آموزش

وبسایت‌ها

وبسایت‌ها

وبسایت‌ها

وبسایت‌ها

 

وبسایت‌ها و بازاریابی مستقیم هر دو مستقل از مالکیت رسانه‌ای شخص ثالث هستند و رسانه‌های بدون واسطه‌ای هستند که استفاده از آنها افزایش روزافزونی دارد. در این قسمت از مجله آنلاین شرکت تبلیغاتی فانوس وبسایت را زیر ذره‌بین قرار داده و بررسی می‌کنیم، با ما همراه باشید.

وبسایت‌ها موقعیت بازاریابی خارق العاده و بی سابقه ای فراهم می‌کنند. برخلاف شرکت آنالوگ یا بروشور فروش، وبسایت‌ها را می‌توان به روز نگه داشت و محتوایی فراهم کرد که چندرسانه‌ای و تعاملی است و بازدیدکننده‌ها را به افراد مستقل متصل می‌کند و مشتریان و سایر سهامداران را قادر می‌سازد تا درباره‌ی محصولات پشتیبانی و بازار با شما و با یکدیگر بحث کنند.

وجوه زیادی در راهبرد و طراحی وب سایت وجود دارد، اما شاید درست باشد که آنها را به صورت زیر گروه‌بندی کنیم:

  • وارد کردن افراد به وب سایت.
  • ایجاد علاقه و حفظ آن به وبسایت
  • قانع کردن بازدیدکننده که محصول یا خدمت شما نیازهای آنها را تأمین می‌کند.
  • تشویق آنها به خرید محصول یا خدمت (یا هدف مشابه).

سرواژه‌ی آیدا (AIDA) این فرایند چهار مرحله‌ای را توصیف می‌کند: توجه، علاقه، میل، عمل.

تحلیل راهبرد وب سایت با توجه به هر کدام از این چهار مرحله، کمال راهبرد را نشان می‌دهد. هدف اولیه‌ی این طیف، گروه “بسازید و آنها خواهند آمد” هستند که باور دارند یک وبسایت “خوب” بازدیدکنندگان را به طرف خود می‌کشد. حال که این واقعیت این باور را بارها و بارها رد کرد، این اشتباه کمتر تکرار می‌شود.

هدف ویژه‌ی این طیف راهبرد وب سایت نه تنها شامل مجموعه‌ای از تاکتیکهای طراحی شده برای هدایت بازدیدکنندگان به سایت است بلکه، به یک حقیقت ساده، بسیار حساس است، میلیونها وب سایت دیگر در اینترنت وجود دارد که بازدیدکننده می‌تواند با یک یا دو کلیک آنها را باز کند.

در واقع، اگر هر چند ثانیه به بازدیدکنندگان یادآوری نشود که چرا در وب سایت شما هستند، حرکت آنها فعالیتی قراردادی محسوب می‌شود. به این دلیل است که دو معیار اساسی عملکرد وب سایت، نرخ برگشت و نرخ خروج هستند. اولی نسبت بازدیدکنندگانی است که وقتی به وب سایت شما می‌رسند به جای دیگری نمی‌روند و دومی معیاری است برای هر صفحه در وب که نشان می‌دهد آن صفحه تا چه اندازه توجه بازدیدکنندگان را در لحظه ی خروج آنها از سایت از دست می‌دهد.

مسیر کلیک، مسیری است که یک بازدیدکننده، اطراف یک وب سایت طی می‌کند و ارتباط آنها با سایت ممکن است نشانه‌هایی از درجه‌ی تحریک علاقه و میل توسط وبسایت برای شرکت، محصول یا خدمت باشد. در واقع حتی ممکن است نشان دهد کاربران تا چه حد در یافتن چیزی که به دنبالش هستند، ناامید می‌شوند.

وبسایت‌ها

بهترین معیار قابل استفاده، کاملا وابسته به فعالیتی است که می‌خواهید وب سایت انجام دهد. مشخصا خرید، پیامد نهایی برای یک وب سایت تجاری است، اما ممکن است فعالیتهای دیگر شامل این موارد باشند: ثبت جزئیات قرارداد برای پیگیری یک تماس فروش (تماس برگشتی)، پخش جزئیات قرارداد و انتخاب دریافت ارتباطات بازاریابی دیجیتالی مستقیم، چاپ راهنما برای فروشگاه اصلی، تکمیل بررسی یک مشتری یا بازدید کننده یا فرستادن نامه‌ی الکترونیکی به دوستان و فعالیتهای شبکه ای و بوک مارک اجتماعی مرتبط.

طراحان و خالقان وبسایت و در کل همکاران فانوس کار راحتی ندارند. آنها باید:

  • آیدا (AIDA) را بشناسند و درک کنند چطور ظاهر می‌شود.
  • طبق قانون دسترسی عمل کنند (قانونی که راحتی استفاده‌ی از وبسایت را به وسیله‌ی مردم ناتوان مشخص می‌کند).
  • محدودیتهای فنی پیچیده را که هر سال تغییر می‌کند، درک و با آن کار بکنند.
  • انتظارات ساختاری کاربر را بشناسد (مثلا سهولت جستجو در بالا و سمت راست و هدایت اولیه در بالای صفحه قرار دارد).
  • با عنوان برند سازمان سازگاری داشته باشند و برای برآورده کردن یا رد شدن از انتظار دیدن و حس کردن” برای تعدادی از افراد اصلی تلاش بکنند (البته، ممکن است بسیاری از این افراد نتوانند افکار خود را بخوبی بیان کنند یا حتی همیشه با دیگران موافق باشند!)
  • شاید طراحی و توسعه‌ی وب سایت از چالش برانگیزترین کارهای بازاریابی دیجیتالی باشد. شاید با دانستن چنین محدوده‌ی ویژه‌ای، کار باید در بزرگترین شکاف انجام شود؛ شکاف بین افرادی که کار انجام می‌دهند و آنهایی که مأموریت دارند.

در نتیجه، یک وبسایت نباید هرگز برای وب سایت باشد، اما باید طوری طراحی و نگهداری شود تا به اهداف و معیارهای تعیین شده‌ی عملکرد دست یابد. این معیارها باید به جای دستیابی به پیامدهای ساده، مانند کلیک، رشد بازدیدکننده‌ی خاص و بازدید از صفحه برای دستیابی به پیامدهای تجاری طراحی شود.

برای داشتن وبسایت حرفه‌ای و مطمئن با فانوس ارتباط برقرار کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید