آموزش

گوگل تگ منیجر

دلیل استفاده از گوگل تگ منیجر

دلیل استفاده از گوگل تگ منیجر

دلیل استفاده از گوگل تگ منیجر

یکی از ابزارهای مظلوم در دنیای دیجیتال مارکتینگ تگ منیجر می‌باشد. به این دلیل مظلوم شناخته شده که استفاده از آن سخت تر از سایر ابزارهای دیجیتال مارکتینگ است و به همین دلیل فقط افراد حرفه‌ای تر می‌توانند از آن بهره ببرند. در بسیاری از جلسات مشاوره دیجیتال مارکتینگ، کارفرما سوالات زیر را می‌پرسد:

 • چطور می‌توان فهمید کاتالوگمان به چه میزان دانلود شده است؟
 • کاربران تا آخر صفحه را مطالعه می‌کنند؟
 • چند نفر فرم جلسه دمو را تکمیل کرده‌اند و از کدام کمپین به سایت ما آمده‌اند؟
 • روی کدام بخش‌ها در سایت کلیک شده است؟

همه‌ی این سوالات به این دلیل پیش می‌آید که آشنایی مناسبی با گوگل تگ منیجر در بازار دیجیتال مارکتینگ ندارند. پاسخ پرسش‌های بالا مشخص است: شما با گوگل تگ منیجر (Google Tag Manager) و تنظیم کردن تگ‌های مختلف، می‌توانید این اطلاعات را در ابزاری همچون آنالیتیکس مشاهده بکنید. برای جزئیات بیشتر با فانوس همراه باشید.

شاید همانند بیشتر کسب‌وکارها از گوگل آنالیتیکس (Google Analytics) استفاده می‌کنید. در کنار این ابزار، بسیاری از شرکت‌ها از گوگل تگ منیجر (Google Tag Manager) استفاده می‌کنند. گوگل تگ منیجر دنبال کردن فعالیت‌های کاربر و همچنین عملکرد سایت را آسان‌تر کرده است.

اما گوگل تگ منجیر چیست و چگونه در ارزیابی اثربخشی کمپین‌های آنلاین و به طور کلی روند حرکت کاربر در سایت ما را یاری می‌کند؟

این مقاله فانوس را بخوانید تا به پاسخ این سوالات برسید. علاوه بر آن، بخش‌های مختلف گوگل تگ منیجر، کارکرد هر کدام و دلیل استفاده از آن در کنار گوگل آنالیتیکس و در مجله بعدی بیان خواهیم کرد. در نهایت اشاره‌ای به مزایا و معایب استفاده از Google Tag Manager خواهیم کرد.

دلیل استفاده از گوگل تگ منیجر

گوگل تگ منیجر چیست؟

گوگل تگ منیجر (به انگلیسی: Google Tag Manager) یک ابزار رایگان از جانب گوگل برای مدیریت تگ‌ها است. ابزاری که کمک می‌کند تا تگ‌های HTML یا JavaScript ساخته و به خوبی مدیریت شوند. این تگ‌ها به آنالیز داده‌های گوناگونی از وبسایت یا اپلیکیشن موبایل کمک می‌کنند؛ همچنین می‌توانید این داده‌ها را با ابزارهای آنالیز دیگر همانند گوگل آنالیتیکس به اشتراک بگذارید. گوگل آنالیتیکس اطلاعات بسیار خوبی به شما می‌دهد، اما این اطلاعات ناقص هستند. در ادامه تفاوت این دو ابزار را بیان می‌کنیم تا بتوانید درک درستی از آن‌ها داشته باشید.

تفاوت بین گوگل تگ منیجر و گوگل آنالیتیکس 

خیلی‌ها تصور می‌کنند استفاده از گوگل آنالیتیکس به آنالیز کامل اطلاعات از سایت کمک می‌کند. اما آیا می‌دانستید با استفاده از گوگل تگ منیجر می‌توانید تحلیل‌های بسیار دقیق‌تری انجام دهید؟ با این‌که هر دو ابزار از سمت گوگل رایگان هستند، گوگل آنالیتیکس و گوگل تگ منیجر عملکرد متفاوتی دارا هستند. گوگل تگ منیجر بر روی این که چه داده‌ای را باید ردیابی (track) کند، چه زمانی آن را ثبت کند و به کجا بفرستد، تمرکز دارد. در مقابل، گوگل آنالیتیکس داده‌هایی را در خود جا داده است که به مخاطب کمک می‌کند از آن‌ها استفاده بکند و با تغییر متغیرهای گوناگون، گزارشات متفاوتی بسازد. حال که تفاوت میان این دو ابزار را فهمیدیم، وقت آن رسیده است تا بدانیم گوگل تگ منیجر چگونه کار می‌کند، با فانوس همراه بیایید.

کاربرد گوگل تگ منیجر

با استفاده از گوگل تگ منیجر می‌توانید تگ‌ها (tags)، محرک‌ها (triggers) و متغیرها (variables) را در یک کانتینر (Container) بسازید.

این ابزارها کمک می‌کنند تا رفتار کاربر در سایت یا اپلیکیشن به راحتی دنبال شود. اگر با گوگل آنالیتیکس کار کرده باشید، حتما می‌دانید تعریف رویدادها (events) و تعریف تگ برای آن بسیار زمانبر است. با استفاده از تگ منیجر به راحتی می‌توانید تگ‌های مختلف را تعریف کنید.

در واقع گوگل تگ منیجرها تگ‌هایی که می‌سازید را در سایت یا اپلیکیشن اجرا می‌کنند و می‌توانید نتایج آن را در ابزارهایی همانند گوگل آنالیتیکس مشاهده کنید.

به عنوان مثال، حتما پیش آمده است که کدهای tracker گوگل آنالیتیکس را در سایت‌تان قرار بدهید. با استفاده از تگ منیجر دیگر نیازی نیست که کدها را مستقیم در داخل کدهای سایت بزارید. تنها کافیست که آن‌ها را در تگ منیجر تنظیم کنید. پس از آن هر گونه تغییر را به راحتی می‌توانید انجام دهید.

۶ المان اصلی گوگل تگ منیجر

در این قسمت از مجله فانوس به معرفی ۶ المان اصلی در گوگل تگ منیجر می‌پردازیم. بدون آگاهی از این المان‌ها استفاده از این ابزارها ممکن نخواهند بود:

کامپوننت تگ منیجر شرح عملکرد
Container Snippet تگ‌ها را میزبانی می‌کند و امکان به‌روزرسانی را به شما می‌دهد.
Tags یک عملیات همانند خرید را ردیابی می‌کند و اطلاعات آن را به ابزارهایی مانند گوگل آنالیتیکس می‌فرستد
Triggers یک محرک برای اجرا شدن تگ است، مثلا کلیک روی یک دکمه
Variables به وسیله‌ی آن می‌توانید یک ارزش در حال تغییر را بررسی کنید. به عنوان مثال اسکرول صفحه
Values یک ارزش (Value) ثابت که توسط کاربر ایجاد شده را تعریف می‌کند. مثلا کاربر 50% یک صفحه را اسکرول کند.
Operators ارتباط لازم بین یک variable و یک value را لیست می‌کند. زمانی که متغیر و ارزش تعریف شده به نتیجه می‌رسند، محرک یا trigger اجرا می‌شود. پس از آن تگ اطلاعات مورد نیاز را جمع‌آوری و آن‌ها را به پلتفرم‌های تعریف شده همانند گوگل آنالیتیکس می‌فرستد.

Container Snippet چیست؟

Container Snippet نقش بسیار مهمی در تگ منیجر به عهده دارد. دلیل آن این است که این امکان را می‌دهد بتوانیم تگ‌های صفحه یا اپلیکیشن را به صورت خودکار بروزرسانی کنیم. در واقع به جای این که آخرین تگ‌ها را به صفحه مورد نظر در سایت اضافه کنیم ( به صورت copy & paste)، به راحتی می‌توانیم از داخل تگ منیجر این کار را انجام دهیم. در نهایت Container Snippet در آن صفحه بروزرسانی خواهد شد.

در هر Container یا کانتینتر شما موارد زیر را دارید:

 • تگ‌ها
 • محرک‌ها

زمانی که یک اکانت گوگل تگ منیجر ساخته می‌شود، باید حداقل یک کانتینتر در آن وجود داشته باشد.

تگ‌ (Tags) چیست؟

تگ هم نقش بسیار کلیدی در گوگل تگ منیجر دارد. در بسیاری از موارد تگ‌های گوناگونی در یک کانتینتر ایجاد می‌شوند.

تگ‌ها مواردی که قصد ردیابی آن‌ها را داریم را تشریح و آن‌ها را به ابزارهای آنالیز همانند گوگل آنالیتیکس می‌فرستند.

 

محرک (Triggers) چیست؟

محرک‌ها ویژگی کلیدی در گوگل تگ منیجر عهده دار هستند.

محرک یا Trigger به گوگل تگ منیجر اعلام می‌کند تگ چه زمانی باید اطلاعات را جمع آوری و آن‌ها را ارسال کند. به عنوان مثال اگر شما قصد اندازه گیری اسکرول را دارید، هر زمان که کاربر این عملیات را انجام دهد، محرک فعال شده و به تگ اعلام می‌کند تا اطلاعات را ارسال کنید.

یک محرک شامل ۳ بخش است:

 • متغیرها یا Variables
 • عملگرها یا Operators
 • ارزش‌های ثابت یا Values

برای دقیق‌تر کردن ردیابی و tracking می‌توانید چندین محرک برای یک تگ ایجاد کنید. البته باید توجه کنید که این محرک‌ها به خوبی عمل می‌کنند.

اگر تگ‌ها و محرک‌ها بررسی نشوند، پس از مدتی متوجه خواهید شد که اطلاعات اشتباهی جمع آوری شده و در نتیجه داده‌های اشتباه منجر به تصمیم گیری و اجرای اشتباه استراتژی دیجیتال مارکتینگ و تبلیغات خواهند شد.

متغیر (Variable) چیست؟

متغیرها در واقع نگهدارنده‌ی ارزش‌ها و مقادیری شامل موارد زیر هستند:

 • متغیرهای پیش ساخته شده در تگ منیجر
 • متغیرهایی که توسط کاربر تعریف می‌شوند

در تگ منیجر، متغیرهای پیش ساخته ای وجود دارد که می توانید از آن‌ها برای ساخت استفاده کنید، مثلا متغیر کلیک یا عمق اسکرول. در کنار آن برای برخی از موارد خاص نیاز به تعریف متغیر توسط کاربر دارند؛ در اکثر موارد این متغیرها معرف فروش‌ها، فرم‌های تکمیل شده و … هستند.

ارزش‌های ثابت (Values) چیست؟

با تعریف ارزش یا value، یک فیلد برای بررسی متغیر ایجاد می‌شود. بر اساس عملگر، ممکن است نیاز شود این ارزش برابر متغیر تعریف شده باشد تا محرک اجرا شود. در برخی موارد دیگر شاید لازم است که این ارزش کمتر یا بیشتر باشد.

به عنوان مثال به متغیر، عملگر و ارزش تعریف شده در این بخش نگاه کنید:

 • متغیر یا value: {{url}}
 • عملگر یا operator: تساوی
 • ارزش یا value: /services/seo

با توجه به موارد بالا، محرک زمانی اجرا خواهد شد که لینک صفحه (متغیر) برابر با /services/seo باشد.

با استفاده از این نوع محرک‌ها می‌توانید موارد زیادی را ردیابی کنید. به عنوان مثال فرض کنید شما قصد دارید زمانی که کاربر پس از تکمیل فرم وارد صفحه تشکر شد، تگ اجرا و اطلاعات به آنالیتیکس ارسال شوند. در این بخش می‌توانید صفحه تشکر را به عنوان صفحه هدف قرار دهید و اطلاعات تکمیل فرم را در گوگل آنالیتیکس مشاهده کنید.

عملگر (Operators) چیست؟

تقریبا در بخش قبل با این مفهوم آشنا شدیم. عملگرها نیز نقش مهمی در تگ منیجر دارند. با استفاده از عملگرها می‌توانید ارتباط بین یک متغیر و یک ارزش را بررسی کنید. این ارتباط خواهد گفت چه زمانی محرک اجرا شود که در نهایت منجر به جمع آوری و ارسال داده‌ها توسط تگ باشد. باز هم فانوس تاکید می‌کند که پیش از استفاده نهایی، حتما از عملکرد صحیح موارد تعریف شده مطمئن شوید.

به عنوان مثال موارد زیر برخی از عملگرها هستند:

 • Equals (برابری)
 • Contains (شامل شدن)
 • Doesn’t contain (شامل نشدن)

همچنین موارد دیگری همچون “less than” (کمتر از) و “matches RegEx” برای استفاده وجود دارند.

نوشته ها مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید