آموزش

بهینه‌سازی و بازاریابی موتور جستجو

بهینه‌سازی و بازاریابی موتور جستجو (SEO, SEM)

بهینه‌سازی و بازاریابی موتور جستجو

(SEO, SEM)

 

گوگل با جایگزین کردن جستجوی مبتنی بر کلمه (که به راحتی از آن سوءاستفاده می‌شود.) با الگوریتم PageRankTM مشهور، جستجو را به صورتی که ما امروزه می‌شناسیم، ایجاد کرد. اصولا گوگل می‌خواهد نتایج مرتبط تری به کاربران خود ارائه دهد، نه نتایجی که در آن استاد وب با کلمات بازی کرده‌است، مثلا با گذاشتن یک لغتنامه درون صفحه‌ی وب، در نتیجه چه معیار مستقل تر و عینی تری برای ارتباط نسبت به گزینه‌ی سایر استادان وب و ویراستارهای محتوا دارد؟ ارتباط با یک صفحه‌ی وب یک رای برای آن صفحه می‌شود و یک پیوند از یک صفحه با PageRank بالا بیش از یک پیوند از یک صفحه با PageRank پایین ارزش دارد.

بهینه‌سازی موتور جستجو

هدف بهینه سازی موتور جستجو، اطمینان از این موضوع است که یک وبسایت خاص پیوندهای بیشتری به صفحات خود داشته باشد (پیوندهای درونی) و شامل مرتبط ترین کلمات و عباراتی باشد که اغلب مردم برای جستجوی اطلاعات در زمینه‌ی مربوط استفاده می‌کنند تا موتورهای جستجو صفحاتی با نتایج مرتبطتری برگردانند.

در کل حدود 50 درصد از کاربران گوگل روی اولین نتیجه‌ی ارائه شده به آنها کلیک می‌کنند، 12-22 درصد بر روی نتیجه‌ی دوم و 10-15 درصد بر روی نتیجه‌ی سوم. این مقدار سریعا به2-3 درصد برای نتیجه‌ی دهم می‌رسد. به این دلیل که یکی از ده نتیجه‌ی واقعی از بین هزاران نتیجه‌ی ممکن بر روی صفحه‌ی اول ظاهر می‌شود. بنابراین با در نظر گرفتن مزیت قابل توجهی که در موقعیت اول قرار می‌گیرد، سود و پول قابل توجهی در SEO دیده می‌شود نه فعالیت صحيح. به عبارت ساده، اگر تکنیک SEO توصیه شده به وسیله‌ی موتورهای جستجو را انجام دهید، این کار به عنوان کلاه سفید SEO شناخته می‌شود و اگر تکنیکهایی را اجرا کنید که موتورهای جستجو از آن دوری می‌کنند، این کار کلاه سیاه SEO است و پرخطر است؛ چون اگر آن را به دست آورید، ممکن است وب سایت از طریق یک یا دو موتور جستجو کاملا آن را از فهرست خارج کند. همچنین، صفحات وبی که از ابتدا با در نظر گرفتن SEO نوشته شده‌اند ممکن است خواننده‌ی انسانی را ناامید کنند که البته دیگر یک هدف نیست، بنابراین یک اصل خوب برای SEO، تأليف محتوای خوب برای انسانها و بلافاصله برای ماشینها است.

دو مورد از جالبترین گرایشهایی که بر SEO تأثیر می‌گذارند، شخصی کردن نتایج جستجو و جستجوی بلافاصله است. وقتی که ترتیب نتایج و گنجایش برخی نتایج پیش روی دیگران وابسته به سابقه‌ی جستجوهای شخصی کاربر یا شبکه‌ی شخصی دوستان است که برای تعیین موقعیت صفحه‌ی وب در نتایج جستجو برای یک عبارت مشخص پیوستگی کمتری دارد، و به علاوه وقتی حجم زیاد به محتوایی نسبت داده می‌شود که بیش از چند ساعت یا حتی چند دقیقه عمر ندارد، چطور می‌توان درباره‌ی “نفر اول” بودن حرف زد؟ این موضوع موجب شد برخی دانشمندان کلمه ای برای این سطح جدید SEO ایجاد کنند.

سئو ممکن است انواع گوناگون جستجو را دربرگیرد؛ از جمله جستجوی تصویر، جستجو در ویدیو، جستجوی دانشگاهی، جستجو در اخبار و جستجو در نقشه. «سئو» یک سایت شامل فاکتورهای زیادی می‌شود، که توسط موتورهای جستجو بررسی و بازبینی می‌شود. از جمله فاکتور های مهم می توان به سئو اف چیج، سئو آن پیج و… پرداخت.

از دید بازاریابی اینترنتی، «سئو» به چگونگی کار کردن موتورهای جستجو و اینکه کاربران چه چیزی جستجو می‌کنند و همین‌طور کلمات کلیدی تایپ‌شده و اینکه کدام یک از موتورهای جستجو توسط مخاطبان مورد توجه قرار می‌گیرد را مورد بررسی قرار می‌دهد.

بهینه‌سازی وب‌سایت، شامل توسعه و ویرایش مطالب موجود در خود سایت و اچ‌تی‌ام‌ال و برنامه‌نویسی و همچنین ارتباط بین کلمات کلیدی و حذف موانع مربوط به فعالیت‌های نمایه‌سازی در موتور جستجو و ترویج یک سایت، برای افزایش تعداد لینک‌دهنده یا لینک‌های ورودی و دیگر تاکتیک‌های جستجوگرها است.

در نتیجه در خلاصه‌ترین تعریف «سئو» را می‌توان به معنای بهینه‌سازی سایت برای موتورهای جستجو دانست.

 

بازاریابی موتور جستجو

با روند افزایشی تعداد وب سایت‌ها در اواسط دهه ۱۹۹۰ موتورهای جستجو شروع به برنامه‌ریزی برای نمایش مطالب به کاربران کردند. با گذشت زمان در سال ۱۹۹۶ موتورهای جستجو شروع به ساخت مدل کسب و کار خود برای سرمایه‌گذاری در خدمات مد نظر مانند تبلیغات کلیکی (به انگلیسی: Pay Per Click) پرداختند. در سال ۱۹۹۸ Goto.com نام خود را تغییر داد و در سال ۲۰۰۱ پیش‌درآمدی برای خرید آن توسط کمپانی یاهو به وجود آمد و در نهایت در سال ۲۰۰۳ توسط این کمپانی خریداری شد؛ و اکنون به فرصتی برای تبلیغاتچی‌ها جهت بازاریابی موتور جستجو یاهو تبدیل گردیده‌است.

برخی به اشتباه فکر می‌کنند SEM، SEO را احاطه کرده است، درحالی که دیگران آن را جدا می‌دانند. در اینجا ما نگاهی به سطح تبلیغاتی SEM می‌اندازیم:

 جستجوی پرداخت شده مثالی از تبلیغات پرداخت برای هر کلیک (PPC) است، به جای تبلیغاتی که مانند تبلیغات نمایشی فقط برای داشتن یک تبلیغ نمایش پرداخت می‌کنند. پرداخت فقط برای یک کلیک انجام می‌شود؛ کلیکی که یک کاربر را مستقیما به صفحه‌ی وب مرتبط می‌کند. تعجب آور نیست که بازاریابها در مجموع این رابطه‌ی نزدیک پرداخت با عمل را دوست دارند. در نتیجه، دستور صفحه در اروپا IAB جستجوی پرداخت شده را به عنوان اندازه‌ی تبلیغاتی با سریعترین رشد تعریف می‌کند با 6.73 میلیارد یورو سرمایه گذاری در جستجوی پرداخت شده در اروپا در سال 2009 که 45.8 درصد از سرمایه‌ی تبلیغات آنلاین است.

جستجوهای پرداخت شده ابتدا به عنوان نتایج “حمایت شده” آشکار شدند که در اطراف نتایج تحقيق ( مبتنی بر متن اصلی پرداخت نشده)، اغلب در سمت راست بالا و پایین ظاهر می‌شوند، حال تبلیغات مرتبط با زمینه در اطراف هر شکلی از جستجو، مانند نقشه‌ها و ویدئوها پیچیده شده‌اند.

با رهبری گوگل در بازار جستجو، نقشه‌ها و ویدئوها (متعلق به يوتيوب)، گوگل مالک بیشترین سهم (75 درصد) از سرمایه‌ی جستجوی پرداخت شده‌است. این محدوده به ترغیب هیأت اروپایی و دادگستری ایالات متحده در فوریه‌ی سال 2010 برای تصویب اقدام مشترک حامیان دوم و سوم جستجوی پرداخت شده، یاهو (18 درصد) و مایکروسافت (77 درصد) کمک کرد. با این اقدام، مایکروسافت خدمات جستجوی الگوریتمی، اصلی و پرداخت شده را فراهم می‌کند و یاهو طرحهای تبلیغاتی فروش جایزه دار را در موجودی نسبی هر دو شرکت به مدت 10 سال مدیریت می‌کند.

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید