آموزش

Featured Snippet 

Featured Snippet 

Featured Snippet

Featured Snippet

 

در این قسمت از مجله آنلاین شرکت تبلیغاتی فانوس می خواهیم در مورد رسیدن به رتبه 0 گوگل، قبل از 10 سایت اول در نتایج جستجو صحبت کنیم.

امروز خواهید فهمید که Featured Snippet چیست و چطور باید فیچر اسنیپت ها را به سایت اضافه کنید، پس از این مجله بهتر متوجه خواهید شد که منظور فانوس از رتبه 0 چه چیز می باشد.

Featured Snippet چیست؟

در ابتدا به جای فهم بهتر با تصاویر شروع می کنیم. نگاهی به تصویر زیر بیاندازید:

Featured Snippet 

همانطور که در تصویر مشخص است، کاربر اینجا کلمه how to do seo را جستجو کرده اما در نتایج جستجو، قبل از نمایش سایت ها، یک کادر قرار گرفته و به خلاصه ترین شکل ممکن مراحل سئو کردن سایت را گوگل به نمایش درآورده است. این کادر در واقع همان فیچر اسنیپت است!

منبع محتوای فیچر اسنیپت ها چیست؟

شاید تصور کنید محتوایی که در Featured Snippet ها می بینید، توسط کاربران یا متخصصان گوگل تولید شده باشد، اما در اشتباه هستید. در واقع محتوای این بخش، از محتوای خود سایت هایی که در گوگل روی کلمه مورد نظر سئو شده اند، منشا گرفته. اصولا هم این محتوا مربوط به سایتی است که در لینک اول گوگل قرار می گیرد. مثلا در همین تصویر بالا، مراحلی که در فیچر اسنیپت توضیح داده شده، چیزی است که در سایت ahref، یعنی در همین سایت لینک اول وجود دارد.

آیا در وب فارسی فیچر اسنیپت داریم؟

در ادامه می خوانیم که به طور کلی در سطح وب، 5 نوع فیچر اسنیپت داریم اما متاسفانه فقط یکی از این 5 نوع فیچر در وب فارسی نمایش داده میشود!

حالا احتمالا این سوال را بپرسید که پس نباید در وب فارسی سایت مان را برای دیده شدن در فیچر اسنیپت ها بهینه کنیم؟ خب راستش را بخواهید ما سئوکاران در سطح وب فارسی همیشه عادت داریم که تکنولوژی ها و قابلیت های جدید گوگل دیرتر از دیگر زبان ها دیده شود. در واقع این موضوع کاملا هم منطقی است، چراکه در کل دنیا کمتر از 100 میلیون نفر مخاطب فارسی زبان وجود دارد در حالی که مخاطبان انگلیسی زبان و عرب زبان بیشترند. بنابراین عادی است که گوگل ابتدا قابلیت هایش را برای این کاربران بدهد و سپس به سراغ وب فارسی بیاید.

انواع فیچر اسنیپت 

خب، فیچر اسنیپت ها صرفا به همان یک تصویری که بالاتر مشاهده کردید محدود نمیشوند و انواع مختلفی دارا هستند. با فانوس همراه باشید تا همه انواع آنها را به شما معرفی کنیم.

1. فیچر اسنیپت Paragraph یا Definition Box

Featured Snippet 

همانطور که در تصویر بالا هم مشخص است، در فیچر اسنیپت نوع پاراگراف، گوگل یک متن چند جمله ای در مورد موضوع مورد نظر نمایان می کند. اصولا این نوع فیچر را زمانی می بینید که کلمه ای با موضوع چیستی در گوگل سرچ کنید. همینطور این بخش در زمانی که نتیجه جستجوی شما یک راه حل توضیحی باشد هم نمایش داده میشود.

مثلا اگر در گوگل time of cooking pasta به معنی “زمان پختن پاستا” را جستجو کنید، یک فیچر اسنیپت نمایش داده شده و در آن به طور خلاصه، زمان پخت این غذا به شما گفته میشود. طبق گفته سایت semrush، در این بخش گوگل بین 40 الی 60 کلمه محتوا نمایش داده می شود.

2. فیچر اسنیپت Numbered list یا Ordered List

خب، نوع بعدی از فیچر اسنیپت ها، نوعی هستند که با لیست های عددی در نتایج نمایش می بینید. اصولا این نوع از فیچر زمانی در گوگل دیده می شود که جواب جستجوی تان به شکل مرحله ای یا قابل شمارش، قابل ارائه باشد. مثلا ممکن است در مورد دستور پخت فلان غذا یا درست کردن فلان ماده غذایی بپرسید که خب در نتیجه، گوگل یک Featured Snippet لیستی عدد دار به شما خواهد آورد.

به عنوان نمونه در نتیجه جستجوی how to make iced coffee به معنی “چطور قهوه یخی درست کنیم” چنین اسنیپتی را خواهید دید. همینطور بعضی مواقع وقتی نتیجه سوال تان یک لیست باشد هم همین نوع اسنیپت را میبینید. مثلا جستجویی در مورد بهترین ویدیوها در فلان ژانر و… .

3. فیچر اسنیپت Table

کاربر در مورد ساعات کار یک سازمان جستجو کرده و گوگل یک جدول از ساعات کاری به او نمایش میدهد.

فیچرهای جدولی را زمانی خواهید دید که از گوگل اطلاعات یک جدول در صفحه استخراج کنید و به شکل جدول به شما بیاید. مثلا اگر در زمینه قیمت سهام بورسی کشورهای خارجی جستجو کنید، چنین چیزی را میبینید.

4. فیچر اسنیپت Unordered List یا Bullet list

بعضی مواقع ممکن است نتیجه جستجوی شما یک لیست از موضوعات مختلف باشد، اما این بار نیازی به شماره گذاری نباشد. مثلا وقتی شما در مورد بهترین اپلیکیشن های کاهش وزن در گوگل سرچ میکنید یا به دنبال بهترین ابزارهای تحقیق کلمات کلیدی هستید، گوگل نیازی به شماره گذاری و نمایش آنها ندارد. بلکه همانطور که در تصویر هم مشخص است، میتواند به راحتی و بدون شماره گذاری آنها را به کاربران بیاورد.

5. فیچر اسنیپت Video

Featured Snippet 

فیچر اسنیپت های ویدیویی، اصولا از یوتیوب نمایش داده می شوند و بعضا به شما توضیح میدهند که هر قسمت از این ویدیو در حال نمایش چه موضوعی است. این فیچر اسنیپت از معدود فیچرهایی است که در سطح وب فارسی به نمایش درمی آید.

 

تفاوت Featured Snippet و گراف دانش گوگل

نگاهی به تصویر پایین بیاندازید:

کاربر با جستجوی کلمه tesla که نام یک شرکت است، با گراف دانش گوگل روبرو میشود که اطلاعات بیشتری در مورد این شرکت در آنجا ثبت شده است.

در واقع چیزی که بالاتر در قسمت راست صفحه مشاهده میکنید، نه به عنوان فیچر اسنیپت که به عنوان گراف دانش گوگل شناخته میشود. برخلاف فیچر که تمامی محتوای آن از یک سایت برداشته میشود، گراف دانش چیزی است که گوگل محتوایش را از چند سایت مختلف و اصولا هم سایت های معتبری مثل ویکی پدیا، imdb و… برداشته است.

همینطور در این بخش، گوگل یک سری سرنخ برای جستجوهای بیشتر به شما گذاشته است. مثلا اگر کلمه اپل را جستجو کنید، گوگل علاوه بر دادن یک سری اطلاعات در گراف دانش، پایین آن نام چند شرکت معتبر و معروف مثل توییتر را هم نشان میدهد چراکه فکر میکند احتمالا چنین چیزهایی هم برای شما جالب باشد.

 

پیدا کردن و اضافه کردن فیچر اسنیپت به سایت

به بخش اصلی مجله فانوس رسیدیم. در ادامه نحوه اضافه کردن محتوای سایت به بخش فیچر اسنیپت را به شما توضیح خواهیم داد. با ما همراه باشید.

1. کلمات مناسب را پیدا کنید

اولین قدم این است که کلمات مناسبی که ممکن است گوگل روی آنها فیچراسنیپت را فعال کند را بیابید. در این مرحله شما 2 انتخاب دارید:

  • صفحات قدرتمند فعلی

کلماتی که در حال حاضر روی آنها در صفحه اول گوگل هستید را انتخاب بکنید. کافی است به سراغ سرچ کنسول رفته، ببینید روی کدام صفحات در صفحه اول گوگل هستید. بعد هم ببینید کدام صفحات ممکن است در آینده فیچر اسنیپت دار شوند؟

  • پیدا کردن دیگر کلمات

راهکار اول انتخاب صفحاتی بود که روی آنها در صفحه اول گوگل هستیم. بعد از انتخاب صفحاتی از سایت که با آنها در رتبه های اول گوگل هستیم، نوبت به پیدا کردن دیگر کلمات کلیدی میرسد که حتی روی آنها رتبه نداریم.

در این مرحله به سراغ کلماتی میرویم که هنوز روی آنها در گوگل رتبه نداریم. یعنی کلماتی که حین تحقیق کلمات کلیدی به آنها رسیده و هنوز برای شان محتوا نساخته یا هم ساخته ولی رتبه ای روی شان نداریم.

  • به سراغ پاراگراف ها بروید!

نگاهی به تصویر پایین بیاندازید، این تصویر نشان دهنده آمار فیچر اسنیپت ها در وب است:

Featured Snippet 

همانطور که مشخص است، بیشتر از 80 درصد فیچرها، از نوع پاراگراف می باشند. پس احتمالا میتوانید روی این موضوع سرمایه گذاری کنید.

2. محتوای مناسب تولید کنید

در قدم بعدی باید اقدام به تولید محتوای مناسبی بکنیم که روی فیچر اسنیپت ها نمایش داده شود. اگر طبق چیزی که بالاتر گفتم، تصمیم گرفتید بیشتر روی پاراگراف ها سرمایه گذاری کنید؛ این نکات را رعایت کنید:

  • بهتر است متنی که به نظرتان در نتایج جستجو قرار است به عنوان پاراگراف نمایش داده شود را در ابتدای صفحه قرار بدهید،
  • حتما حواس تان باشد که تعداد کلمات این متن و پاراگراف باید بین 40 الی 60 کلمه باشد،
  • حتما در این متن از کلمه کلیدی اصلی استفاده کنید،
  • بهتر است دقیقا متن زیر یک سرتیتر همراه با کلمه کلیدی باشد.
  • حتی اگر میتوانید آن را در یک کادر جداگانه بگذارید.

مثلا تصویر پایین را ببینید:

همانطور که مشخص است، یک پاراگراف از نوع Featured Snippet داریم. حالا تصویر پایین را ببینید:

همانطور که میبینید، دقیقا متنی که در نتایج آورده شده، در اینجا زیر یک سرتیتر در ابتدای متن، همراه با کلمه کلیدی اصلی در خود متن و در سرتیتر وجود دارد، یا مثلا تصویر پایین را ببینید:

اینجا حتی وبمستر برای اینکه احتمال نمایش متن را افزایش بدهد، آن را در یک کادر کوتیشن قرار داده و درون همین کادر، کلمه کلیدی را در سرتیتر هم آورده است.

وقتی متنی را برای نمایش در پاراگراف مینویسید، سعی کنید متن مورد نظر به ساده ترین شکل ممکن نوشته شده و موضوع را به مخاطب بفهماند. دقیقا مثل اینکه این جمله از یک فرهنگ لغت برداشته شده باشد!

محتوای مناسب جدول ها:

اگر فکر میکنید روی کلمه ای باید موضوع در یک فیچر از نوع جدول قرار بگیرد، کافی است یک جدول در سایت تان ساخته و محتوا را در آن بارگذاری کنید. ساختن جدول در وردپرس کار سختی نیست. کافی است صرفا روی گزینه جدول یا همان TABLE در بخش ویرایش متن وردپرس کلیک کنید. به این ترتیب یک جدول با کد HTML از تگ <TR> ساخته میشود و این دقیقا چیزی است که گوگل میخواهد. باز هم بهتر است جدول شما دقیقا زیر یک سرتیتر باشد که در آن کلمه کلیدی است.

محتوای مناسب لیست ها:

بالاتر متوجه شدیم که برای قرار گرفتن در بخش لیست ها، چه لیست عدد دار چه بدون عدد، باید یک لیست از موضوع مورد نظر کاربر در صفحه داشته باشیم. اما جالب است بدانید گاهی وقت ها حتی بدون قرار دادن لیست در سایت هم میتوانیم به بخش فیچر لیست ها برویم. مثلا تصویر پایین را با فانوس مشاهده کنید:

همانطور که مشخص است، این یک فیچر اسنیپت لیستی عدد دار در نتایج است. اما تصویر پایین از محتوای همان سایت را مشاهده کنید:

همانطور که معلوم است، در این سایت هیچ لیستی وجود ندارد اما گوگل مراحل را تشخیص و در نتایج نمایش داده است. البته ما پیشنهاد میکنیم در چنین شرایطی حداقل یک لیست جدول محتوا داشته باشید تا احتمال دیده شدن تان در فیچرها افزایش یابد.

 

3. روی کلمات کلیدی دم بلند کار کنید

طبق تحقیقی که سایت ahrefs انجام داده است، اصولا صفحاتی در Featured Snippet گوگل قرار میگیرند که برای چند “کلمه کلیدی طولانی” یا همان لانگ تیل بهینه شده باشند.

نکته مهم تر اینجاست که اغلب مخاطبان جستجوهای صوتی، کلمات بلند و طولانی را جستجو میکنند و خب در صورتی که صفحه شما هم روی این کلمات بهینه شده باشد، احتمال دیده شدنش بیشتر می شود.

مثلا روی کلمه SEO Strategy در حال حاضر سایت hubspot یک فیچر اسنیپت دارد. اما اگر این کلمه را در حالت طولانی جستجو بکنید، یعنی بنویسید HOW TO SEO Strategy، سایت marketo در نتیجه اول بوده و فیچر این سایت نمایش داده میشود! بنابراین کار کردن روی کلمات طولانی نه تنها میتواند باعث تغییر رتبه روی کلمات مختلف و افزایش شانس دیده شدن شود، بلکه میتواند احتمال فعال شدن فیچر اسنیپت را هم بالا ببرد.

 

منابع:

  • backlinko
  • ahrefs

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید