آموزش

مشاغل حوزه دیجیتال مارکتینگ

مشاغل حوزه دیجیتال مارکتینگ

مشاغل موجود در حوزه دیجیتال مارکتینگ

مشاغل موجود در حوزه دیجیتال مارکتینگ

 

با مطالعه این مقاله از شرکت تبلیغاتی فانوس علاوه بر حوزه دیجیتال مارکتینگ با مشاغل، پیش نیازها و مهارت‌های مورد نیاز هر عنوان شغلی آشنا خواهید شد.

یکی از پیامدهای رشد سریع استفاده از اینترنت در ایران، افزایش اعتماد مردم به خریدهای آنلاین است؛ به طوری‌که خرید آنلاین ایرانی‌ها از فروشگاه‌های اینترنتی سالانه دارای حدود ۶۰ درصد افزایش است.

افزایش اعتماد مردم به خریدهای آنلاین و افزایش حضور آنان در اینترنت باعث شده‌ است تا زمین بازی بازاریابان از فضای آفلاین به فضای آنلاین تغییر یابد. مشاغل حوزه دیجیتال مارکتینگ

بازاریابی یا مارکتینگ به معنای ارتباط با مخاطبین در مکان و زمان مناسب است؛ به این معنی که نیاز است تا با مخاطبین خود در مکانی که بیشترین زمان خود را در آنجا می‌گذرانند، ارتباط داشته‌باشید. از آنجایی‌که افراد بیشترین زمان خود را در اینترنت می‌گذرانند، اهمیت حضور کسب و کارها در فضای آنلاین دو چندان شده‌است. این اهمیت باعث شده تا حوزه‌های کاری دیجیتال مارکتینگ بیش از پیش مورد توجه قرار گیرند، پس با فانوس در مسیر موفقیت همراه باشید.

دیجیتال مارکتینگ

دیجیتال مارکتینگ شامل تمام فعالیت‌های بازاریابی است که در بستر اینترنت رونق دارد. در واقع کسب‌وکارها از کانال‌های دیجیتال مانند موتورهای جستجو، شبکه‌های اجتماعی، ایمیل، سایر وب‌سایت‌ها و… به عنوان اهرمی برای رسیدن به مشتریان فعلی و بالقوه خود استفاده می‌کنند.

کسب‌وکارها به کمک دیجیتال مارکتینگ در مقایسه با روش‌های سنتی بازاریابی می‌توانند به تعداد زیادی از مخاطبان دسترسی پیدا کنند و مشتریان بالقوه‌ای را مورد هدف قرار دهند که تمایل بیشتری به خرید یا استفاده از خدمات آنان دارند. به‌علاوه آن‌که روش‌های بازاریابی دیجیتال به نسبت روش‌های سنتی، از نظر هزینه مقرون‌به‌صرفه‌تر خواهد بود و امکان سنجش موفقیت و اثربخشی تبلیغات به صورت روزانه را نیز فراهم می‌کند.

ورود به حوزه دیجیتال مارکتینگ و استفاده از روش‌های آن، برای کسب‌وکارها منافعی در بر دارد که در ادامه به تعدادی از آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

چهار مزیت‌ اصلی دیجیتال مارکتینگ

 1. امکان هدف‌گذاری روی مشتریان بالقوه خدمات

زمانی‌که از طریق تلویزیون، مجلات یا بیلبورد اقدام به تبلیغ می‌شود، به صورت محدود می‌توان مطلع شد که آگهی تبلیغاتی به چه مخاطبی نشان داده شده و کنترلی روی آن وجود ندارد. به طور مثال باتوجه به اطلاعات دموگرافیک محله‌ای که در آن تبلیغ انجام می‌شود می‌توان متوجه شد که احتمالا آگهی به چه افرادی نشان داده می‌شود؛ اما این اقدام مانند تیری در تاریکی است!

در دیجیتال مارکتینگ برای کسب‌وکارها این امکان فراهم است که مخاطبان خود را به طور کامل بشناسند؛ بعلاوه آن‌که مخاطبان خاصی را مورد هدف قرار دهند و پیام شخصی‌سازی شده‌ای را برایشان ارسال کنند که احتمال تبدیل آن‌ها به مشتری را افزایش می‌دهد.

برای مثال می‌توان از برخی امکانات تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی استفاده کرد و تبلیغ را باتوجه به متغیرهایی چون سن، محل سکونت، علاقمندی، شبکه آشنایان و حتی رفتار آن‌ها در اینترنت، به مخاطب نشان داد. هم‌چنین می‌توان از تبلیغات کلیکی «PPC» یا استراتژی‌های بهینه‌سازی موتور جستجو «SEO Strategies» استفاده کرد تا خدمات را به افرادی نشان داد که تمایل بیشتری از خود نشان داده و با کلمه کلیدی مرتبط به آن جستجو کرده‌اند.

در نهایت می‌توان نتیجه گرفت که دیجیتال مارکتینگ امکان انجام تحقیقات لازم برای شناخت مخاطب را به شما می‌دهد که براساس آن می‌توانید استراتژی‌های بازاریابی خود را بازبینی کرده و اطمینان حاصل کنید که به مشتریان بالقوه دست پیدا خواهید کرد. مشاغل حوزه دیجیتال مارکتینگ

و از همه مهم‌تر دیجیتال مارکتینگ ایجاد گروه‌بندی میان مخاطبین هدف را ممکن می‌سازد؛ این مورد زمانی‌که چندین محصول و خدمات برای عرضه دارید بسیار کاربردی و کمک‌کننده است.

 1. مقرون به صرفه بودن هزینه

دیجیتال مارکتینگ این امکان را می‌دهد تا بتوان به صورت روزانه، کمپین‌‌های تبلیغاتی را مورد بررسی قرار داده و هزینه آن‌هایی را که بازگشت سرمایه (ROI) مناسبی ندارند، کاهش داد. در صورتی‌که در روش‌های سنتی (آفلاین)، اهمیتی ندارد که عملکرد بیلبورد تبلیغاتی شما به چه صورت است، به هر صورت باید هزینه آن را به طور کامل پرداخت کنید، چه نرخ تبدیلی برای شما داشته و چه نداشته است.

به‌علاوه، در دیجیتال مارکتینگ شما کنترل کاملی روی هزینه‌کرد خود خواهید داشت. شاید ترجیح دهید به جای هزینه روی کمپین‌های کلیکی، روی نرم‌افزاری هزینه کنید که به ساخت محتواهایی با نرخ تبدیل بالا در اینستاگرام کمک می‌کنند.

استراتژی دیجیتال مارکتینگ به شما این اجازه را می‌دهد تا در زمان مناسب تغییراتی را ایجاد کنید و مطمئن شوید که پول شما هرگز هدر نمی‌رود.

برای مثال اگر در شرکت کوچکی با بودجه محدود فعالیت می‌کنید، می‌توانید روی شبکه‌های اجتماعی، بلاگ و سئو سرمایه‌گذاری کنید؛ سه استراتژی که با صرف هزینه کم، بازگشت سرمایه بالایی به همراه خواهند داشت.

اهمیت دنیای دیجیتال مارکتینگ به روایت آمار و ارقام | موسسه افرا

 1. پیشی گرفتن از رقبا

اگر کسب‌وکاری کوچک دارید، احتمالا رقابت با با رقبای تراز اول صنعت خود برایتان بسیار سخت خواهد بود؛ خیلی از آنان ممکن است میلیون‌ها ریال پول صرف آگهی‌های تلویزیونی یا حتی کمپین‌های تبلیغاتی بین‌المللی کنند. خوشبختانه از طریق استراتژی‌های دیجیتال مارکتینگ فرصت‌های بسیاری خواهید داشت تا از رقبای خود سبقت بگیرید.

برای مثال، ممکن است تعدادی کلمه کلیدی طولانی شناسایی کنید که مناسب خدمات شماست و براساس آن مقدار قابل توجهی محتوای با کیفیت تولید کنید و به کمک آن برای آن کلمات کلیدی رتبه بهتری در موتورهای جستجو دریافت کنید؛ موتورهای جستجو اهمیتی به سایز کسب‌وکار نمی‌دهند، بلکه برایشان این اهمیت دارد که کدام محتوا پاسخگوی بهتری است به نیاز مشتری.

به‌علاوه، شبکه‌های اجتماعی به شما این امکان را می‌دهد تا از طریق اینفلوئنسر مارکتینگ به مخاطبان جدیدی دست پیدا کنید. اکثر افراد شاید کسب‌وکارهای شناخته شده و برندهای مطرح را فالو نداشته باشند اما قطعا یک یا چند اینفلوئنسر را دنبال می‌کنند که اتفاقا اغلب آن‌ها از محصولات یا خدماتی که استفاده کرده و راضی هستند نیز محتوا منتشر می‌کنند.

 1. قابلیت اندازه‌گیری داشتن

دیجیتال مارکتینگ دیدی از تمامی متریک‌های مهم مرتبط با فعالیت شما از صفر تا صد را خواهد داد، این متریک‌ها شامل تعداد نمایش، اشتراک، بازدید، کلیک و زمان ماندن در صفحه، میزان تعامل و… است.

این مورد یکی از مهم‌ترین مزیت‌های دیجیتال مارکتینگ است. شاید روش‌های سنتی بازاریابی برای اهدافی غیر از موارد ذکر شده بسیار مناسب باشند اما بزرگترین ضعف آن‌ها عدم امکان اندازه‌گیری مناسب است.

در دیجیتال مارکتینگ بازاریابان قادر خواهند بود تا نتایج قطعی عملکردهای خود را در لحظه ببینند. آن‌ها می‌توانند به طور دقیق بازگشت سرمایه تمامی فعالیت‌های بازاریابی خود را محاسبه کنند.

معرفی فرصت‌های شغلی 

به طور کلی بازاریابی دیجیتال یک تلاش جمعی است؛ یعنی در آن متخصصانی که در زمینه‌های مختلف فعالیت دارند، دانش و مهارت‌های خود را برای رسیدن به اهداف کسب‌وکار به اشتراک می‌گذارند. اما باید حیطه هرکدام از این فعالیت‌ها، دانش و مهارت‌ها مشخص شود.

در ادامه به ۱۳ عنوان شغلی دیجیتال مارکتینگ پرداخته شده است که با توجه به نیاز کسب‌وکارها می‌تواند تنظیم شوند.

 1. مدیر/ کارشناس دیجیتال مارکتینگ

مدیر دیجیتال مارکتینگ باید با استراتژی‌ها و ابزارهای بازاریابی موجود به طور کامل آشنا باشد و توانایی هدایت کمپین‌های تبلیغاتی از زمان شروع تا پایان طرح را با توجه به بودجه تخصیص یافته داشته باشد. علاوه بر آن باید روحیه تیمی بالایی داشته و در این مسیر با تیم بازاریابی، فروشندگان و کارشناسان دیگر به مشورت و راهبری بپردازد.

شرح وظایف اصلی

 • برنامه ریزی و اجرای کمپین‌های تبلیغاتی
 • مدیریت انواع روش‌های بازاریابی آنلاین
 • برنامه‌ریزی برای بهینه‌سازی و بازاریابی موتورهای جستجو (سئو)
 • تدوین برنامه جهت ایمیل‌ مارکتینگ
 • برنامه‌ریزی انتشار محتوا در شبکه‌های اجتماعی و نحوه حضور در آن
 • اندازه‌گیری و سنجش عملکرد کمپین‌های دیجیتال مارکتینگ و تهیه گزارش‌های مربوطه
 • تحلیل گزارشات و بهینه‌سازی عملکرد و مصرف منابع
 • شناسایی گرایشات بازار «Trends» و ارائه فکر و استراتژی‌های خلاقانه جهت رشد و توسعه
 • بررسی نرخ تبدیل و تدوین برنامه بهینه‌سازی آن

دانش و مهارت‌های مورد نیاز

 • مدرک کارشناسی یا کارشناسی ارشد در رشته بازاریابی یا زمینه‌های مرتبط
 • داشتن تجربه کاری در حوزه دیجیتال مارکتینگ
 • قدرت تحلیل، نکته سنجی و توجه به جزییات
 • شناخت ابزارهای مختلف بازاریابی دیجیتال شامل سئو، تبلیغات گوگل، تبلیغات کلیکی، بازاریابی محتوایی و…
 • توانایی مدیریت پروژه و برنامه‌ریزی زمانی وظایف
 • توانایی حل مسئله و تفکر خلاق
 • داشتن روحیه تیمی بالا

کارشناس دیجیتال مارکتینگ نیز شرح وظایف و مهارت‌های مشابهی با مدیر دیجیتال مارکتینگ دارد؛ تنها با این تفاوت که کارشناس بیشتر در کارهای اجرایی نقش دارد و مدیر در تصمیم‌گیری و برنامه‌ریزی امور.

به عنوان مثال، مدیر دیجیتال مارکتینگ برنامه‌ای برای اجرای یک کمپین تبلیغاتی تدوین می‌کند و کارشناس دیجیتال مارکتینگ آن کمپین را راه‌اندازی می‌کند، برای رسیدن به بهترین نرخ تبدیل، بهینه‎‌سازی‌های مربوطه را انجام می‌دهد و در نهایت گزارشاتی را جهت بررسی مدیر تنظیم کرده و در اختیار وی قرار می‌دهد. مدیر به تحلیل گزارشات پرداخته و باتوجه به شرایط موجود برای ادامه مسیر تصمیم می‌گیرد.

 1. متخصص بهینه‌سازی موتور جستجو «SEO»

بهینه‌سازی موتور جستجو مفهومی تازه و زمینه کاری کاملا جدید است. با این حال، در همین مدت زمان کوتاه از اهمیت و ارزش زیادی در کسب‌وکارها برخوردار است و نقش پررنگی در تداوم و موفقیت آن‌ها دارد. از این رو این سمت شغلی جزء مشاغل پرتقاضا محسوب شده که هر شرکت و سازمانی به دنبال جذب متخصص در آن است.

بدیهی است هرچه فضا برای استخدام رقابتی‌تر باشد، نیاز به داشتن سطح بالاتری از مهارت بیش‌تر حس می‌شود.

حال ببینیم به چه فردی کارشناس یا متخصص سئو گفته می‌شود.

کارشناس سئو کیست؟

متخصص سئو که به نام سئوکار هم شناخته می‌شود فردی است که به کمک بهینه‌سازی سایت برای موتور جستجو و بهبود تجربه کاربری به افزایش رتبه و رنکینگ سایت در موتورهای جستجو مانند گوگل، بینگ و یاهو و… می‌پردازد.

به عبارت دیگر، متخصص سئو با استفاده از تکنیک‌های سئو و روش‌های افزایش ترافیک سایت از موتورهای جستجو تلاش می‌کند تا در صفحه ۱ نتایج جستجوی گوگل (SERP) و در رتبه‌ ۱ جایگاه بگیرد.

NSS SEO-Optimierungsempfehlung – um sicherzustellen, dass Keywords nur auf der ersten Seite von Google berechnet werden, um Suchmaschinen zu erfassen

شرح وظایف اصلی:

 • تسلط بر تکنیک‌های سئو داخلی، خارجی و تکنیکال
 • بررسی و تحلیل کاربران سایت و بهبود تجربه کاربری
 • بهینه‌سازی صفحات وب‌سایت
 • جستجو و یافتن کلمات کلیدی مناسب که منجر به دریافت ترافیک بیشتر می‌شوند
 • بررسی عملکرد رقبا و ارائه راهکار جهت رقابت و کسب جایگاه بالاتر
 • بهبود و اصلاح تگ عنوان «Title Tag» و تگ‌های هدینگ
 • لینک‌سازی داخلی و خارجی
 • مدیریت بک‌لینک و رپرتاژآگهی
 • آماده‌سازی گزارشات و آمارهای مربوط به وضعیت سایت

بسته به سیاست‌های کسب‌وکار ممکن است نوشتن و تولید محتوا نیز از وظایف سئوکار باشد؛ در نتیجه نیاز است تا متخصص سئو بر زبان فارسی و قواعد نگارشی تسلط خوبی داشته و توانایی نوشتن محتوای سئو شده را داشته باشد.

دانش و مهارت‌های مورد نیاز:

 • تسلط بر الگوریتم‌های موتورهای جستجو
 • تسلط بر مباحث فنی سئوی داخلی و خارجی
 • تسلط بر گوگل سرچ کنسول
 • تسلط بر روش‌های جستجوی کلمات کلیدی
 • تسلط بر ابزارهای سئو مانند Ahrefs، MOZ و…
 • سابقه و تجربه کار در زمینه مارکتینگ، تولید محتوا و سئو
 • تفکر خلاق و استراتژیک
 • قدرت تشخیص و حل مسئله
 • داشتن مهارت نوشتاری بالا
 • توانایی کار به صورت تیمی و انفرادی
 • آشنایی با گوگل آنالیتیکس و گزارشات آن، آشنایی نسبی با CSS  و HTML
 • مهارت بالای تحلیلی و مدیریت زمان
 • آشنایی با تجربه کاربری (UX)
 1. متخصص بهینه‌سازی نرخ تبدیل «CRO»

کارشناس CRO به کمک بررسی سفر مشتری و قیف فروش، وظیفه بهینه‌سازی نرخ تبدیل را برعهده دارد.

بهینه‌سازی نرخ تبدیل به طور کلی به فرآیندی گفته می‌شود که طی آن درصد بازدیدکنندگان سایت که دست به اقدام مدنظر کسب‌وکار می‌زنند، افزایش می‌یابد. این اقدام شامل ثبت ایمیل آدرس، عضویت در سایت یا تکمیل کردن فرم و دادن اطلاعات شخصی است.

در این فرآیند، کارشناس CRO کارایی عناصر و روش‌های مختلفی را تست می‌کند تا در نهایت به بهترین مسیر برای تبدیل مخاطب به مشتری باتوجه به کسب‌وکار برسد.

این بهینه سازی به دلیل آن‌که باعث افزایش کارایی فعالیت‌هایی بازاریابی می‌شود بسیار مورد توجه است.

شرح ظایف اصلی:

 • شناسایی و مدیریت نقاط کلیدی تبدیل در قیف فروش
 • مدیریت و بهینه‌سازی صفحات فرود، فراخوان‌های اقدام «CTAs» وب‌سایت و فرم‌های لیدساز
 • انجام A/B تست به صورت مداوم و ارزیابی عملکرد CTAs
 • همکاری با کارشناسان بخش بلاگ، ایمیل و رسانه‌های اجتماعی به منظور بهینه‌سازی نرخ‌های تبدیل
 • افزایش نرخ تبدیل و ایجاد لیدهای واجدشرایط بازاریابی «MQL»
 • بهبود نرخ تبدیل لید به مشتری
 • افزایش کارایی قیف فروش

دانش و مهارت‌های مورد نیاز:

 • آشنایی و تسلط بر مفاهیم بازاریابی چون قیف فروش، سفر مشتری و …
 • آشنایی و تسلط بر ابزارهای تحلیل سایت
 • آشنا با مفاهیم A/B تست‌ و روش‌های بازاریابی درونگرا
 • توانایی تحلیل داده
 • آشنایی با گوگل ادز، گوگل دیتا استودیو و تجربه کاربری
 • توانایی تحلیل کمپین‌های تبلیغاتی
 • آشنا با مفاهیم کپی‌رایتینگ
 1. استراتژیست محتوا/ CS

استراتژی محتوا به زبان ساده به معنای برنامه‌ریزی برای تولید، توزیع (به دست مخاطب رساندن) و مدیریت محتوای کاربردی.

به طور کلی استراتژیست محتوا با چهار تیم متشکل از مدیر کسب‌وکار، تیم مارکتینگ، متخصص سئو و مدیر محتوا در ارتباط بوده و نکات هر یک را دریافت کرده و درنهایت یک سند استراتژی محتوا تدوین می‌کند.

شرح وظایف اصلی:

 • تعیین اهداف سه‌گانه بازاریابی محتوایی منطبق با اهداف کسب وکار با کمک مدیر محتوا
 • تدوین سند استراتژی محتوا به کمک مدیر محتوا
 • رصد، بررسی و تحلیل برنامه‌های محتوایی رقبا (بنچ‌مارک)
 • برنامه‌ریزی کمپین‌های محتوایی

دانش و مهارت‌های مورد نیاز:

 • تسلط به مباحث مدیریت استراتژیک
 • تسلط به اصول و مفاهیم بازاریابی، تبلیغات و برندینگ
 • تسلط به فرایند بازاریابی محتوایی
 • تسلط به نگارش و ویرایش زبان فارسی (و سایر زبان‌های موردنیاز کسب وکار)
 • تسلط به هویت برند کارفرما و صنعت
 • توانایی تشخیص مساله و تعیین اهداف ارتباطی به فراخور آن
 • برخورداری از قوه خلاقیت و ایده‌پردازی در تعیین موضوعات و قالب‌های محتوایی
 • آشنایی با روش‌ها و ابزارهای آفلاین و آنلاین انتشار و مدیریت محتوا (سواد رسانه‌ای)

مشاغل حوزه دیجیتال مارکتینگ

پس از کمی استراحت ادامه مقاله را در مجله آنلاین فانوس با همین عنوان می توانید بخوانید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید