصرف کنندگان سایر شرکت های دولت و رسانه ها برای ترویج با محافظت از تصویر شرکت با ارتباطات محصول منحصر به فرد.

5. بازاریابی آنلاین و رسانه های اجتماعی: فعالیت ها و برنامه های آنلاین برای جلب مشارکت مشتریان با مشتریان بالقوه و افزایش آگاهی به صورت مستقیم یا غیرمستقیم، بهبود تصویر یا تحریک فروش.

6.  بازاریابی موبایلی: شکل خاصی از بازاریابی آنلاین که ارتباطات را روی تلفن های همراه تلفن های هوشمند یا تبلت های مصرف کننده قرار می‌دهند.

مزایا و معایب ارتباطات بازاریابی

نوشته ها مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید