آموزش

CMS یا سیستم مدیریت محتوا

CMS یا سیستم مدیریت محتوا

CMS یا سیستم مدیریت محتوا

CMS یا سیستم مدیریت محتوا

 

اگر قصد طراحی سایت داشته باشید و پای صحبت های برنامه نویسان وب بنشینید، در لابه لای صحبت هایشان CMS را زیاد می شنوید که منظور سیستم مدیریت محتوا است. CMS یا سیستم مدیریت محتوا موضوع این مقاله از شرکت تبلیغاتی فانوس هست.

CMS یا سیستم مدیریت محتوا که مخفف Content Management System می باشد به سامانه یا سیستمی گفته می شود که شما به وسیله آن می توانید بعضی از بخش های وب سایت خود را مدیریت کنید؛ به بیان ساده تر سیستم مدیریت محتوا موتوری در پشت سایت شماست که فرآیند ایجاد، مدیریت و نمایش محتوا را برای شما آسان می کند.

وب سایت ها بر اساس کاربرد، نوع و زبان برنامه نویسی به ۴ دسته کلی تقسیم می شوند که وب سایت های استاتیک یا ثابت (Static Website) و وب سایت های دینامیک یا پویا (Dynamic Website) جزء این ۴ دسته کلی بودند.

وب سایت های استاتیک یا ثابت (Static Website) فقط برای یکبار طراحی می شوند و محتوا و اطلاعات مورد نیاز در داخل آن ها قرار می گیرد و پس از آن، برای تغییر در محتوا و مطالب به یک طراح حرفه ای یا نیمه حرفه ای وب سایت نیازمندیم که با استفاده از زبان های برنامه نویسی تغییرات موردنیاز را اعمال کنیم.

قطعا این دسته از وب سایت ها دردسرهای فراوانی هم برای صاحبان وب سایت و هم برنامه نویسان به دنبال دارند؛ پس برنامه نویسان حرفه ای اقدام به طراحی سیستم های مدیریت محتوا یا همان CMS ها کردند و اینگونه بود که وب سایت های دینامیک یا پویا (Dynamic Website) رونق یافتند.

بعد از طراحی یک وب سایت پویا، محتوا و مطالب آن توسط افراد عادی که دسترسی به سیستم مدیریت محتوای سایت را داشته باشند، قابل تغییر است. از این رو، در این دسته از وب سایت ها، ابتدا شاكله اصلی وب سایت توسط طراح ایجاد می شود و سپس محتوا توسط مدیران سایت ها تغییر میابد.

CMS یا سیستم مدیریت محتوا

بهترین CMS ها یا سیستم های مدیریت محتوا 

سیستم های مدیریت محتوا یا CMS های بسیاری وجود دارند و همگی در ماهیت یکی هستند و در جزئیات است که با هم فرق دارند. این سوال که بهترین CMS ها یا سیستم های مدیریت محتوا کدامند؟ کمی نامعقول بنظر می رسد مثل این است که بگوییم کدام کمپانی اتومبیل سازی بهترین است با کدام تیم فوتبال قوی ترین است! 

CMS ها یا سیستم های مدیریت محتوا همواره در حال تغییر و بهبود هستند. نسخه های بهتر و قوی تر شده هر کدام دائما در دسترس کاربران قرار می گیرند و با هم رقابت دارند. با این حال هر ساله موسسات و انجمن های بسیاری اقدام به رتبه بندی آنها می کنند که ما در مقاله از فانوس به معرفی بعضی از این CMS ها با سیستم های مدیریت محتوا می پردازیم. با ما همراه باشید.

یکی از وب سایت هایی که همه ساله اقدام به بررسی و رتبه بندی CMS ها یا سیستم های مدیریت محتوا می کند، CMS Critic است.

پیش از ادامه مقاله و معرفی برخی از سیستم های مدیریت محتوا لازم است که ذکر کنیم که هیچ فرقی نمی کند که سایت شما از چه CMS ای بهره می برد و نباید هیچ تعصبی نسبت به سیستم های مدیریت محتوا داشته باشید چون هیچ کدام به دیگری هیچ برتری نزد گوگل برای رتبه بندی ندارند و در نهایت این کدهای سایت شماست که مهم است. پس به جای اینکه در مورد CMS ها حسابی تحقیق کنید، یک تیم برنامه نویسی حرفه ای پیدا کنید تا از وب سایتتان بهترین نتیجه را بگیرید!

  • جوملا (Joomla)

جوملا نیز یکی دیگر از بهترین CMS های رایگان است که اگر چه سالها به عنوان دومین CMS پرطرفدار شناخته شده بود اما در سالهای اخیر گوی سبقت را از وردپرس ربوده است و این روزها بیشتر از این CMS استفاده می شود.

این سیستم مدیریت محتوا در بین برنامه نویسان طرفداران بیشتری نسبت به وردپرس در سطح جهان دارد. جوملا نیز امکان ساخت انواع سایت فروشگاهی، محتوایی و خبری را به شما می دهد. به دلیل معماری که در کدنویسی دارد، پاسخگوی بازدیدها و درخواست های بسیار زیاد بوده و به خوبی می توانید روی آن مانور دهید و برنامه نویسان می توانند راحت تر برای شما آن را شخصی سازی کنند.

جوملا نیز به زبان پی اچ پی (php) نوشته شده است و از پایگاه داده مای اسکیوال (MySQL) استفاده می کند.

قابلیت های جوملا شامل امکان بارگذاری موقت در حافظه برای بهبود کارایی (caching)، ایجاد فهرست خودکار، ارسال خبر از طریق قالب RSS، ارائه نسخه قابل چاپ، بخش های کوتاه خبری، تالار گفتگو، نظر سنجی، تقویم، جستجوی اینترنت و پشتیبانی از زبان های متعدد (از جمله فارسی) است.

جوملا (Joomla)

علاوه بر امکانات پایه، افزونه های زیادی شامل کامپوننت ها، ماژول ها، پلاگین ها، قالب ها و… وجود دارند که می توانید بسته به نیازتان از برنامه نویس وب سایتتان بخواهید که به امکانات پایه جوملا بیافزایند و با توجه به اوپن سورس بودن، آن را برای شما شخصی سازی کنند.

مزیتی که جوملا نسبت به وردپرس دارد، به معماری آن برمی گردد که پاسخگوی درخواست های لحظه ای بسیار زیادی نسبت به وردپرس است.

در دیگر مسائل جوملا و وردپرس هیچ فرقی برای هم ندارند، موضوعاتی از قبیل سئو هیچ ارتباطی به اینکه سایت شما از چه CMS ای بهره می برد، ندارد. آنچه در سئوی سایت برای گوگل مهم است، جولا یا وردپرس بودن CMS شما نیست بلکه بهینه بودن کدهای سایت شماست که یک تیم برنامه نویسی قوی می طلبد. برای شما هم قطعا کار با سیستم های مدیریت محتوا هیچ فرقی نمی کند چون در همگی موارد شبیه هم هستند. پس یک تیم برنامه نویس خلاق و مجرب پیدا کنید و سایر موارد از قبیل انتخاب CMS را به آنها بسپارید!

  • وردپرس (WordPress)

وردپرس از سال ۲۰۰۳ به وجود آمده که در ابتدای کار یک سیستم ساده برای ایجاد وبلاگ بود. شما می توانستید از وردپرس برای ساخت سایت شخصی یا خبری و نمونه کار استفاده کنید. اما رفته رفته که نسخه های جدیدتری از این سیستم منتشر شدند، افزونه های حرفه ای مانند ووکامرس هم روی کار آمدند که با قرارگیری در کنار وردپرس میتوان گفت خود به نوعی سیستم مدیریت محتوا هستند.

امروزه دیگر از وردپرس نمی توان صرفا برای ایجاد وبلاگ استفاده کرد. این سیستم به قدری قوی شده که میتوانید از آن برای ساخت فروشگاه اینترنتی، ساخت سایت کاربر محور و ساخت انواع سایت شرکتی با حجم بزرگی از دیتابیس اقدام کنید. سایت های بسیار زیادی وجود دارند که بر پایه وردپرس طراحی شده و ماهیانه میلیونها بازدید دارند.

وردپرس (WordPress)

وردپرس با زبان برنامه نویسی پی اچ پی (php) نوشته شده و توسط مای اسکیوال (MySQL) پشتیبانی می شود. این CMS كاملة رایگان و متن باز (اوپن سورس Open Source) است و در حال حاضر بیش از ۷۶ میلیون وب سایت در جهان با این CMS راه اندازی شده است.

  • پرستاشاپ (PrestaShop)

این CMS یا سیستم مدیریت محتوا صرفا برای ایجاد فروشگاه اینترنتی مناسب است. پرستاشاپ بعد از جوملا و وردپرس یکی از محبوب ترین سیستم های ساخت سایت فروشگاهی است که به صورت رایگان عرضه شده است. اما برای اینکه بخواهید به امکانات بیشتری در آن دسترسی داشته باشید نیاز به پرداخت هزینه برای خرید انواع ماژول دارید که همین موضوع باعث می شود خیلی مورد استفاده قرار نگیرد و برای مثال جوملا موفق تر باشد.

پرستاشاپ (PrestaShop)

هزینه ای که برای خرید ماژول و قالب حرفه ای در پرستاشاپ باید صرف کنید، نسبت به جوملا و وردپرس بیشتر است و به دلیل اینکه گستردگی کمتری نسبت به دو سیستم قبل دارد، توسعه دهنده های کمتری نیز روی این سیستم کار می کنند و از لحاظ امنیتی بهتر است توسط برنامه نویسان مورد بازنگری قرار گیرد. همین مسائل باعث شده که برنامه نویسان برای ساخت سایت فروشگاهی از جوملا و یا در برخی مواقع از وردپرس استفاده کنند و بسته به نیاز کاربر این CMSها را شخصی سازی کنند.

پرستاشاپ نیز با زبان اسکریپتی پی اچ پی (php) نوشته شده است و از مای اسکیوال (MySQL) پشتیبانی می کند.

پس از کمی استراحت می توانید ادامه مقاله را با عنوان مزایای استفاده از CMS در مجله آنلاین سایت فانوس مطالعه کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید